Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

"Sange proaspat"

Postări Recomandate

Afirmatiia premierului Boc a inflamat opinia publica.

Un articol pe tema a fost scris de Zoe Petre in ziarul Ziua: http://www.ziua.ro/display.php?data=2009-01-09&id=247601

 

Detasandu-ma de ideea in sine a premierului Boc - indepartarea pensionarilor de la "putere" - orice functie ar avea ei, si trimiterea acestora intru-un marasm social-financiar, cred ca afirmatia lui Boc sa poate interpreta ca o metafora: premierul are nevoie de "sange proaspat" ca sa reactiveze arterele intepenite ale actualei coalitii care a stat in opozitie 4-8 ani si nu mai stie cum se "munceasca".

 

Bine...au inceput transplanturile de "artere" - vezi schimbarea/numirea secretarilor de stat, directorilor, directorasilor, si alte "capilare" de tot felul din structura Romaniei.

 

Transpalntul de artere s-a facut si se face in continuare, nu din cauza ca arterele vechi nu sunt functionale, ci pur si simplu din cauza ca arterele vechi nu duc catre sistemul sanguin al actualei coalitii care se tot dezvolta, ramifica...

 

In aceste conditii, dupa o asemenea operatie de anvergura, la nivelul reconfigurari relatiilor dintre artere, capilare, etc...este sigur nevoie si de "sange proaspat" pentru transfuzie ca sa functioneze.

 

De unde ia actualul guvern "sange proaspat" - vezi fonduri, bani ca sa functioneze - de la pensionari, mame care nu m-ai au dreptul sa primeasca ajutor maternal daca au nascut un copil anul asta, in plus de cel nascut anul trecut...si alte asemenea....

 

Sper ca acesata infuzie de sange proaspat sa nu le produca o reactie de respingere...poate grupa sanguina a guvernantilor social democrati nu este compatibila cu cea a populatiei.

 

Parafrazand-ul pe Cosbuc :"Sa nu dea Dumnezeu cel Sfant sa vrem noi sange nu guvernanti vampiri"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reusite metafore si foarte la obiect ! :) Continuind ideea ta,cred ca e foarte posibil sa-i pindeasca un AVC (accident vascular cerebral) sau ca tema de gindire apropos de ce ne-ar putea astepta pe noi "pestele de la cap se-mpute dar de la coada se curata".

Ce parere ai insa despre faptul ca nu exista comentarii la postul tau ? Oare nu e suficient de interesant ? :)

Imi permit sa adaug ceva probabil "la fel de neinteresant" : cum vi se pare noul proiect pt "imbunatatirea Constitutiei ? :spiteful:

Nu va simtiti mai protejati, mai linistiti ? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine. dar nu se poate aplica decat in administratie. in sanatate si invatamantul preuniversitar e plin de pensionari si oricum au criza de personal. aici nu stiu cum vor face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred, poate naiv, in eficienta viitoare a ordonantei 230

 

 

Si eu vreau sa cred, insa practica ultimilor 19 ani mi-a dovedit contrariul.Problema pe care o avem este constanta personajelor de pe scena politica.Si noi trebuie sa-i gestionam tot pe astia din patru in patru ani.Hmmmm tough choise.

O transfuzie cu sange german poate ar functiona

Editat de slow&sperios

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
boc in direst:

nu vom renunta la stoparea jafului din bugetul de stat.....

 

 

Dar cum de si-a dat seama ca e jaf?

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cum de si-a dat seama ca e jaf?

:crazy:

nasa, nu asta-i problema. problema e ca imbuibatii aia de la curtea constitutionala, toti pensionari peste 70 de ani si cu salarii de profesori universitari doctori si magistrati nu pot permite asa o lege. intelegi acuma? ia o felie de tort si mai gandeste-o. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×