Sari la conținut
Forum Roportal
Dr.Fotescu

Controlul stresului prin acupunctura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti stresat ??

 

Stresul pare a fi o parte integranta, inseparabila a vietii moderne. Solicitarile locului de munca, a familiei, alaturi de presiunea financiara si a timpului, pot deveni incet dar sigur impovaratoare emotional.

 

Prin sistemul nervos simpatic, stresul poate declansa o serie de reactii chimice in organism care pot conduce la eliminarea unor hormoni de stress, cum sunt cortizolul si adrenalina.

 

Aceste reactii pot fi sanatoase si utile in cazuri de urgenta.

 

Stresul cronic dimpotriva poate avea un impact major asupra sanatatii, poate duce la insomnii, dureri de cap, raceli frecvente, arsuri la stomac, tensiune arteriala mare, muschi contractati, durerosi, crampe musculare nocturne, anxietate, atacuri de panica.

 

Poate intervene in metabolismul grasimilor, hidrocarburilor, ducind la cresterea greutatii prin ingrasare, mai ales la abdomen.

 

Pentru a compensa aceasta stare critica, sistemul nervos parasimpatic trebuie sa raspunda.

 

Fiind intr- stare cronica de stress ,organismul nostru nu are suficient timp si resurse pentru a raspunde corespunzator si astfel depasit fiind, ramine intr-o stare permanenta de tensiune.

 

Pentru a putea controla stresul, in primul rand trebuie sa stiti sa o recunoasteti chiar pe dumneavoastra.

 

Stresul afecteaza corpul, psihicul, comportamentul in mai multe feluri, asa ca semnele si simptomele specifice stresului prezinta variatii mari de la persoana la persoana.

 

Unii prezinta prima data simptome fizice, cum ar fi :dureri lombare, probleme cu stomacul, eruptii cutanate.

 

Altii prezinta la inceput simptome emotionale, cum ar fi crize de plans, hipersensibilitate.

 

Altii prezinta schimbari in felul de a gandi si a se comporta.

 

Urmatorul tabel prezinta unele din semnele si simptomele de alarma ale stresului, il puteti folosi pentru identificarea lor chiar la dumneavoastra, cand sunteti sub stare de stres si sa le puteti evita din timp.

 

De retinut ca aceste semne pot mima aproape orice boala, dar pot fi si semnele adevarate ale acestora, de aceea la identificarea unora dintre ele este bine sa va prezentati la un control medical pentru a verifica daca sunt sau nu provocate de stress.

 

Simptome cognitive:

 

- probleme cu memoria

- indecizie

- tulburari de concentrare

- greutatea de a gandi clar

- judecata greoaie

- vede numai partea negativa a lucrurilor

- ingrijorare permanenta

- pierderea simtului obiectivitatii

- previziuni infricosetoare

 

 

Simptome emotionale:

 

- dispozitie schimbatoare, toane, capricii, proasta dispozitie

- agitatie

- neastampar (nu-si gaseste locul)

- afi iute la manie, a-i sari tandara rapid

- iritabilitate

- nerabdare

- imposibilitatea de a se relaxa

- sentimentul ca este manevrat, exploatat, folosit

- senzatia de singuratate si izolare

- depresia

- stare de nefericire generala

 

 

Simptome fizice:

 

- durei de cap sau de spate

- tensiune sau intepenire musculara

- diaree sau constipatie

- greturi, ameteli

- insomnia

- dureri in piept, batai rapide ale inimii

- pierdere sau castigare in greutate

- eruptii cutanate, urticarie, blinde, exeme

- scaderea dorintei sexuale

- raceli frecvente

 

 

Simptome comportamentale:

 

- maninca mult sau putin

- doarme prea mult sau prea putin

- se izoleaza de ceilalti

- tendiinta de taraganare de amanare

- neglijarea responsabilitatilor

- folosirea pentru relaxare alcool, tutun, droguri, ticuri nervoase (rosul unghiilor, bataia din degete pe masa, tremuratul picioarelor in pozitie sezanda )

- scrasnetul din dinti

- inclestarea ritmica a falcilor

- exagerarea unor activitati

- reactie exagerata la problemele neasteptate

- cauta cearta din orice motiv

 

 

Stres-managementul prin acupunctura este una din metodele de a controla reactiile organismului in fata stresului.

 

Este o metoda valoroasa care are ca scop reechilibrarea energetica a organismului, folosind energiile proprii, fara substante medicamentoase.

