Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

Exercitiu de epistemologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu imi pun prea mari sperante :P dar daca e cineva care poate contribui cu idei la rezolvarea exercitiului, il rog sa posteze..................

 

Nr. 1

Considerand viziunea lui Wittgenstein in Tractatusul logico filosofic dezvoltati urmatoarele propozitii:

Propozitiile mele clarifica prin faptul ca cel ce ma intelege le recunoaste, pana la urma drept nonsensuri, daca prin ele - sprijinindu-se pe ele - s-a ridicat deasupra lor. (El trebuie , pentru a spune asa, sa arunce scara dupa ce a urcat pe ea)

El trebuie sa depaseasca aceste propozitii si apoi vede lumea in mod concret

 

( . Intr-o scrisoare catre B Russel, Wittgenstein spune: )

"Caci eticul este delimitat dinauntru, asa cum este , de catre cartea mea (..............). Toate lucrurile despre care multi baguie, astazi le-am definit in cartea mea, ramanand tacut in privinta lor."

 

Nr 2.

Considerand propozitiile de mai jos - la ce se reduce filosofia in opinia lui Wittgenstein?

Ea (filosofia) trebuie sa delimiteze ceea ce poate fi gandit si, prin aceasta ceea ce nu poate fi gandit .

Ea (filosofia) va desemna ceea ce nu poate fi spus , prezentand in mod clar ceea ce poate fi spus.

Tot ceea ce poate fi in genere gandit , poate fi gandit in mod clar. Tot ceea ce poate fi in genere exprimat , poate fi exprimat in mod clar.

 

Sunt pe-aici studenti la Filo? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a gasit nici un student la filozofie sa-ti raspunda?

Sa incerc eu, care nu prea le am cu filozofia.

 

La prima as spune ca propozitile lui sunt metode/instrumente ale cunoasterii, nu sunt adevaruri, nu sunt finale, nu sunt complete, dar ca sa le cunosti limitele trebuie sa le cunosti bine, cand si in ce imprejurari sa le utilizezi.

Ca sa poti utiliza si alte metode de cercetare ai nevoie de instrumentele lui de rationalizare.

 

La a doua cred ca vrea sa spuna ca exista o perceptie a realitatii, care are o parte ce poate fi explicata si o parte ce nu poate fi explicata.

 

Cineva dadea un exemplu despre cunoastere, si/sau despre modele.

Ele sunt o viziune, o privire dintr-o perspectiva. E ca si cum ai privii luna, ii vezi partea luminata, dar nu o vezi in intregime, nici cand e luna plina, pentru ca si atunci are o fata intunecata.

Lumina soarelui este echivalentul metodelor de cunoastere, respectiv o metoda nu poate explica decat dintr-un punct de vedere, si ca sa ai o imagine cat mai aproape de adevar, e nevoie sa apelezi la mai multe metode, care-ti ofera viziuni din perspective diferite.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Considerand viziunea lui Wittgenstein in Tractatusul logico filosofic dezvoltati urmatoarele propozitii:

Propozitiile mele clarifica prin faptul ca cel ce ma intelege le recunoaste, pana la urma drept nonsensuri, daca prin ele - sprijinindu-se pe ele - s-a ridicat deasupra lor. (El trebuie , pentru a spune asa, sa arunce scara dupa ce a urcat pe ea)

El trebuie sa depaseasca aceste propozitii si apoi vede lumea in mod concret

nimic nou sub soare, idee

Editat de rubens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nr.1

 

Afirmatia din scrisoarea catre Russell reprezinta viziunea conturata cu ajutorul cuvintelor("cartea mea"), ce definesc o parte a realitatii(eticul) si realitatea in sine("toate lucrurile...ramanand tacut in privinta lor"), viziune care prezinta realitatea in forma pur abstracta construita doar pe cuvinte si care va fi negata ulterior.

 

Negarea acestei viziuni particulare("propozitiile mele, cel ce ma intelege") transpare din catalogarea cuvintelor drept "nonsensuri", al caror inteles nu defineste in cele din urma in totalitate realitatea, se ajunge astfel la o idee conform careia, realitatea nu e doar abstractiune si ca atare intelegerea acestui fapt in sine("sa arunce scara dupa ce a urcat pe ea", "prin ele...s-a ridicat deasupra lor") duce la o noua conceptie care incearca sa reconcilieze abstractul cu concretul in Nr. 2. Abstractul se contureaza o data cu inventarea cuvintelor si simbolurilor, din momentul in care limbajul a fost utilizat pe scara larga abstractul a inceput sa domine realitatea, eliminarea sa lasand locul doar concretului("vede lumea in mod concret").

 

Nr. 2

 

Filosofia in viziunea lui Wittgenstein pare a fi o punte intre rational(abstract - "ceea ce poate fi gandit", "ceea ce poate fi spus") si irational(concret - "ceea ce nu poate fi gandit", "ceea ce nu poate fi spus"), intre stiinta(ratiune) si religie(nonratiune). Desi filosofia nu intra in sfera stiintei, nici in cea a religiei, ea poate fi elementul ce asigura coeziunea viziunii "Tot ceea ce poate fi in genere gandit , poate fi gandit in mod clar. Tot ceea ce poate fi in genere exprimat , poate fi exprimat in mod clar."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi pun prea mari sperante :P dar daca e cineva care poate contribui cu idei la rezolvarea exercitiului, il rog sa posteze..................

 

Nr. 1

Considerand viziunea lui Wittgenstein in Tractatusul logico filosofic dezvoltati urmatoarele propozitii:

Propozitiile mele clarifica prin faptul ca cel ce ma intelege le recunoaste, pana la urma drept nonsensuri, daca prin ele - sprijinindu-se pe ele - s-a ridicat deasupra lor. (El trebuie , pentru a spune asa, sa arunce scara dupa ce a urcat pe ea)

El trebuie sa depaseasca aceste propozitii si apoi vede lumea in mod concret

 

( . Intr-o scrisoare catre B Russel, Wittgenstein spune: )

"Caci eticul este delimitat dinauntru, asa cum este , de catre cartea mea (..............). Toate lucrurile despre care multi baguie, astazi le-am definit in cartea mea, ramanand tacut in privinta lor."

 

Nr 2.

Considerand propozitiile de mai jos - la ce se reduce filosofia in opinia lui Wittgenstein?

Ea (filosofia) trebuie sa delimiteze ceea ce poate fi gandit si, prin aceasta ceea ce nu poate fi gandit .

Ea (filosofia) va desemna ceea ce nu poate fi spus , prezentand in mod clar ceea ce poate fi spus.

Tot ceea ce poate fi in genere gandit , poate fi gandit in mod clar. Tot ceea ce poate fi in genere exprimat , poate fi exprimat in mod clar.

 

Sunt pe-aici studenti la Filo? :o:

 

Din cate stiu eu(si stiu putine la capitolul asta) pentru Wittgenstein filozofia se reduce la limitele limbajului,faptul ca fiecare cuvant e definit intr-un fel si ca acest proces de definire e recursiv(definesti un lucru cu un alt lucru,care la randul lui se defineste cu altceva).Si mai e si faptul ca un lucru nu poate fi precis definit.Pentru mine un concept inseamna ceva,pentru altul,altceva.Nu a spus el asta,insa faptul ca filozofia e limitata de limbaj ii apartine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cunoasterea obisnuita este fragmentata si nu reflecta adevarata realitate. Abia cand depasim fragmentele, ajungem la adevarata cunoastere, fragmentele fiind ganduri si expresii ale gandurilor. Trebuie totusi ca gandurile sa fie clare, iar expresiile lor corecte.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×