Sari la conținut
Forum Roportal
costelinon

Am patit-o cu un credit de la B.R.D. - achitat integral.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am trezit dupa patru luni de la achitarea integrala la BRD a unui credit, totul conform scadentarului, ca mai am de plata inca 5,5 lei RON (55.000 lei ROL). Este hilar cum de ei s-au deranjat pentru o asemenea suma sa trimita o notificare, prin scrisoare recomandata.

Problema curioasa si in acelasi timp, deranjanta, este ca desi am achitat creditul (sau ratele scadente) in permanenta cu circa 5-10 zile inainte de data din scadentar (ultimele 2 rate au fost achitate mai devreme cu 25 de zile), cat si prin rotunjire in favoarea bancii, am ajuns ca la final tot eu sa fiu cel dator.

Contactandu-i telefonic mi s-a spus ca din luna martie s-a hotarat sa se perceapa un comision la operatiunile facute prin contul curent care imi fusese deschis pentru a se derula plata creditului.

Hotararea bancii a fost luata fara a fi prevazuta in contractul incheiat cu banca cu un an in urma si fara ca noi, clientii, sa fim consultati si instiintati.

Vreau sa fie clar - nu suma in cauza are importanta ci modul in care se opereaza in ROMANIA cu clientii, atunci cand te au la mana cu ceva.

Acum am si eu niste intrebari:

1. Voi ce parere aveti despre astfel de practici?

2. Ce pot sa fac impotriva unui astfel de colos, intrucat, pana la urma, sunt afectat in demnitatea mea de om corect?

3. Daca ati patit si voi ceva asemanator, cu aceasta banca sau cu altele? Si povestiti, ca sa afle cat mai multi de ce sunt in stare si sa stim la ce pericole suntem expusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica completare:

 

 

E ma gandeam sa-i reclam la OPC. Problema este ca s-ar putea sa nu ma bage in seama pentru ca

suma in cauza este prea mica.

Eu sunt afectat in demnitatea mea si in plus, este "strigatoare la cer" aceasta practica.

Te ademenesc cu nu stiu ce credite "?? !! ?? atractive ?? !! ??" si apoi fac ce vor cu tine, doar nu te poti pune cu ditamai banca.

Nu mai spun ca acum cativa ani am patit-o si cu un credit de la Bancorex dupa ce a fost preluata banca de catre BCR. Au schimbat cum au vrut ei conditiile contractului initial si toti ceilalti semnatari (clientii fostului Bancorex), au trebuit sa accepte, fara sa cracneasca, conditiile innrobitoare impuse. Atunci era si mai groasa, era vorba de nu stiu cati giranti si casa pusa ca gaj (ipoteca).

Dar NEVOIA il obliga pe omul sarman sa repete aceleasi greseli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am trezit dupa patru luni de la achitarea integrala la BRD a unui credit, totul conform scadentarului, ca mai am de plata inca 5,5 lei RON (55.000 lei ROL). Este hilar cum de ei s-au deranjat pentru o asemenea suma sa trimita o notificare, prin scrisoare recomandata.

Problema curioasa si in acelasi timp, deranjanta, este ca desi am achitat creditul (sau ratele scadente) in permanenta cu circa 5-10 zile inainte de data din scadentar (ultimele 2 rate au fost achitate mai devreme cu 25 de zile), cat si prin rotunjire in favoarea bancii, am ajuns ca la final tot eu sa fiu cel dator.

Contactandu-i telefonic mi s-a spus ca din luna martie s-a hotarat sa se perceapa un comision la operatiunile facute prin contul curent care imi fusese deschis pentru a se derula plata creditului.

Hotararea bancii a fost luata fara a fi prevazuta in contractul incheiat cu banca cu un an in urma si fara ca noi, clientii, sa fim consultati si instiintati.

Vreau sa fie clar - nu suma in cauza are importanta ci modul in care se opereaza in ROMANIA cu clientii, atunci cand te au la mana cu ceva.

Acum am si eu niste intrebari:

1. Voi ce parere aveti despre astfel de practici?

2. Ce pot sa fac impotriva unui astfel de colos, intrucat, pana la urma, sunt afectat in demnitatea mea de om corect?

3. Daca ati patit si voi ceva asemanator, cu aceasta banca sau cu altele? Si povestiti, ca sa afle cat mai multi de ce sunt in stare si sa stim la ce pericole suntem expusi.

Din pacate la noi este un lucru obisnuit ca o firma cu cit este mai mare cu atit sa fie mai abuziva contractele...A se vedea ce fac regiile...dar si multe banci sau cooperative de credit! Cind faci un contract de imprumut oricit ai citi tot iti scapa vre-un detaliu care nu stii sa-l interprettezi, sau ti se pare needificator sau lipsit de importanta, pentru a te "pr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu ceva asemanator,tot cu BRD....prietenul meu de asemenea,sunt niste kestii tare curioase pe care nu le inteleg....de unde pana unde primim plicuri cum ca am avea datorii la banca?cand noi suntem perfect "curati"?kiar nu pricep,e aberant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va scriu (in speranta ca va mai citi cineva acest topic!), deoarece vreau sa semnalez si eu faptul ca sunt multe persoane nedreptatite de stupidele "regulamente" bancare.

Personal, sunt pur si simplu scarbita de tot ce inseamna servicii bancare, avand experiente si ca persoana fizica, si ca reprezentant persoana juridica. Am ajuns la stadiul la care pot sa fac profilul psihologic al celui de la ghiseu, doar privindu-l, fara sa-l mai aud ce spune.