 

Cei care aleg aceasta metoda terapeutica, se vor prezenta initial la o consultatie de ,specialitate, unde medicul acupunctor va decide dupa o explorare amanuntita a starii energetice a organismului (examen clinic complet, examenul pulsurilor, limbii, irisului, masuratori electrice la nivelul meridianelor de acupunctura, masurarea temperaturii corpului in anumite zone cu temometu de contact digital, aprecierea gradului de receptivitate la acupunctura), daca starea D-voastra poate fi tratata prin acupunctura.

 

Dupa aceasta consultatie se va stabili conduita terapeutica de urmat (cite sedinte, cite cicluri de tatament ,ce masuri igieno-dietetice sunt necesare)

 

 

Dr. Fotescu Otto

medic primar competenta

Acupunctura si Laserterapie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat costa o sedinta de acupunctura si cat dureaza?

 

nu e nici o legatura intre tulburarile psihice si acupunctura

 

daca ar fi fost, spitalele de psihiatrie nu erau astazi industrie in Romania, iar cabinetele psihiatrilor nu ar fi sufocate de clienti, in cautare de droguri legale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar se pot trata cu acupunctura . in corpul uman exista mii de canale energetice . bolile sunt dezechilibre energetice. stresul este boala secolului . greseala este a psihiatrului care ii da calmante ... daca nu i-ati indopa ca pe curci cu pastile nu ar mai fi atatia pe strazi .

http://www.pirasan.ro/noutati/acupunctura.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar se pot trata cu acupunctura . in corpul uman exista mii de canale energetice . bolile sunt dezechilibre energetice. stresul este boala secolului .

http://www.pirasan.ro/noutati/acupunctura.html

 

tu de ce nu te tratezi cu acupunctura? la cat delirezi pe ariile de paranormal si religie, ar trebui sa fi burdusit cu ace din talpi pana in crestet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu de ce nu te tratezi cu acupunctura? la cat delirezi pe ariile de paranormal si religie, ar trebui sa fi burdusit cu ace din talpi pana in crestet

 

 

io ti-as sugera tie un tratament poate inveti sa discuti decent si sa nu mai jignesti userii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io ti-as sugera tie un tratament poate inveti sa discuti decent si sa nu mai jignesti userii .

 

eu te-as sfatui sa nu mai vorbesti lucruri traznite, e spre binele tau psihic si scapi si de acupunctura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cleric eu intrebam pt ca m-am saturat de atatia sarlatani. am incercat si sincer ori nu era ala ok ori nu merge cert e ca am trecut mai departe si probabil doar restructurarea gandirii prin terapie cognitiv comportamentala a schimbat cu adevarat ceva la mine. apropo de pirasan dp meu dv e un sarlatan de 2 lei. dar nah disperarea te duce in diferite locuri mai mult sau mai putin placute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cleric eu intrebam pt ca m-am saturat de atatia sarlatani. am incercat si sincer ori nu era ala ok ori nu merge cert e ca am trecut mai departe si probabil doar restructurarea gandirii prin terapie cognitiv comportamentala a schimbat cu adevarat ceva la mine. apropo de pirasan dp meu dv e un sarlatan de 2 lei. dar nah disperarea te duce in diferite locuri mai mult sau mai putin placute.

 

 

eu am pus link-ul fiinca acolo e foto cu canalele energetice nu ca il recomand . singurul terapeut de

acupunctura pe care il cunosc e in brasov . daca vrei pot sa vorbesc cu el .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cleric eu intrebam pt ca m-am saturat de atatia sarlatani. am incercat si sincer ori nu era ala ok ori nu merge cert e ca am trecut mai departe si probabil doar restructurarea gandirii prin terapie cognitiv comportamentala a schimbat cu adevarat ceva la mine. apropo de pirasan dp meu dv e un sarlatan de 2 lei. dar nah disperarea te duce in diferite locuri mai mult sau mai putin placute.

 

ciudat ca pe aia de nu se imbolnavesc de nervi nu-i duce viata prin locuri neplacute

 

daca ai examina viata ta inainte de a dezvolta orice simptomatologie, ai vedea ca ai fost deja prin locuri pe unde n-ar fi trebuit sa fi, si, in toate cazurile de boala psihica, parintii nu au fost OK, adica te-au invatat sa constati realitatea intr-un mod eronat, semifantastic, bazat pe false valori

 

de regula tulburarile psihice (nu bolile pishice de cauza genetica) sunt determinate de o gandire imorala inconstienta, pentru ca imoral gandesc si politicienii, insa ei o fac la modul constient, cand vor ei si cum vor ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×