Sari la conținut
Forum Roportal
Atzu

Putin ajutor?:D

Postări Recomandate

Am si eu o mica problema.. Catelusa pe care o aveam de 9 ani, un superb metis de labrador negru si doberman, a murit acum 2-3 saptamani.. Inca sufar enorm, mai ales ca mi-am trait toata copilaria impreuna cu ea... As vrea insa un nou catelus, sa ma consolez, si inca nu sunt sigura ce sa fac.. Mi-as dori totusi sa nu semene camd eloc cu fostul meu catel...pentru ca oriucm nu stiu daca ar putea fi inlocuit :cheer:

Am pus aici si o poza cu Nera, catelul meu, cand avea cam 8 ani asa... :lol2:

Oa72Mb035682-02.jpg

 

 

As vrea un catel prietenos dar totusi un pic reticent fata de straini, un caine destept si de talie medie spre mare... As vrea sa nu fie totusi nici foaaaarte paros si sa traiasca caaaaat mai mult :spiteful:

 

Din cate am cautat eu pe net, cele mai potrivite rase pentru mine mi s-ar parea Tosa Inu, Golden Retriverul sau labradorul (auriu sau ciocolatiu, negru ar semana prea mult :cheer: )

 

Diferenta dintre Golden Retriver si Labrador Auriu este ca goldenul are parul ceva mai lung :P

 

Speram sa ma ajutati cu cateva sfaturi, v-as fi vesnic recunoscatoare :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...)Oricum, noul catel o sa fie cumparat de la un crescator profesionist cu toata deparazitarile si vaccinurile facute, adica cel putin din cate am vazut eu pe net sunt destule oferte pentru rasele astea, in special pentru Golden...

Să te fereşti de aceia care au multe rase de v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pointerul englez ar fi dragut, mersi de sugestie! :ok:

mie mi se pare ca ponterul semana cu cainele tau.

la fel si labradorul.

 

si eu cred ca ti-ar placea golden retriever-ul din cate ai spus. eu am alta rasa, dar cunosc persoane ce au golden si sunt foarte multumiti. sunt caini isteti, veseli, longevivi si nu foarte pretentiosi.

 

p.s. ce parere ai de setter irlandez?

 

setter%20irlandez_0.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ti-ar placea si un brac german...sau un ciobanesc german?mai mult as opta pt ciobanesc german deoarece seama destul de mult cu labrador la temperament si spre deosebire de acesta e si un bun caine de paza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca ti-ar placea si un brac german...sau un ciobanesc german?mai mult as opta pt ciobanesc german deoarece seama destul de mult cu labrador la temperament si spre deosebire de acesta e si un bun caine de paza!

 

 

ciobanescul german e cam chinuit in apartament...

iar de brac nu stiu foarte multe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am setter irlandez - femela .

plusuri ar fii : are un caracter bun , se maturizeaza tarziu , a mea are 4 ani si e jucausa ca un pui .

nu cred ca ar fi in stare sa muste pe cineva din nici-un motiv .

nu latra

minusuri -

e cam baloasa dar cerseste rare ori

bale lasa si daca intepeneste pandind vre-o pisica sau pasare .

nu face nimic pisicilor si daca cele pe care le pandeste vin si se lipesc de ea nu mai prezinta importanta

e mare cand doarme in pat cel mai adesea covrig .

post-128722-1234782807_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×