A mea experienta este legata de o descoperire de card, la care, contractul nefiind incheiat cu mine, ci cu fosta unitate angajatoare, n-am vazut never cum arata conventia cu banca, iar la plecarea mea din unitate, acestia din urma n-au anuntat banca, desi aveau obligatia s-o faca, cf. conventiei. Dupa ce eu am achitat de bunavoie si nesilita de nimeni, in cont suma integral, nemaiavand practic datorie, cica a ramas de plata o dobanda (???!!!), in fabuloasa suma de 60.000 lei vechi, care s-a tot duuuuuus, nimeni nu m-a anuntat...si asa am ajuns sa aflu, la contractarea unui credit, ca sunt calificata ca maaaaaare infractor, ca figurez in lista negra cu un calificativ ireparabil, intrucat perioada de neplata a SUMEI :) a depasit 180 de zile, deci...m-am trezit ca nu mai pot lua credit de la nici o banca timp de cel putin 5 ani, daca nu cumva chiar 7. (anyway...ce mai conteaza 5 sau 7?! :))

Sa va spun "solutia" brillianta oferita de banca? :D :D

No, era vorba, cica, sa dau in judecata angajatorul pt. nerespectarea conventiei, "daca am probleme!"... pt.ca banca de rahat care m-a bagat in biroul de credite, n-are de ce sa se mai deranjeze cu ceva...pt. ca ei nu au nici o problema legata de mine, decat aceea sa le platesc 60.000 lei plus niste alte dobanzi la fabuloasa suma si...gata! Dar cu onoarea mea nereperata cum ramane, coane? Nimeni nu are un raspuns la asa situatie. Nimeni nu te asculta! La orice banca ai merge, pana le spui ce vrei, se uita la tine cu mare interes, cand aud de "chestia" cu fabuloasa suma de care mi-am permis sa abuzez banca, imi spun cu un zambet laaaarg ca...nu se poate trece peste asa ceva.

Trist si incalificabil! Am in derulare rate de sute de euro, la care, ca si predecesorii mei, nu am nici o zi intarziere de ani de zile ...dar ca sa-mi puna capac o suma de 60.000 de lei, pe care niste minti obtuze au putut sa-mi puna stigmatul de "risc bancar"...e incalificabil!

So..."traim in romania si...asta ne ocupa tot timpul!!!". (am pus ghilimele?... poate ma citeste autorul si-mi cere si asta drepturi de autor. :yes: )

Asta a fost experienta mea, dar cea a prietenului meu este aceea ca el nu a fost anuntat, ASA CUM PREVEDEA CONTRACTUL, si nu a primit INSTIINTARE CA S-A EMIS UN ALT GRAFIC DE RAMBURSARE pentru majorarea dobanzii, operatiune din care a rezultat cresterea rata+dobanda, cumulat, cu una bucata euro. Omul platind aceeasi suma pe care stia c-o datoreaza conform graficului de rambursare pe care si-l luase de la banca cu manuta lui, n-a platit si acel euro timp de doua luni consecutiv, starngandu-se acolo o fabuloasa suma de doi euro in doua luni. Creditul de nevoi personale, care fusese luat pe 5 ani, dupa 6 luni a fost rambursat INTEGRAL, nimeni nu i-a semnalat ca ar fi vorba de o defectiune undeva. Platit-multumit-plecat!!!

Nuuuuu, stati ca nu-i deloc asa! Dupa cateva luni, omul avand nevoie sa-si cumpere casa, a mers in cinstea si corectitudinea lui la ...banca!...STOP! Nu se poateeeeee, zise functionara obtuza! Nu se poate, prezentati risc bancar! Omul, stupefiat, intreaba de ce????????????????

Iote, ca nu se poate! Riscul bancar e ceva de netrecut! Bine, zise omul, dar nu am stiut!... Nu este pb. noastra fuse raspunsul FINAL!

 

Si asa ramase omul fara casa!

 

Povestea a continuat, dar nu mai am timp acum sa va povestesc.

 

Sa auzim de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa ceva am patit si eu.avusesem card de credit si a fost de mult lichidat.merg sa-mi iau si eu un credit cand imi spune ca apar in ceva lista de datornici,ceva de genul amintit de voi risc finaciar,ma rog,asa ceva,de parca as fi un rau platnic.si de ce?pt ca a ramas de rambursat suma de 10 lei noi,de care eu nu stiam nimic,eu fiind convinsa cf ultimului extras de cont,ca m-am achitat fata de ei.

un alt caz,sora mea vrea sa ramburseze un credit integral...si ce sa vezi,in loc sa scape de dobanzi,ca doar plateste inainte,i se percepe un comision,cu ajutorul caruia ea ar plati mult mai mult decat daca ar plati ratele echivalente pe lunile respective.

si tin sa mentionez cat de flegmatice sunt unele lucratoare acolo la banci...cat de repede te expediaza,si cum sunt posibile multe chestii doar daca ai pile(se rezolva si imposibilul)...e de groaza.

am avut sansa sa lucrez intr-o banca,dar nici de practicanta nu m-am dus...nu ma atrage si nu imi place programul de lucru...salarul insa e convenabil...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cite ori aud de magarii de acest gen imi trece subit orice urma de regret ca am plecat din Romania si ca n-am mai pus piciorul pe acolo din 1995.

Romania - tzara tutror posibilitatilor, deocamdata doar negative, din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Presa (mass-media) mi se pare ca este cea mai serioasa institutie din Romania.

Poti sa o mai spui o data?! Nu de alta, dar mai sunt si persoane/autoritati (publice) care au alta parere. Cat despre BRD, am avut si eu o problema cu ei dar asa cum (NU) este firesc, clientul nu are niciodata dreptate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×