Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Biblioteca de psihologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fa-mi un pustiu de bine si spune-mi ca exista online si Tractatusul logico- filosofic a lui Ludwig Wittgenstein

 

On - nu prea citesc online. Decat cand nu am de ales. In rest, prefer sa le cumpar, sa le studiez pe indelete. J Salome e foarte bun si accesibil.

 

Nu se deschide - cel putin primul, cel cu analiza tranz

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Transactional Analysis and the Triune Brain. (An essay about a possible relationship between the ego states and certain structures of the brain.)

The Development of Transactional Analysis Theory and Method; A Brief History

 

Core Concepts of a Stroke-Centered Transactional Analysis. (A compilation of the core concepts of emotional literacy theory.)

A Meditation on the Adult ego state (An essay about the "pure" Adult ego state.)

The Adult; Once Again With Feeling (An essay about the Adult emotion from the Transactional Analysis Journal Vol 30 #1, January 2002.)

Forget the Unconscious (A brief essay about transactional analysis and the Freudian unconscious and the psychoanaliticization of transactional analysis.)

Transactional Analysis and the Information Age (Opening keynote at the ITAA Conference in San Francisco, August 1999)

The Meming of Love; Evolution of the Human Heart. (Opening keynote at the 3rd International Conference on Adolescence Health in London, October 2000)

Apology; The Analysis of a Fundamental Exchange (From the Transactional Analysis Journal, Vol 32 #1 Jan 2000

 

Transactional Analysis: An elegant theory and practice

Transactional Analysis in the Information Age

Letters to The Script regarding the "integrating" Adult (1998), Critique of Three Integrative Psychotherapy Papers (October 1998) Some Further Comments on the Integrated Adult (January 2006)

 

 

Autor Claude Steiner.

Care a reusit sa il depaseasca pe Berne in conceptul AT.

 

Download documente interesante... pe site-ul personal al lui CS.

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihoterapii Pozitive - Nossrat Peseschkian

 

John Gray - Cum sa obtii ceea ce vrei si sa vrei ceea ce ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le gasiti pe:

 

http://80.69.83.61/digibook

 

user: digibook

parola: cartionline

 

Cautati in categoria AAAFilozofie sau folositi formularul de cautare din josul paginii

 

"Femei care iubesc prea mult" de Robin Norwood - cartea aceasta a fost esentiala pentru mine

 

"Desteptarea Evei" de Alice Miller

 

"Despre codependenta"

 

"Malignan self love"/ Narcisismul patologic, de Sam Vaknin

 

***

 

"Jocurile manipularii" de Alain Cardon - descrie jocuri psihologice; mi-a placut mai mult decat "Jocurile Adultilor" - o gasiti pe www.scribd.com

 

Deasemenea, un site care mi-a fost foarte folositor: www.drirene.com

 

"Arta de a iubi" de Erich Fromm - nu cred ca este disponibila online, dar o puteti gasi la bibliotecile publice. Eu am citit-o la BCU (Biserica Centrala Universitara) in Bucuresti. Foarte interesante si toate celelalte carti ale lui fromm. Pe scribd.com vad ca da cateva rezultate cautarea, dar nu sunt in romana.

 

"Comunicarea non-violenta" de Marshall Rosenberg - nu am vazut-o online. O puteti gasi la bibliotca publica sau prin anticariate si librarii.

Editat de temporar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×