Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

trebuie sa recunosc ca din cauza serviciului nu sunt o consumatoare de concedii si sejururi

 

sincer ii admir foarte mult pe cei care la sfarsit de saptamna se urca in masina si dunga catre o destinatie oarecare ... :cheer:

 

de curand am primit propunerea de a ma ocupa de o pensiune noua, eu care niciodata nu am avut legatura cu turismul....sa spunem ca a fost o propunere pe care nu am avut cum sa o refuz si m-am trezit administrator ...oau! ce onaore nu?? dar de acum incepe greul..de 1 saptamana citesc tot felul de nebunii pe net legate de turism si tot nu am gasit raspunsurile la intrebarile ce ma framanata

-cum arata pensiunea ideala ???

-ce asteapta un turist de la pensiunea in care este cazat??

-atunci cand cauti sa pleci intr-un weekend la munte care este criteriul principal care te ajuta sa alegi pensiunea ???

orice idee este bineventa :yam:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fac parte din aceia care la sfarsit de saptamana isi urca familia in masina si pleaca la drum. :cheer:

Sa iti spun ce astept eu de la o pensiune:

- sa fie curat: asternuturi, covoare, baia, si sa fie aeresit.

- sa fie mobila noua: nu suport mirosul mobilei vechi, camerele sa fie varuite recent.

- sa aiba baie mare si sa nu fie probleme cu apa calda, indiferent de ora la care vreau sa o folosesc.

- sa aiba curte mare si amenajata (gazon - nu praf si pamant, o bancuta, masuta, eventual loc de joaca pentru copii, neaparat gratar)

- sa aiba personal amabil

- daca are balcoane sau terase, trebuie sa aiba balustrade sigure pentru copii, deci gratii suficient de apropiate cat sa nu imi fac griji, si balustrada suficient de inalta ca sa nu fie vreun pericol.

Un lucru foarte important este locatia, dar la asta nu mai ai ce sa modifici. Cand plec la drum in weekend aleg o pensiune care sa fie in apropierea unor obiective turistice, cat mai multe cu putinta. Si pensiunea va fi un fel de punct din care plec in diverse directii.

- ce mai astept de la o pensiune: restaurant/bucatarie cu meniu diversificat, cu multe mancaruri traditionale.

restul nu sunt musai

- o crama daca se poate

- sa fie decorata cu bun gust si obiecte cu iz antic

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ihi, bune comment-uri. As adauga doar o izolare fonica decenta, chestie aproape inexistenta in cabanele din tara. Nu de alta, da' sa pot dormi de copiii lui Enki :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-cum arata pensiunea ideala ???

-ce asteapta un turist de la pensiunea in care este cazat??

 

 

Unde se afla pensiunea si cat costa pentru romani si straini???

Daca se accepta Credit Card fara comentarii jignitoare ca: cine te crezi etc. ....

Cate camere are si ce ofera AZI pe langa camera pensiunea?

Cum este mobilat de ex. cu paturi de o persoana si unde este baia???? daca n-are fiecare camera atasata una.

Daca are parcare pazita si garanteaza de securitatea masinilor.

Facilitati de spalat haine, de cumparat mancare, cat este de liniste ....

Rezervatiile se fac si pe telefon ca si pe internet!!!! etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am uitat sa mai adaug e sa aiba si camere triple de exemplu, sau macar niste fotolii extensibile pentru cei care vin cu cate unu-doi copii. :x:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mare am inteles :P problema este daca toate aceste inflormatii le gasiti pe site-urile pensiunilor si de cate ori vi s-a intamplat sa fie date anumite informatii si realitatea sa fie foarte departe????

 

va intreb pentru ca studiind cu costiinciozitate site-uri pensiunilor am vazut ca informatiile oferite erau destul de saracacioase

 

si ce conteaza cel mai mult referintele unei cunostinte sau a unui prieten sau prezentarile oferite pe net??

 

sper sa nu va suparati ca va pun atatea intrebari :flowers: :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amandoua conteaza, desi de cele mai multe ori noi suntem primii care mergem intr-un loc, si apoi dam mai departe referinte. In datele de pe internet trebuie neaparat sa apara:

- cate camere sunt in total, cate single, cate duble cate triple, sa fie poze din care sa reiasa cat e camera de mare, poze cu baia

- ce dotari are camera: tv, telefon, internet daca e, frigider, AC, etc

- ce dotari are pensiunea: parcare, restaurant, bar, terasa, biliard, gratar, loc de joaca, teren fotbal sau alt sport, etc (cu cat mai multe poze)

- ce obiective turistice sunt in apropiere (istorice, geologice), ce trasee montane se pot face, ce activitati locale sunt (targuri, festivaluri, obiceiuri, etc)

- daca organizati mese la evenimente festive (craciun revelion) si ce oferte speciale aveti.

- numere de telefon la care sa raspunda intotdeauna cineva. posibilitatea sa rezervi de pe internet.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.marmot.ro/index.php?include=int...page=Prezentare uite un site de prezentare de pensiune care imi place cum e organizat, si imi place si pensiunea in sine din ce vad in poze, stilul in care e amenajata si arhitectura, si cum arata zona din imediata apropiere, cred ca la anul o sa dau o tura pe acolo cu trupa. Pana acum in Bran am stat la o pensiune mai micuta, fara restaurant, dar foarte intima si cu o curte super unde ma simt ca acasa, mai bine zis ca in copilarie, la bunici. Nu are site din pacate. :flowers:

O alta pensiune la care am stat de curand si care mi-a placut enorm, desi nu indeplinea chiar toate criteriile date de mine este asta: http://www.casa-veche.ro/ din Hateg.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×