Sari la conținut
Forum Roportal
bike3al

Ce acte imi trebuie ca sa merg in SUA ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, as avea si eu nevoie de niste informatii. Deci am un prieten in America care mar ajuta numa trebuie sa aflu ce acte imi trebuie ca sa merg in sua. Ce Visa imi trebuia ca am vazut ca is mai multe feluri H-1B , H-1C , J1 etc etc etc. Si nu stiu mie de care imi trebe . El imi poate oferi loc de munca ( nu el ii sefu numa are pe cineva care are loc de mucna ) si cazare la casa lui. Si ar trebui sa aflu ce imi trebe sa merg acolo, nu am avere nu is nici celebru is un simplu om. Va rog ajutatzima dak putetzi. Mersi anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si prietenul tau nu stie sa iti zica ?? el de ce acte a avut nevoie ??

 

on: da un telefon la ambasada sau intra pe site-ul lor, acolo o sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... el ii de acolo, acolo so nascut. Mam gandit ca dak miar trimite o invitatie sau ceva, sau angajatoru ala la care as lucra sa imi trimita o invitatie ca are nevoie de mine la locu ala respectiv asa as putea primi Visa. Numa nu stiu ce Viza? care ? ca is multe si nu stiu care ii pentru mine. Ca eo nu mas duce acolo ca si turist sau cestio chestii de genu ala. Daca stie cineva, sau a mai trecut prin asa ceva sa ma ajuta, il rog frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, as avea si eu nevoie de niste informatii. Deci am un prieten in America care mar ajuta numa trebuie sa aflu ce acte imi trebuie ca sa merg in sua. Ce Visa imi trebuia ca am vazut ca is mai multe feluri H-1B , H-1C , J1 etc etc etc. Si nu stiu mie de care imi trebe . El imi poate oferi loc de munca ( nu el ii sefu numa are pe cineva care are loc de mucna ) si cazare la casa lui. Si ar trebui sa aflu ce imi trebe sa merg acolo, nu am avere nu is nici celebru is un simplu om. Va rog ajutatzima dak putetzi. Mersi anticipat

 

Buna,

 

Sfat: stai pe cocoasa ta acasa ca de munca prin SUA nu prea vad eu sa primesti tu curand,avand in vedere ca pe ei ai da afara pe capete datorita crizei economice.Nu urmaresti stirile? :o: Asta sfat de la cineva care locuieste in partea asta de ocean.

Cat despre viza turistica,s-ar putea sa primesti dar dupa dupa cum ai spus si tu esti om de rand si nu dispui de cine stie ce bani.Deci cum ti-ai permite sa calatoresti si sa stai un timp aici?Cu ce bani? Si in al doilea rand,ce ai face tu ca turist in State? Evident ca tu vrei sa emigrezi si sa muncesti nu sa vizitezi America.Sau speri ca odata ajuns aici vei munci la negru? :lazy:

 

Mam gandit ca dak miar trimite o invitatie sau ceva, sau angajatoru ala la care as lucra sa imi trimita o invitatie ca are nevoie de mine la locu ala respectiv asa as putea primi Visa.

 

Ce specialitate ai tu pentru ca angajatorul respectiv sa-ti poata oferi locul de munca dar mai presus sa demonstreze ca nu gaseste persoana calificata in America deci are musai nevoie de tine din Romania? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai faza e ca nu am nici avere nici nu stiu cate case, si chiar de aia vreau sa o tund de aci. Iara faza asta cu chemarea din partea sefului am mai auzito, ii numa ceva chestie sa primesc viza nu are el chiar nevoie de mine, numa de aia ar trebui facut asa sa primesc viza. Iara loc am unde sa stau, munca imi da ( nu ar trebui sa caut ) deci numa cu hartiile ar trebui sa rezolv. As avea bani si de avion tot tot, numa hartiile trebe sa le rezolv. Ceva cu invitatie nu stitzi? dak miar trimite respectivu de acolo, nu ar fi mai usor? Sau sefu sa trimita invitatzie ( ca ii ceva om mare pacolo ). S-ar putea rezolva cumva? Ca nu prea mai vreau sa petrec timpu prin tzara noastra renumita :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bike3al, viza de turist se numeste B1 parca si se acorda mai usor decat se acorda anii trecuti.

Asta ca un PRO.

Tu nu trebuie sa stii cum se numeste, trebuie sa aplici pentru viza. Cred ca site-ul era www.usembassy.routh

 

Naeema, tu nu esti Dr. Ruth a turistilor si imigrantilor, nu te mai baga.

Desi ceea ce spui tu este destul de justificat nu inseamna ca nu e posibil sa se descurce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naeema, tu nu esti Dr. Ruth a turistilor si imigrantilor, nu te mai baga.

Desi ceea ce spui tu este destul de justificat nu inseamna ca nu e posibil sa se descurce.

 

Bineinteles ca nu sunt. Ma gandeam insa ca-i fac un favor ca sa nu ajunga pe aici,banii cheltuiti si dupa aceea sa-si planga de mila cum le e obiceiul multora pe forumurile engleze pe aici.:doh: Pline de nostalgici carora America le-a distrus viata si nici bani de intors nu au.:lazy:

 

Of course,este posibil sa se descurce.Este posibil sa ne paleasca vreun asteroid din space any time now...totul este posibil.Dar cand vede omul la stiri zilnic oameni care pana deunazi aveau totul iar azi dorm in cort in parc....iarta-mi pesimismul in legatura cu aspiratiile celor dinafara de a prinde vreun loc de munca in State la ora actuala.Exceptie fac poate cei cu specialitati profesionale cautate.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, Naeema ms ca ma ajutzi dar in ceea ce priveste cazul meu, eu as avea deja un loc de munca deci cu partea aia nu ar fi o problema. Cum as ajunge acolo peste cateva zile as putea deja si incepe locu de munca. Deoarece la cine lucrez are banii destui si are si nevoie de oameni nu o sa il doara inima dak mai plateste un angajat. Iar ceea ce a spus K0ntr0VerSy eu nu vreau sa ma duc sa si turist acolo, eu vreau sa stau o perioada de timp sa lucrez ceva timp si dupa aceea sa ma duc la faculta colo. Nu stiu cum ii cu viza de turist da mi se pare ca ii valabil doar 2 3 luni, habar nam. Dar in orice caz nu ca si turist mas duce. Sa nu trecem va rog de la subiect si cine stie informatii sau a mai trecut prin caz ASEMANATOr sa ma ajute plsss. Ms Anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu prea o mai scris nimeni pe topicu asta, sper ca este cineva pe forum care mar putea ajuta ca timpu trece iar eu tot nu stiu mai multe despre acest caz. Va rog care stiti ceva scrietzi ca poate ma mai informez si eo cu cat mai mult stiu cu atat o sa imi fie mai usor. SI dak stie cineva de ce acte am nevoie pentru ca am auzit ca in UK si Irlanda ai nevoie de ceva asigurare sau cestio ce, sper ca acolo nu prea ii nevoie de asa ceva. Si ce imi mai trebuie diploma sau ce ? pls care stie ceva sa ma ajute.

 

P.S.: care are pe cineva care o mai trecut prin asemena sau asmenator sa imi zica ca poate ajuta si cu aia THX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×