Jump to content
Forum Roportal
Septimiu Popescu

Cum ne afecteaza criza joburile (exemple concrete)

Rate this topic

Recommended Posts

Si daca tot e criza si se vorbeste din ce in ce mai mult despre somaj, disponibilizari, scaderea salariilor, eliminarea bonusurilor etc., va propun sa discutam aici despre situatiile in care ne aflam la locul de munca.

De exemplu, eu lucrez in domeniul marketingului. La noi in firma au mai ramas doar jumatate dintre angajati, iar orele petrecute peste program nu se mai platesc (deocamdata).

Tatal meu lucreaza la SISE Banat (Sucursala de Intretinere si Servicii Energetice - Electrica Banat). Incepand de luna aceasta, nu va mai primi bonuri de masa.

La joburile voastre cum stau lucrurile?

Compania la care lucrez a avut in 2008 cel mai bun an din intreaga existenta

Am fost adunati in sala de festivitati, ni s-a tinut un speach si ni s-a spus "va multumim!"

Nu ni s-a dat nici un bonus oricat de mic :P

Morala : in ultimele trei luni au dat afara aproape 30 % din personal :roll:

Sa nu te apuce optimismu' debordant ? :crazy:

O persoana apropiata mie va lucra pana pe 1 aprilie la dep. vanzari a unui important dealer auto din Cluj. Cu toate ca trendul vanzarilor e in crestere in luna aceasta, tot s-au hotarat ca de la 1 aprilie sa desfiinteze niste posturi. Criteriile pe baza carora au ales pe cei ce-i dau afara nu s-au facut publice. Omul e cel mai nou la ei dar are rezultate mai bune decat altii. De pe 1 e pe liber.

Poate s-au gandit ca multumirile sunt suficiente. Se asteapta angajatii la mai mult? Doar fac totul din placere si pasiune :roll:

In zilele noastre, e un privilegiu faptul ca ai un loc de munca. Ce sa mai vorbim de bonusuri la sfarsit de an si alte cele!!!

eu mai nou lucrez la o firma de constructii - ăştia n-au auzit de criză, e de lucru p

Si daca tot e criza si se vorbeste din ce in ce mai mult despre somaj, disponibilizari, scaderea salariilor, eliminarea bonusurilor etc., va propun sa discutam aici despre situatiile in care ne aflam la locul de munca.

De exemplu, eu lucrez in domeniul marketingului. La noi in firma au mai ramas doar jumatate dintre angajati, iar orele petrecute peste program nu se mai platesc (deocamdata).

Tatal meu lucreaza la SISE Banat (Sucursala de Intretinere si Servicii Energetice - Electrica Banat). Incepand de luna aceasta, nu va mai primi bonuri de masa.

La joburile voastre cum stau lucrurile?

Unde lucrez eu s-au inchis doua puncte de lucru, s-au vandut din utilaje si s-au eliberat spatiile inchiriate pentru a degreva firma de anumite cheltuieli. Angajatii care lucrau in respectivele puncte de lucru sint in somaj. S-au restrans mult cheltuielile pentru a contrabalansa lipsa clientilor.

Domeniul in care lucrez eu nu este afectat deloc de criza.Lucrez in domeniu legal intr-o bransa de care din nefericire (pentru unii) si din fericire (pentru altii...cei ce o profeseaza) a fost,este si va fi mereu nevoie. Criza sau nu,incidente la locul de munca si accidente rutiere se vor intampla mereu iar companiile de asigurari vor trebui mereu sa plateasca si ca atare reprezentare legala este dea pururea necesara,la orice pret in orice circumstante.

Domeniul in care lucrez eu nu este afectat deloc de criza.Lucrez in domeniu legal intr-o bransa de care din nefericire (pentru unii) si din fericire (pentru altii...cei ce o profeseaza) a fost,este si va fi mereu nevoie. Criza sau nu,incidente la locul de munca si accidente rutiere se vor intampla mereu iar companiile de asigurari vor trebui mereu sa plateasca si ca atare reprezentare legala este dea pururea necesara,la orice pret in orice circumstante.

Daca suntem destepti.. 8)

Vezi ce inseamna sa ai instinct de conservare. :-

Noi...

Inca mai luam aceleasi sporuri.

Bonuri de masa nu aveam.

Ore suplimentare nici nu faceam, nici nu ne-ar fi platit chiar de le-am fi facut.

De redus s-au redus veniturile, insa nimeni nu este retinut la actual job cu forta.

A mai fost o tura subtirica de zburat colegi 8)

Criza continua

Edited by Saharian