Sari la conținut
Forum Roportal
Vero

Schimb de carti

Postări Recomandate

imi trebuie neaparat pentru ora de literatura universala "Cidul"("Le Cid", ma rog, dar as prefera in romana) de Pierre Corneille si "Andromaca" de Jean Racine.. (biblioteca judeteana cu doar cateva exemplare nu face fata unei clase intregi care citeste in reluare...:thumbsup:)

 

stie cineva un site cu carti online?..am si eu cateva, dar am cautat in zadar..

sau daca le are cineva pur si simplu pe calculator, il/o rog tare mult sa mi le trimita si mie urgent pe mail..

 

p.s. m-am gandit ca un topic de genul asta ar fi bun pt cei in nevoie disperata (sau nu neaparat) de anumite carti, mai ales ca am vazut ca s-a mai intrebat de site-uri de genul asta..si daca avem carti, de ce sa nu impartasim?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm...nevermind that...nu va imbulziti ;), mersi oricum, am facut rost de ele...dar oricum..daca aveti carti de "sheruit" si lume in nevoie de ele...nu ezitati...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o gramada carti pe net,dar nu in romana.Oricum, profit de acest topic sa fac si eu un request.

Am nevoie de cartea -Raboiul Geofizic- , scrisa de col. dr. Emil Strainu

Pe net sigur nu exista cartea,as vera un loc de unde as putea s-o cumpar. Nu conteaza cat costa,vreau doar sa stiu de unde as putea sa cumpar aceasta carte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt o gramada carti pe net,dar nu in romana.Oricum, profit de acest topic sa fac si eu un request.

da, am obs ca nu sunt in romana, asta in cazul in care sunt...ma rog, topicul chiar are scopul asta..mai mult sau mai putin egoist pt ca mie, una, imi trebuie f multe carti pt literatura universala mai mult sau mai putin usor de gasit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista un topic pe aici pe undeva care da cateva adrese de site-uri de unde puteti descarca carti in limba romana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, le-am gasit...dar nu gasisem cartile respective pe nici unul...si ma gandeam ca poate le are cineva...ma rog, am facut rost de ele "the old fashion way"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt o gramada carti pe net,dar nu in romana.Oricum, profit de acest topic sa fac si eu un request.

Am nevoie de cartea -Raboiul Geofizic- , scrisa de col. dr. Emil Strainu

Pe net sigur nu exista cartea,as vera un loc de unde as putea s-o cumpar. Nu conteaza cat costa,vreau doar sa stiu de unde as putea sa cumpar aceasta carte.

 

Cartea aia "Razboiul Geofizic" e o aberatie. Exista intr-adevar declansarea artificiala a ploii, dar numai daca exista umiditate (in Sahara nu poti sa declansezi nici o ploaie). Uraganele nu se pot deturna din drumul lor. Au fost niste incercari de a face cloud seeding in dorinta de a face uraganele sa fie mai eficiente in a elibera picaturile de ploaie din nori, astfel incat sa fie mai uscate cand ajung la uscat. Incercarile au fost motivate de disperare prin anii 50 si s-a renuntat la ele, ca nu s-a obtinut nimic. Acum oamenii se bazeaza pe prognoze mai precise si evacuare. Tornadele pt. a se produce necesita CAPE (convective available potential energy ) si gradient vertical al vantului (wind shear). Datorita incalzirii globale, circulatiile globale de aer devin mai pronuntate si conditiile favorabile producerii tornadelor devin mai frecvente in ROMANIA. Dar asta nu inseamna ca cineva poate produce in mod deliberat si controlat tornade in Romania. In schimb probabilitate de tornade creste cu numarul rablelor ce emit C02 in lume, cu volumul motorului etc.

 

In plus, vremea e globala si haotica: in meteorologie exista o afirmatie celebra: "un fluture care zboara in tokyo poate influenta vremea saptamana urmatoarea din brazilia". Dar nici un caz omul nu poate controla vremea. Oamenii numai afecteaza vremea. Prin emisia de dioxid de carbon ce produce global warming. Prin taierea padurilor. Activitatea umana poate conduce in cele din urma chiar la disparitia vietii pe pamant. Dar nu e vorba de o activitate controlata si planificata.

 

Prin urmare, cartea respectiva e o aberatie. Eu garantez ca nu exista persoana cu educatie formala in meteorologie care sa poata sustine contrariul.

 

MG, Doctor in Meteorologie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cartea aia "Razboiul Geofizic" e o aberatie. Exista intr-adevar declansarea artificiala a ploii, dar numai daca exista umiditate (in Sahara nu poti sa declansezi nici o ploaie). Uraganele nu se pot deturna din drumul lor. Au fost niste incercari de a face cloud seeding in dorinta de a face uraganele sa fie mai eficiente in a elibera picaturile de ploaie din nori, astfel incat sa fie mai uscate cand ajung la uscat. Incercarile au fost motivate de disperare prin anii 50 si s-a renuntat la ele, ca nu s-a obtinut nimic. Acum oamenii se bazeaza pe prognoze mai precise si evacuare. Tornadele pt. a se produce necesita CAPE (convective available potential energy ) si gradient vertical al vantului (wind shear). Datorita incalzirii globale, circulatiile globale de aer devin mai pronuntate si conditiile favorabile producerii tornadelor devin mai frecvente in ROMANIA. Dar asta nu inseamna ca cineva poate produce in mod deliberat si controlat tornade in Romania. In schimb probabilitate de tornade creste cu numarul rablelor ce emit C02 in lume, cu volumul motorului etc.

 

In plus, vremea e globala si haotica: in meteorologie exista o afirmatie celebra: "un fluture care zboara in tokyo poate influenta vremea saptamana urmatoarea din brazilia". Dar nici un caz omul nu poate controla vremea. Oamenii numai afecteaza vremea. Prin emisia de dioxid de carbon ce produce global warming. Prin taierea padurilor. Activitatea umana poate conduce in cele din urma chiar la disparitia vietii pe pamant. Dar nu e vorba de o activitate controlata si planificata.

 

Prin urmare, cartea respectiva e o aberatie. Eu garantez ca nu exista persoana cu educatie formala in meteorologie care sa poata sustine contrariul.

 

MG, Doctor in Meteorologie

 

domnule draga nu contesta nimeni pregatire dvs dar totusi de ce nu admiteti ca acel col. a avut ca toti cei din domeniu acces la tehnici si cunostiinte de care dvs nu stiti ca exista sau ca sunt posibile . fara suparare dar daca nu stim nu inseamna ca nu exista . in rest toate cele afirmate de dvs sunt cat se poate de adevarate.

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Daca vreti sa facem schimb de ebooks trimiteti-mi un mail la adresa Ingridutz@gmail.com. Eu am vreo 250 de titluri in romana, din toate genurile:clasici, S.F., Coelho, de dragoste, politiste, etc. Daca sunteti curiosi uitati-va pe lista de alaturi si contactati-ma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×