Sari la conținut
Forum Roportal
berta

Confidentialitate la ginecolog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai pentru inceput am imediat 19 ani..si parinti mei vor sa ma duca la un ginecolog pentru a afla daca mai sunt sau nu virgina..intrebarea e daca ii pot cere doctorului sa nu ii spuna adevarul..adica sa spuna ca sunt inca virgina??...va rooog raspundeti :tongue:

Editat de bridget jones
mircuitoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai pentru inceput am imd 19 ani..si parinti mei vor sa ma duca la un ginecolog pentru a afla dc mai sunt sau nu virgina..intrebarea e daca ii pot cere doctorului sa nu ii spuna adevarul..adika sa spuna k sunt inka virgina??...va rooog raspundety:(

Pai n-o sa ai cand, asa am patit si eu cu mama mea, a intrat cu mine in cabinet. Norocul meu a fost ca nu s-a abtinut pana acasa si a mai linistit-o doctorul.

Editat de Drusinea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti majora si ii poti cere medicului sa iti respecte dreptul la confidentialitate. Daca ii spune mamei tale, incalca legea.

 

Legea 46/2003, Legea drepturilor pacientului

Capitolul 4 - Dreptul la confidentialitatea informatiilor si viata privata a pacientului

 

Art. 21

Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupa decesul acestuia.

 

Art. 22

Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai in cazul in care pacientul isi da consimtamantul explicit sau daca legea o cere in mod expres.

Art. 23

In cazul in care informatiile sunt necesare altor furnizori de servicii medicale acreditati, implicati in tratamentul pacientului, acordarea consimtamantului nu mai este obligatorie.

 

Art. 24

Pacientul are acces la datele medicale personale.

 

Art. 25

(1) Orice amestec in viata privata, familiala a pacientului este interzis, cu exceptia cazurilor in care aceasta imixtiune influenteaza pozitiv diagnosticul, tratamentul ori ingrijirile acordate si numai cu consimtamantul pacientului.

(2) Sunt considerate exceptii cazurile in care pacientul reprezinta pericol pentru sine sau pentru sanatatea publica.

 

http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea...pacientului.php

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai dat un raspuns profesionist, dar iti spun ca doctorul n-are cum sa incaseze onorariu daca nu iti face consult. Cum sa te examineze daca ai himen ? Asta este smecheria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai dat un raspuns profesionist, dar iti spun ca doctorul n-are cum sa incaseze onorariu daca nu iti face consult. Cum sa te examineze daca ai himen ? Asta este smecheria.

 

tu citeşti ce scrie? nu e vorba de onorariu, e vorba de confidenţialitatea doctor-pacient

 

fata are 19 ani, e adultă legal, doctorul nu are voie să spună nici chiar părinţilor ei ce descoperă, doar cu acceptul ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa o consulte si de 10 ori, dar nu are voie sa ii comunice mamei nici altor persoane ce a aflat.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Confidentialitatea la medic in Romania e o abureala... :crazy:

Iar parintii care-si duc fata la ginecolog, la 19 ani, pt a-i proba virginitatea sunt niste caraghiosi :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu citeşti ce scrie? nu e vorba de onorariu, e vorba de confidenţialitatea doctor-pacient

 

fata are 19 ani, e adultă legal, doctorul nu are voie să spună nici chiar părinţilor ei ce descoperă, doar cu acceptul ei

Bineinteles ca am citit toate legile acelea, dar nu au legatura cu ce spun eu. Acelea se aplica in cazul in care are loc consultul. Daca are loc si medicul solicita plata consultatiei, mama isi da seama ca fata nu are himen, nu are nevoie sa-i confirme nimeni. Ce-i asa de greu de inteles, e mai usor sa jignesti, nu ? bineinteles ca stiu sa citesc.

Confidentialitatea la medic in Romania e o abureala... :crazy:

Iar parintii care-si duc fata la ginecolog, la 19 ani, pt a-i proba virginitatea sunt niste caraghiosi :tongue:

E ceva de genul, ori spui de buna voie, ori de nevoie. Uite eu am preferat sa afle in public, din moment ce nu mi-a respectat intimitatea si sa vada cum e.

Editat de Drusinea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine sa-l dea in judecata, eu aveam 16 ani atunci cand s-a intamplat.

 

la 16 ani eşti minoră, deci părinţii au dreptul să li se spună ce-i cu copilul lor, eşti responsabilitatea lor

 

Cum adica daca are loc consultul si medicul solicita plata consultatiei, mama isi da seama daca are himen sau nu? :tongue:

 

sau daca e virgina, e pe gratis? :crazy:

 

eu ce-am zis - onorariul e una, verdictul şi confidenţialitatea e alta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×