Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
DSpawn

De ce se invart mustele in jurul becului ?

Recommended Posts

Am mai gasit discutia asta pe undeva. Uitati ce au mai raspuns unii oameni (unele teorii sun chiar interesante). ;)

Credeam ca pt ca acolo este cald , becul luminand and all..

Dar ,mama lor, si cand e stins becul ,in mijlocul zilei le place sa faca acelasi lucru!

----------------------------------------------------------------------------------------------

Iar eu cred ca acest lucru se datoreaza campului electromagnetic generat de unul din firele ce vine la bec , pt ca am aflat ca din cele doua fire ce vin sa alimenteze un bec intrerupatorul actioneaza numai pe unul din ele, celalalt fiind tot timpul strabatut de curent.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Deci cam pentru acelasi motiv pentru care mai demult un soi de gongi visinii isi faceau cuib in radioul bunicii.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Gentlemen, un fir intrerupt nu are curent. Are totusi o radiatie electromagnetica, dar asta ar insemna ca mustele sa se invarteasca in jurul oricarui fir, ca de exemplu cel de la masina de spalat, acolo curent !!!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Diferenta intre bec si masina de spalat e ca terminatiile firului in cazul becului sunt lasate asa in aer

pe cand la masina sunt connectate undeva in carcasa aia mare metalica si nu scapa nimic afara

-------------------------------------------------------------------------------------------

Mustelor le place sa zboara nu numai in jurul becului, dar in general, le place sa enerveze pe oameni.

Mustele sunt naspa :(

Hei! Lasa-ti mustele out of this!

Nu e vina lor ca oamenii ai instalat in fiecare casa surse de iradiere electromagnetice!

in fata unui sprey, tii o bricheta aprinsa.

indrepti sprey-ul si bricheta aliniate pe directia mustii (mustilor)

aresi pe butonul sprey-ului inflamabil.

ce rezulta?

Daca mustele-s in jurul becului o bubuitura.

Si mustele au sters-o intre timp...

pe bec se depun substante volatile din aer (ex: in bucatarie de la gatit) care se ard in timpul functionarii becului. poate asta le atrage?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this