Sari la conținut
Forum Roportal
cris02

Plante de interior cadou

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor. Am si eu o dilema. Vreau sa cumpar pentru cineva o floare, o plante de interior cadou si nu prea am idee ce. As prefera japoneza sau ceva mai exotic. Precizez ca nu ma pricep la flori. As vrea sa imi dati sfaturi care va pricepeti. As vrea ceva care sa nu fie inforita, ceva de genul un ghiveci cu pamant iar cu timpul sa infloreasca. As vrea sa cumpar de pe net daca e posibil. As plati oricat. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor. Am si eu o dilema. Vreau sa cumpar pentru cineva o floare, o plante de interior cadou si nu prea am idee ce. As prefera japoneza sau ceva mai exotic. Precizez ca nu ma pricep la flori. As vrea sa imi dati sfaturi care va pricepeti. As vrea ceva care sa nu fie inforita, ceva de genul un ghiveci cu pamant iar cu timpul sa infloreasca. As vrea sa cumpar de pe net daca e posibil. As plati oricat. Multumesc

Orhidee, dar de ce nu-ti place inflorita ? Ti-alegi ce culoare vrei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu iti sugerez sa tii cont si de plantele feng shui, poti opta pentru planta jad, bambus, trandafirul japonez

 

uite o planta care se inmulteste des si are o floare aparte:

Aechmea fasciata (Bromeliad)

http://2.bp.blogspot.com/_eaKbvlcIK10/SHwD...ing%2B(own).jpg

 

http://1.bp.blogspot.com/_qJWNc928354/SAzZ...0/Bromeliad.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu iti sugerez sa tii cont si de plantele feng shui, poti opta pentru planta jad, bambus, trandafirul japonez

 

uite o planta care se inmulteste des si are o floare aparte:

Aechmea fasciata (Bromeliad)

http://2.bp.blogspot.com/_eaKbvlcIK10/SHwD...ing%2B(own).jpg

 

http://1.bp.blogspot.com/_qJWNc928354/SAzZ...0/Bromeliad.jpg

de unde as putea cumpara o floare asa ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu iti sugerez sa tii cont si de plantele feng shui, poti opta pentru planta jad, bambus, trandafirul japonez

 

uite o planta care se inmulteste des si are o floare aparte:

Aechmea fasciata (Bromeliad)

http://2.bp.blogspot.com/_eaKbvlcIK10/SHwD...ing%2B(own).jpg

 

http://1.bp.blogspot.com/_qJWNc928354/SAzZ...0/Bromeliad.jpg

 

 

Este foarte pretentioasa.

Nu suporta razele soarelui. La soare se ofileste toata. E suficient c ao frunza sa fie afectata de soare si toata planta moare.

Iubeste locurile caldute, cu lumina indirecta.

Pt un pasionat de flori, merge, dar pt un amator, e prea pretentioasa.

 

 

Buna tuturor. Am si eu o dilema. Vreau sa cumpar pentru cineva o floare, o plante de interior cadou si nu prea am idee ce. As prefera japoneza sau ceva mai exotic. Precizez ca nu ma pricep la flori. As vrea sa imi dati sfaturi care va pricepeti. As vrea ceva care sa nu fie inforita, ceva de genul un ghiveci cu pamant iar cu timpul sa infloreasca. As vrea sa cumpar de pe net daca e posibil. As plati oricat. Multumesc

 

Daca te mai itnereseaza sa cumperi flori cadou, mergi in orice florrarie mai de soi si gasesti acolo flori garla. ca sa nu mai spun ed miniserele care vand la greu. gasesti de la cele mai ieftine la cateva milioane planta.

banale, deosebite, cu flori, fara, mari si mici dupa buzunarul fiecaruia.

 

De efect acum primavara , desi se ofilesc repede, ca si cadou sunt zambilele cu bulbii mari, cu ghivece din lemn stil natur, zambilele invelite in 'foite' de canepa, pt cineva iubitori de plante bonsaii mici si mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este foarte pretentioasa.

Nu suporta razele soarelui. La soare se ofileste toata. E suficient c ao frunza sa fie afectata de soare si toata planta moare.

Iubeste locurile caldute, cu lumina indirecta.

Pt un pasionat de flori, merge, dar pt un amator, e prea pretentioasa.

 

pt cineva iubitori de plante bonsaii mici si mari.

 

ma surprinde comentariul tau, nu mi se pare deloc o planta pretentioasa. Faptul ca nu se expune direct la soare n-o face pretentioasa. Aceasta planta moare daca e udata prea des insa. E potrivita si pentru persoane ocupate (sa nu zic lenese si uituce :) ) si cum am zis, face foarte multi puieti, care se planteaza in alte ghivece iar floarea e senzationala.

 

bonsaii da, dar nu in casa. In locuinta aduce un Feng Shui negativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E pretentioasa tocmai pt ca necesita atentie mare la udat si la soare. Acum, depinde si cum ai casa si unde ai spatiul disponibil pt plante.

La mine de ex, o astfel de floare ar muri dintr-un singur motiv: locul destinat florilor, balconul, este inundat de soare o parte din zi.

La mine nu i-a mers bine.

In schimb la mine se simt bine plantele fie care se scalda in soare (cele din exteriorul balconului) fie cele care stau la loc ferit de soare dar in semintuneric.

 

Bonsaii de ce nu in casa?

Cei mici, de ex...de ce nu?

Cica tre sa le vorbesti...eu nu am chef sa vorbesc cu florile...am senzatia ca chiar as incerca sa ma conving pe mine insami ca sunt nebuna vorbind singura mai mult decat o fac de obicei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bonsaii sunt stopati artificial sa creasca, prin urmare se considera ca intr-o locuinta opreste evolutia, sugereaza regresul, din pdv financiar aduc ghinion. In exterior insa sunt de bun augur si sunt recomandati.

 

S-a demonstrat ca muzica ajuta plantele sa creasca

 

oricum, daca ai vorbi cu plantele doar pentru ca ai auzit ca le-ar ajuta sa creasca, fara sa simti acesta dorinta, plantele cred ca te-ar simti, sau cine stie ce le-ai spune! (glumesc)

Asta tine de felul in care isi manifesta fiecare afectiunea fata de tot ce ne inconjoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×