Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Posta Romana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Utilizez serviciile Postei Romana pentru a trimite colete postale cu plata ramburs.

Unele colete nu sunt receptionate de destinatar si se intorc prin posta inapoi la mine.

Platesc taxele de returnare dar a-si dori sa primesc banii inapoi luati in avans de posta Romana pentru "ramburs".

 

Practic, pe chitanta emisa de posta romana, cand trimit un colet cu plata ramburs sunt taxata procentual, in avans, si pentru "ramburs" x lei.

Daca coletul cu plata "ramburs" se intoarce la mine sunt de acord sa platesc taxele de returnare dar de ce nu primesc inapoi taxa de ramburs?

 

Posta romana percepe in avans taxe pentru un serviciu...ramburs. Daca acest serviciu nu se efectueaza prin posta romana nu ar fi nomal sa-mi returneze banii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai scris o adresa gresita sau destinatarul nu vrea sa ridice coletul sau e ceva independent de serviciile Postei, nu ti se pare firesc?

 

Nu este de vorba de adresa gresita ci de faptul ca destinatarul nu ridica coletul.

Citeste inca o data postul meu.

 

Posta Romana incaseaza o taxa IN AVANS de la EXPEDITOR pentru SERVICIUL de RAMBURS care urmeaza sa-l efectueze DUPA ce destinatarul ridica coletul si plateste valoarea rambusului.

 

Daca destinatarul nu receptioneaza coletul si posta romana nu foloseste "mecanismele" interne pentru a trimite prin ramburs niste bani catre expeditor.... taxa de ramburs PLATITA IN AVANS de expeditor pentru SERVICIUL de ramburs NEEFECTUAT - ar trebui returnata.

 

 

Normal ar fi CA POSTA ROMANA sa incaseze taxa de ramburs DUPA ce efectueaza SERVICIUL de RAMBURS si inainte de a plati banii la destinatarul rambursului.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai pe intelesul tuturor

posta romana percepe doua taxe

prima de carat coletul pana la destinatie

a doua de inapoiat coletul neridicat

unde-i nelamurirea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ar fi CA POSTA ROMANA sa incaseze taxa de ramburs DUPA ce efectueaza SERVICIUL de RAMBURS si inainte de a plati banii la destinatarul rambursului.

Daca este cum si spus tu, da. Ar fi normal sa iti inapoieze banii.

Dar stii sigur ca si destinatarul plateste acea taxa ? Mi se pare ciudat daca ar fi asa .

Asta din moment ce ea e platita de tine.

 

mai pe intelesul tuturor

posta romana percepe doua taxe

prima de carat coletul pana la destinatie

a doua de inapoiat coletul neridicat

unde-i nelamurirea ?

Nu ai inteles, sunt trei taxe. Doua sunt cumulate, ceea ce este corect, pentru cazuri ca cel de fata.

Numai ca daca se ramburseaza coletul pe motiv ca destinatarul nu l-a primit, mai platesti o taxa in plus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am inteles mare lucru despre ce e taxa aia ramburs si cu ce se mananca :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io n-am inteles mare lucru despre ce e taxa aia ramburs si cu ce se mananca :o:

 

Coletul ramburs se plateste de catre destinatar la ridicarea acestuia, respectiv pretul in sine plus taxa postala. In pret e inclusa asadar si taxa ramburs, cea pe care o incaseaza posta.

Daca destinatarul nu ridica respectivul colet, expeditorul mai plateste odata taxa de expediere, deoarece coletul a facut doua drumuri, dus-intors.

Anormal este ca am avut neplacerea de a plati o taxa de magazinaj in ciuda faptului ca un colet returnat a stat la posta in zilele libere, care, la NOI nu au fost putine, posta fiind inchisa toata perioada cuprinsa intre Craciun si trei zile din ianuarie, sau functionand cu un efectiv redus si doar cateva ore pe zi. Tipic, de altfel. :x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Coletul ramburs se plateste de catre destinatar la ridicarea acestuia, respectiv pretul in sine plus taxa postala. In pret e inclusa asadar si taxa ramburs, cea pe care o incaseaza posta.

Daca destinatarul nu ridica respectivul colet, expeditorul mai plateste odata taxa de expediere, deoarece coletul a facut doua drumuri, dus-intors.

Anormal este ca am avut neplacerea de a plati o taxa de magazinaj in ciuda faptului ca un colet returnat a stat la posta in zilele libere, care, la NOI nu au fost putine, posta fiind inchisa toata perioada cuprinsa intre Craciun si trei zile din ianuarie, sau functionand cu un efectiv redus si doar cateva ore pe zi. Tipic, de altfel. :x:

 

Domne, eu vad ca sunt mai slab cu creieru - altfel tot nu pricep de ce destinatarul plateste la ridicare - dar pe urma spui ca daca destinatarul nu vrea pachetul expeditorul mai plateste INCA O DATA - deci platise si initial - pai daca platise expeditorul initial - de ce mai trebuia sa plateasca si destinatarul ???? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domne, eu vad ca sunt mai slab cu creieru - altfel tot nu pricep de ce destinatarul plateste la ridicare - dar pe urma spui ca daca destinatarul nu vrea pachetul expeditorul mai plateste INCA O DATA - deci platise si initial - pai daca platise expeditorul initial - de ce mai trebuia sa plateasca si destinatarul ???? :o:

 

Posibil sa ma fi exprimat alambicat. :x:

(Eu sunt expeditorul unui colet ramburs.

Cui il trimit este dstinatarul, care ar fi indicat sa il ridice!)

 

Pasul 1: trimt coletul ramburs, ii pun valoarea lui si platesc separat taxa de expediere, sa zicem 10 lei taxa expediere.

 

Pasul 2: destinatarul va trebui sa platesca pretul coletului (sa zicem ca am cerut 200 lei) plus cei 10 lei platiti de mine la expediere, pe care eu ii primesc inapoi odata cu primirea banilor ceruti pe colet, respectiv 200 plus 10 lei (sa zicem ca am trimis un tablou, ca sa fie mai explicit)

 

Pasul 3: daca destinatarul nu ridica coletul, eu primesc retur acest colet ramburs si trebuie sa il ridic tot eu de la posta de la care l-am trimis, platind inca odata 10 lei, deoarece posta ma obliga sa platesc si drumul coletului catre destrinatar si drumul pe care l-a facut inapoi, dat fiind ca nu a fost ridicat (ca aici e vb de colete ramburs neridicate de catre destinatari).

 

Daca, in schimb, este ridicat, eu imi primesc si cei 200 lei cat valoreaza coletul si cei 10 lei cat a platit destinatarul la ridicarea coletului. Deci imi recuperez banii platiti pentru expediere.

Magazinajul reprezinta o taxa pusa de posta pentru a tine mai mult de doua zile coletul, de la data trimiteri avizului postal.

Editat de lucrez!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a facut luminaaaaa :o:

 

Pai asa spune omule - nu m-am gandit nici o secunda ca de fapt era vorba despre un fel de comert prin posta :x:

 

Multzam pentru lamuriri :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×