Sari la conținut
Forum Roportal
JohnDoe

Masina noua, ieftina, buna?!?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca multi sunt dornici sa-si skimbe masina sau sa-si ia una nou noutza...(chiar si eu :))

Acum daca se face asa mare tam-tam la Logan, Renault ...etc nu inseamna ca sunt si cele mai ieftine sau cele mai recomandate in acei bani.

Daca cineva stie o alta optiune mai buna, sau de care a fost mai multumit decat cele de pe piata, sa scrie aici sa vada toata lumea.. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga John Doe, intrucat sunt in masura sa-ti raspund la intrebarea legata de Logan si de masinile noi, si mai ales de banii necesari pentru a achizitiona o masina noua, iti voi raspunde. Nu preamaresc Loganul, intrucat intr-adevar nu este o masina extraordinara. Ca si estetica cel putin e excrecabila. Iar cu siguranta si stabilitatea acestei masini, hmmm, cam multe semne de intrebare. Singurul lucru bun la acest autovehicul e pretul. Pentru ca cu 7-8000 euro nu ai ce masina noua sa-ti iei. Asa ca ... rugati-va sa se destepte cei de la uzinele Dacia si sa inventeze ceva inteligent, pentru ca alte optiuni momentan nu sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred totusi ca romanul in general asteapta sa dea mai putin de 10 000 de euro pe o masina dar totusi aceasta sa aiba performantele si finisarile asemanatoare cu un Mercedes, BMW sau mai stiu eu ce alta marca scumpa. Ar trebui sa fim realisti. Optiuni mai sunt , trebuie doar cautate. Cred ca s-a mai discutat si in alt post , mai poti arunca o privire spre Cielo, Matiz, Chevrolet Kalos, Fiat Albea, Renaul Clio, un model de Hyunday al carui nume imi scapa acum s.a.m.d. Exista si masini sub 10 000 de euro , cu performante bune. Dar evident, bune pentru 10 000 de euro si nu pentru 20 000 sau mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dap, trebuie cumva sa ne conservam traditia. Tot batrana Dacia e in top. :crazy:

Va multumesc pt raspunsuri .... si o astept sa se mai destepte astia de la dacia.

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga John Doe, intrucat sunt in masura sa-ti raspund la intrebarea legata de Logan si de masinile noi, si mai ales de banii necesari pentru a achizitiona o masina noua, iti voi raspunde. Nu preamaresc Loganul, intrucat intr-adevar nu este o masina extraordinara. Ca si estetica cel putin e excrecabila. Iar cu siguranta si stabilitatea acestei masini, hmmm, cam multe semne de intrebare. Singurul lucru bun la acest autovehicul e pretul. Pentru ca cu 7-8000 euro nu ai ce masina noua sa-ti iei. Asa ca ... rugati-va sa se destepte cei de la uzinele Dacia si sa inventeze ceva inteligent, pentru ca alte optiuni momentan nu sunt.

pai poti incerca la pretul de 7.800 euro un Chevrolet KALOS sau ceva mai scump , la 9000 euro un hyunday accent...totusi, nici aceste masini nu-s mai grozave decit Logan-ul....si astea au baiuri in garantie si le ataca rugina cam in acelasi mod, nu-s sigur ca sunt mai sigure, dar arata mai bine si sunt mai mici si mai sprintenele...cel putin, la hyundai in ciuda celor doar 1300 cmc sa vezi ce demaraj fain ....la Logan imi place toitusi ceva: garda la sol inalta si rotile mai mari ca la supernova si solentza, ceea ce pe drumurile de la noi este un lucru foarte bun si daca ai obiceiul sa iesi in teren conteaza in final la alegerea ta...In fine, cred ca logan-ul nu se vrea o masina sport ci una de familie, incapatoare. Daca e sa alegi o masina trebuie sa te gindesti ce vrei de la ea. Bineinteles, daca ai in vedere ca la masinile straine se platesc taxe vamale, si ca preturile urca binisor de la pretul cip la cel TTI, ( total taxe incluse) Logan-ul ramine singura optiune tentanta...cimentata de faptul ca mai trebuie sa asteptam pina sa avem drumuri pe care sa mergem cu Ferrari testarosa sau Lamborghini....si mai ales sa avem afacerile care sa ne determine sa le putem cumpara fara sa ne vindem toate proprietatile si sa ne indatoram bancii pe tot restul vietii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate, nenea Victor...

