Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Disponibilizările colective

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu daca as avea o taraba cu 2 ciumpalaci, as concedia unul si i-ar reduce la jumatate salariul celuilalt.

Motivul? E criza. Si daca i-as da si o palma sarmanului, tot ar fi multumit.

 

O diversiune de amploare, niste pretexte 'justificate' prin care unii castiga, sau mai bine zis, pastreaza mai multi bani.

 

O mare tragedie, pretul apartamentelor a scazut cu nu-stiu-cat-la-suta.

Aha.

Adica un apartament de 30.000eur nu mai costa 130.000, costa 100.000.

'Dezvoltatorii imobiliari' nu mai au adaos de 150%, se multumesc pana si cu 100%.

 

 

HUO.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adaosul de 100% ar trebui sa ii fie mai mult decat suficient. Sau nu? :crazy:

 

Ma gandesc insa la faptul ca ingrosarea randurilor somerilor va amplifica (daca se mai poate) fenomenul cersitoriei si cel infractional. Asta ar fi inca o problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O diversiune de amploare, niste pretexte 'justificate' prin care unii castiga, sau mai bine zis, pastreaza mai multi bani.

 

O mare tragedie, pretul apartamentelor a scazut cu nu-stiu-cat-la-suta.

Aha.

Adica un apartament de 30.000eur nu mai costa 130.000, costa 100.000.

'Dezvoltatorii imobiliari' nu mai au adaos de 150%, se multumesc pana si cu 100%.

 

 

HUO.

 

Mai ales ca problema companiilor nu este ca pierd bani, ci ca nu mai castiga cat inainte, dupa rationamentul: "cum adica sa castigam doar un milion de dolari, cand era vorba ca o sa castigam un milion si jumatate. Ia sa dam afara destui oameni ca sa compensam pentru jumatatea aia de milion."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eventual vor omori gaina cu ouale de aur ...dar in proces vor suferi si multe milioane de nevinovati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eventual vor omori gaina cu ouale de aur ...dar in proces vor suferi si multe milioane de nevinovati

Acele milioane de nevinovati vor fi primii afectati. Daca o companie nu mai are ( spre exemplu) profit de 200%, ci doar 100%, poate supravietui, pe cat timp angajatii disponibilizati pierd unica sursa de venit. Acolo e adevarata problema.

Editat de Rami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că aştia profită de conjunctură ca să scape de nişte angajaţi şi să aibă profit mai mare, prin asta aliment

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred că aştia profită de conjunctură ca să scape de nişte angajaţi şi să aibă profit mai mare, prin asta aliment

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×