Sari la conținut
Forum Roportal
bertha34

Melanom malign la un copil in varsta de 9 ani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E posibila existenta unui melanom (mi-e si teama sa spun malign) la un copil in varsta de 9 ani? Fetita mea are o alunita aparuta in primul an de viata, in zona gatului, partea din fata, care pana acum o luna era neagra, un pic iesita in afara, cu margini regulate, dar aspect poros. De aproximativ o luna alunita s-a deschis la culoare, e mai maronie, s-a marit putin in diametru si e dureroasa la atingere. Mentionez ca, la joaca, a mai fost atinsa de copii din greseala sau s-a lovit, desi nu a sangerat.

Am mers la un medic dermatolog in Buzau (aici locuim) si mi s-a dat trimitere la chirurgie infantila, cu propunere de excizare a nevului pigmentar si biopsie. Medicul a spus ca, deocamdata nu e nici un pericol, dar trebuie sa evitam riscul , fiind intr-o zona expusa.

As vrea sa fac interventia in Bucuresti, dar sa mai consult un medic dermatolog inainte.

Credeti ca mai e nevoie de o consultatie sau trebuie sa merg cu ea la chirurgie, pur si simplu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti la chirurgie pur si simplu. Din cauza expunerii e foarte bine sa fie extirpata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista o clinica in Bucuresti (parca Biomedica pe Str.Eminescu) unde este un aparat (dermatoscop) cu care se recolteaza celule din nev pentru analiza. Pe medic il cheama Calin Giurcaneanu.

E mult mai bine sa vedeti ce este nevul inainte de a-l scoate.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bertha,

Am un fiu de 29 de ani si are din nastere f multe alunite pe frunte, pe fata si pe corp. Cind era elev s-a zgiriat pur si simplu a rupt alunita de pe frunte. Stiind ce complicatii pot apare eram disperata si am apelat la regretatul dr. in farmacie Oita care avea un preparat numit CICATROL.

In locul lui a ramas fiul si voi incerca sa obtin acest preparat pt tine, te rog sa ai putina rabdare si daca nu se v-a rezolva cu acest preparat poti merge la dermatolog. Numai bine ,

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bertha,

Spuneai "acum o luna". O luna este foarte mult in cazul unui melanom. Cum mai spuneam si alta data....daca se dovedeste a fi malign nu e tocmai ceea ce iti doresti pentru fetita ta. Pentru ca melanomul malign este tipul de cancer care metastazeaza cel mai rapid. Cu atat mai periculos cu cat alunita cu pricina este pe gat. Care va fi organul unde vor aparea metastazele? Creierul!

Daca vrei sa astepti pentru cicatrol, asteapta. Parerea mea, insa, este sa te prezinti cu fetita la sectia chirurgie infantila cat mai urgent. Poti cere biopsia inainte de operatie. Si obligatoriu dupa. In functie de rezultatul biopsiei de dupa operatie mergeti la un examen tomograf. Eu nu vreau sa te sperii, incerc doar sa te determin sa constientizezi in ce pericol se afla minunea aia mica a ta. Poate fi un pericol real sau nu. Insa pana cand nu stii ceva concret.......

 

Ameli, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, cicatrol poate fi bun, insa organismele noastre reactioneaza diferit. Ce este bun pentru mine se poate dovedi foarte periculos pentru tine si invers.

 

:)

spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut programare in Bucuresti, la centrul Medsana. Dr.dermatolog a examinat alunita cu atentie si mi-a zis ca e una din cele mai linistite pe care le-a vazut, ca simptomele pe care le-am descris eu nu presupun neaparat existenta melanomului, ci doar in legatura cu altele, evidente. Se poate opera, desigur, dar ca in locul meu el nu ar face-o, nu vede nici un motiv. Si ca, pentru linistea mea, pot veni anual la control.

S-a uitat si la alte cateva pe care le are si la fel, nu sunt probleme.

Primul medic m-a trimis s-o operez, insa a zis s-o facem preventiv, pentru ca e o zona in care poate fi traumatizata.

Cel de-al doilea mi-a spus ca nu e nici o problema si operatia nu are rost.

Sa merg si la al treilea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, nu nici unul din doctori n-a spus ca ar fi un pericol iminent.

Fetita dvs. este destul de mare si se poate proteja. Aveti cumva si un alt motiv de teama legat de ea?

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bertha34,

alunita si-a schimbat culoarea ,s-a marit recent si e dureroasa la atingere si totusi a doilea doctor ti-a spus sa stai linistita ca totul e OK? Pe mine ma depaseste chestia asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amandoi medicii care au vazut alunita au spus ca nu sunt probleme, numai ca primul a recomandat excizia pentru ca e intr-o zona expusa si poate fi usor traumatizata.

Probabil ca m-am speriat eu mai mult decat trebuia. Dermatologul din Bucuresti mi-a spus ca, pe parcursul vietii, alunitele se pot pigmenta sau depigmenta, fara ca asta sa fie un semn de posibil cancer. Fireste, asta se poate spune doar dupa un consult dermatologic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar as ruga ca spider sa-mi spuna, din experienta, daca schimbarea culorii sau durerea sunt semne sigure de melanom. Doctorii la care am fost au spus ca e nev pigmentar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×