Sari la conținut
Forum Roportal
macovcla

Rezultat biopsie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna

Dupa 3 saptamani a fost gata rezultatul biopsiei.

Acesta este:

 

Nev nevocelular papilomatos, hiperkeratozic, cu vase hiperemiate.

 

Doctora mi-a spus ca este bun rezultatul dar ca am facut f bine ca am excizat nev-ul.

De emotii nici nu am mai intrebat-o ce reprezinta rezultatul, mai bine zis ce inseamna 'hiperkeratozic' si 'vase hiperemiate'.

 

Imi poate spune cineva ce inseamna?

Spider, abia astept raspunsul tau.

 

Mai trebuie sa-mi fie teama in continuare?

 

De fapt, cu alte cuvinte, eu voiam sa intreb daca :

acest lucru 'hiperkeratozic' cu 'vase hiperemiate' se traduce prin faptul ca alunita era activa sau precanceroasa?

 

Va multumesc f mult si va urez tuturor multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

Dupa 3 saptamani a fost gata rezultatul biopsiei.

Acesta este:

 

Nev nevocelular papilomatos, hiperkeratozic, cu vase hiperemiate.

 

Doctora mi-a spus ca este bun rezultatul dar ca am facut f bine ca am excizat nev-ul.

De emotii nici nu am mai intrebat-o ce reprezinta rezultatul, mai bine zis ce inseamna 'hiperkeratozic' si 'vase hiperemiate'.

 

Imi poate spune cineva ce inseamna?

Spider, abia astept raspunsul tau.

 

Mai trebuie sa-mi fie teama in continuare?

 

De fapt, cu alte cuvinte, eu voiam sa intreb daca :

acest lucru 'hiperkeratozic' cu 'vase hiperemiate' se traduce prin faptul ca alunita era activa sau precanceroasa?

 

Va multumesc f mult si va urez tuturor multa sanatate!

 

Hipercheratozic inseamna ca stratul cornos al epidermului este bine dezvoltat.

Hiperemiat inseamna bine vascularizat si irigat cu sange.

 

Aceste modificari ale alunitei nu inseamna cancer si nici predispozitie la cancer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze din start daca nu sunt prea coerenta, dar sunt speriata si nu prea am gasit informatii ajutatoare.

 

Sora mea are foarte multe alunite proeminente. Accidental s-a lovit la una dintre ele si a fost trimisa de medicul ei dermatolog la Bucuresti pentru excizie. Acolo medicul a decis sa indeparteze inca o alunita care arata suspect. Ieri a sosit rezultatul la biopsie: alunita ranita e normala, iar la cealalta raspunsul vine peste o saptamana pentru ca atunci vine din concediu persoana abilitata sa puna un diagnostic.

 

Intrebarea mea: cat de grav va suna? Ca daca era de bine, aflam rezultatul la ambele alunite deodata, nu? Asa ar fi logic zic eu. Ma gandesc sa ma duc la medicul i-a scos alunitele sa discut, dar nu stiu daca fac bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... daca era de bine, aflam rezultatul la ambele alunite deodata, nu? Asa ar fi logic zic eu. Ma gandesc sa ma duc la medicul i-a scos alunitele sa discut, dar nu stiu daca fac bine.

 

 

 

Doar un sfat amical, nu trebuie sa va faceti probleme inainte de timp. Doctorul vrea sa faca toate analizele posibile sa fie sigur ce o sa va spuna. Nu este nimic de speriat pana acum. Cel mai bine este ca a fost indepartat alunita. Sa auzim de bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de incurajare, Olga. M-am mai calmat intre timp, desi recunosc ca numai la asta ma gandesc. Macar nu mai plang din 5 in 5 minute, tot e un progres. :>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca o veste buna nu strica niciodata in asa categorie trista a forumului, am aflat astazi ca si rezultatul la cea de-a doua alunita a sorei mele este bun. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!

ma numesc cristina si am 22ani. acum 4 saptamani am fost operata la un semn care se facuse alb in jur si azi-dimineata am primit rezultatele fara sa mi se explice prea multe lucruri. mi s-a spus doar ca va trebui sa mi se scoata si celelalte semne. va scriu rezultatul HP si as vrea sa imi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 4 saptamani a fost gata rezultatul de la biopsii( mi-au fost scosi chirurgical 2 nevi : unul de pe coapsa su unu din flancul stang)

1. DESCRIERE MICROSCOPICA: nev verucos pigmentar. transe de sectiune laterala si transe de sectiune profunda libere.

 

DESCRIERE MACROSCOPICA: fragment tisular de 2/1.4/0.7cm, acoperit de o suprafata tegumentara de 2/1,4cm ce prezinta central o leziune proeminenta la nivel tegumentar de 1,6/1,3 cm , aspect muriform, culoare cenusiu galbuie cu zone brun-rosietice, margini usor neregulate, consistenta elastica, leziunea ramane la 0.2-0.3cm distanta fata de sectiunea chirurgicala laterala. Tesut subcutanat corespunzator leziunii ingrosat, de culoare albicioasa.

 

2. DESCRIERE MACROSCOPICA: fragment tisular de 3/2/1.5cm, acoperit de o suprafata tegumentara de 3/2cm ce prezinta central o leziune inreliefata la suprafata tegumentara de 1,8/1,3cm culoare bruna, aspect muriform, margini bine delimitate, consistenta elastica. Leziunea ramane la 0,1-0,6cm distanta fata de sectiunea chirurgicala laterale.

 

DESCRIERE MICROSCOPICA: nev pigmentar jonctional in agitatie. Transe de sectiune laterale si transe de sectiune profunda libere.

 

O ROG MULT PE SPIDER SA IMI ZICA DACA ESTE CEVA GRAV. SAU DACA ESTE CINEVA CARA SE PRICEPE VA ROG AJUTATI-MA. CE INSEAMNA IN AGITATIE????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA SPIDER.

 

Acum o luna mi s-au scos chirurgical doua alunite si am primit rezultatele de la biopsie dar nu inteleg mare lucru. Te rog din suflet sa imi zici si mie ce inseamna.

 

1. DESCRIERE MACROSCOPICA fragment tisular de 3/2/1.5cm, acoperita de o suprafata tegumentara de 3/2cm, ce prezinta central o leziune inreliefata la suprafata tegumentara de 1,8/1,3cm,culoare bruna, aspect muriform, margini relativ bine delimitate, consistenta elastica, leziunea ramane la 0,1-0,6cm distanta fata de sectiunile chirugicale laterale.

DESCRIERE MICROSCOPICA Nev pigmentar jonctional in agitatie. Transe de sectiune laterale si transa de sectiune profunda libere.

 

 

2. DESCRIERE MACROSCOPICA Fragment tisular de 2/1,4/0,7cm, acoperit de o suprafata tegumentara de 2/1,4cm ce prezinta central o leziune proeminenta la nivel tegumentar de 1,6/1,3cm, aspect muriform, culoare cenusiu -galbuie cu zone brun- rosietice, margini usor neregulate, consistenta elastica. Leziunea ramane la 0,2-0,3cm distanta fata de sectiunea chirurgicala laterala. tesut subcutanat corespunator leziunii ingrosat, de culoare albicioasa.

DESCRIERE MICROSCOPICA Nev verucos pigmentar. Transe de sectiune laterala si transa de sectiune profunda libere.

 

 

OARE CE INSEAMNA " in agitatie" ? te rog mult Spider sa imi zici ce reprezinta ambele rezultate si daca trebuie sa imi fac probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×