Sari la conținut
Forum Roportal
raluca007

Ceruta in casatorie de varul mamei mele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua, tocmai am fost ceruta in casatorie de varul mamei mele, as dori sa stiu ce grad de rudenie exista intre noi si daca casatoria noastra va fi acceptat legal adik la starea civila . multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai...teoretic, e ok prin legislatie...practic, nu prin biserica

ti-ar fi tot var de nu stiu ce grad (II?) daca nu ma insel....si DA- casatoria iti va fi acceptata legal, cunosc un caz :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca s-a mai intrebat despre gradele de rudenie in vederea incheierii casatoriei aveti mai jos gradele de rudenie:

 

"După gradul de rudenie, rudele se grupează astfel: -rude de gradul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca s-a mai intrebat despre gradele de rudenie in vederea incheierii casatoriei aveti mai jos gradele de rudenie:

 

"După gradul de rudenie, rudele se grupează astfel: -rude de gradul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci are voie sa se marite ..? sau nu ? :blink:

Ca aceiasi problema o am si eu.

M-a cerut, o verisoara a bunicului, care era de fapt sora cu tata fratelui meu adoptiv ! :o:

Pot sa ma insor ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

laur, ii este tot var ! asta intreba fata: ce fel de ruda ii e

si ii este var de gradul II (eu nu ma refeream la grad dupa cum ai tratat tu problema sus)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc de de raspuns dar ...tot nu m/am lamurit ....sorry.. daca el este var primar cu mama mea ce fel de ruda imi este mie si ce grad?

 

nu inteleg care parte n-o intelegi?

te-ai regasit intre clasele de rudenie enumerate???

casatoria e oprita inre rudele pana la gradul IV inclusiv pe linie colaterala, deci nu intrati in aceasta categorie

cu ce-ti foloseste sa-ti spun ca esti gradul VI sau VIII?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ah...cuplul care cunosc eu si s-au casatorit (imi sunt vecini) sunt veri drepti ! si s-au casatorit LEGAL fara nicio problema.chestia e ca au si o fetita impreuna care s-a nascut cu o malformatie (nu avea o ureche) dar prin intermediul emisiunii Suprize Surprize (chiar a fost la emisiunea aia, fata are si talentul de a canta) a fost ajutata :blink:

 

nu inteleg care parte n-o intelegi?

te-ai regasit intre clasele de rudenie enumerate???

casatoria e oprita inre rudele pana la gradul IV inclusiv pe linie colaterala, deci nu intrati in aceasta categorie

cu ce-ti foloseste sa-ti spun ca esti gradul VI sau VIII?

da, fulgdenea...ea intreba daca are voie legal sa se casatoreasca si DA! are voie...dar biserica , precum am spus mai sus, interzice acest lucru :blink: problema e ca sa nu pateasca sa aiba copii cu malformatii pentru ca doar sunt rude

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ah...cuplul care cunosc eu si s-au casatorit (imi sunt vecini) sunt veri drepti

adica veri primari, rude de gradul IV colaterale, dar in aceasta situatie se mai acorda uneori permisiunea, ca exceptii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica veri primari, rude de gradul IV colaterale, dar in aceasta situatie se mai acorda uneori permisiunea, ca exceptii...

pai si in cazul lor de ce nu s-ar accepta? ca si ei sunt vari intre ei si inca vari indepartati (ca am inteles ca e varul mamei ei)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×