Cand iei masina, trebuie sa faci un studiu de piata complex si care sa incadreze nu numai raportul pret calitate :haha: Sunt si alte chestii care trebuie sa le ai in vedere: calitatea drumurilor, pretul pieselor..etc.

Mai avem pana sa ne trezim si sa ajungem o tara din UE. Pana atunci dacie rules. :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm ,sunt cam suspicios pe masinile astea noi,am eu motivele mele...

Ce spui de un Mercedes cobra de 22 de ani?;la 3000 de euro...;dar sti cum arata masina....un prieten de-al meu a ratat-o pentru ca sotia lui a vrut...estetica.

masina era impecabila!,s-au bagat sub ea,au studiat-o,nimic de obiectat!

Sunt ferm convins ,ca nici firma mercedes, nu mai fabrica masini ca acele modele... cred ca au fost varful de lance modelele anilor 80-90.

Revin,toti care am auzit de masina ,am strambat din nas...dar dupa ce-am vazut-o... :clap:

Masinile de acum sunt concepute ca bunuri de consum...asa ca ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hm ,sunt cam suspicios pe masinile astea noi,am eu motivele mele...

Ce spui de un Mercedes cobra de 22 de ani?;la 3000 de euro...;dar sti cum arata masina....un prieten de-al meu a ratat-o pentru ca sotia lui a vrut...estetica.

masina era impecabila!,s-au bagat sub ea,au studiat-o,nimic de obiectat!

Sunt ferm convins ,ca nici firma mercedes, nu mai fabrica masini ca acele modele... cred ca au fost varful de lance modelele anilor 80-90.

Revin,toti care am auzit de masina ,am strambat din nas...dar dupa ce-am vazut-o... :clap:

Masinile de acum sunt concepute ca bunuri de consum...asa ca ...

 

corect, si eu am avut o dacie dn 78', cat de cat ingriijita, iar la tabla nu se compara cu una din 97'. Asta din 97' avea gauri in ea, de parca o halise sobolanii :lol2:. Precizez ca si aia veke a stat numai in fata blocului.

Oricum, am stat am analizat, masina second-hand....nu-mi mai iau cat oi trai. Macar sa stiu ca e noua si ca ceva timp nu mai imi pica te miri ce. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
masina era impecabila!,s-au bagat sub ea,au studiat-o,nimic de obiectat!

Sunt ferm convins ,ca nici firma mercedes, nu mai fabrica masini ca acele modele... cred ca au fost varful de lance modelele anilor 80-90.

Eu cred c-a fost virf de lance peste toate mercedes-urile!!! de cind caut si eu unul in stare perfecta...Pina la urma m-am multumit cu o supernova...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hm ,sunt cam suspicios pe masinile astea noi,am eu motivele mele...

Ce spui de un Mercedes cobra de 22 de ani?;la 3000 de euro...;dar sti cum arata masina....un prieten de-al meu a ratat-o pentru ca sotia lui a vrut...estetica.

masina era impecabila!,s-au bagat sub ea,au studiat-o,nimic de obiectat!

Sunt ferm convins ,ca nici firma mercedes, nu mai fabrica masini ca acele modele... cred ca au fost varful de lance modelele anilor 80-90.

Revin,toti care am auzit de masina ,am strambat din nas...dar dupa ce-am vazut-o... :hi:

Masinile de acum sunt concepute ca bunuri de consum...asa ca ...

eu caut sa-mi cumpar o cobra si sunt incepator, de fapt nici nu am permis inca. cat despre sotia prietenului tau nu as putea spune decat ca nu are gusturi bune , no ofense. un mercedes fie el si din anii 80 in ochii mei este mult mai estetic decat un logan facut sa satisfaca multimea. toate modelele de mercedes au fost proiectate de designeri sa satisfaca cele mai exigente gusturi, nu sa satisfaca multimea. cat despre fiabilitatea modelului ... nici un comentariu. sunt tanar si prefer modelul cobra oricarui alt model de masina ce sa situeaza undeva la 8000-9000 eur. am si postat in sensul asta...prefer sa vad o portiune de strada prin sigla de la mercedes (fie ea si de acum 20-25 de ani) decat sa ma ingrop in portbagajul loganului. nu vreau sa supar nici un posesor de logan , ceea ce am scris mai sus fiind o parere personala.

toate cele bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×