Sari la conținut
Forum Roportal
Sasualex

Legat de Iisus Hristos multe referiri la El

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buddha se plimba cu alaiul sau dupa el si i-a iesit un om in fata:

"O! Buddha, de 10 ani meditez si am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista!"

"Taci, ii spune Buddha, ca exista!"

Pleca mai departe inteleptul si ii iese alt om in fata:

"O! Buddha, de 15 ani meditez si am ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista!"

"Taci, ii spune Buddha, ca nu exista!"

Pleaca mai departe si da de altul:

"O! Buddha, de 20 de ani ma chinui cu meditatia si sa-mi fie cu iertare, dar nici acum nu stiu daca exista Dumnezeu sau nu!"

"Stii ce, nici eu nu stiu!" ii spuse Buddha

 

 

Nu e bine sa-ti faci o parere anume... fii deschis la orice...

Editat de Ingp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru de care im pare rau,este ca lumea crede in acel dumnezeu care nu stie nici dracu ceva exact despre el si mai dau banii la hotii aia de popi care le fura mintiile cu cutia milei si alte cacaturi.

De ce dracu sa te duci sa dai bani la biserica?daca tot ai de dat bani,nu mai bine te duci si il ajuti pe unu care nu are ce sa manance,cu ce sa se imbrace etc.

Unde vreau sa ajung,ca dumnezeu NU exista si biblia mi se pare o carte indoctrinata cu minciuni care sa fure mintiile la oamenii care nu sunt deloc realisti si care nu stiu sa se uite in jurul lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singurul lucru de care im pare rau,este ca lumea crede in acel dumnezeu care nu stie nici dracu ceva exact despre el si mai dau banii la hotii aia de popi care le fura mintiile cu cutia milei si alte cacaturi.

De ce dracu sa te duci sa dai bani la biserica?daca tot ai de dat bani,nu mai bine te duci si il ajuti pe unu care nu are ce sa manance,cu ce sa se imbrace etc.

Unde vreau sa ajung,ca dumnezeu NU exista si biblia mi se pare o carte indoctrinata cu minciuni care sa fure mintiile la oamenii care nu sunt deloc realisti si care nu stiu sa se uite in jurul lor

 

Asa si? Mai spune odata unde vrei sa ajungi................. :)

Nu de alta, dar in afara de "rahat" nu exista miros de argumente pe aici. Am mai auzit noi ca Dzeu nu exista dar uite ca nu credem asa, cu una cu doua.

 

chiar credeti ca exista acel dumnezeu in care cred marea majoritate a lumii?

 

Da

La fel cum exista uneori acordu prin atractie................. :doh:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar credeti ca exista acel dumnezeu in care cred marea majoritate a lumii?

da' de ce , sunt mai multi ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singurul lucru de care im pare rau...

Atunci te poti considera fericit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde vreau sa ajung,ca dumnezeu NU exista si biblia mi se pare o carte indoctrinata cu minciuni care sa fure mintiile la oamenii care nu sunt deloc realisti si care nu stiu sa se uite in jurul lor

 

Hmmmm

Eu cred ca exista dumnezeu sau o putere mai mare decat orice iti imaginezi tu ...

 

Nici eu nu cred minciunile preotilor ... pt cei care inca mai cred ganditi-va ca PREOTII au inventat inchizitia ... care a ars pe rug mii de oameni, cica in numele lui Isus, care a lasat ca cea mai mare "porunca" "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti" => sa nu ucizi.

 

Religia e un mod de a controla oamenii ... in special pe cei cu mentalitate de turma cum zicea cineva pe aici :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singurul lucru de care im pare rau,este ca lumea crede in acel dumnezeu care nu stie nici dracu ceva exact despre el si mai dau banii la hotii aia de popi care le fura mintiile cu cutia milei si alte cacaturi.

De ce dracu sa te duci sa dai bani la biserica?daca tot ai de dat bani,nu mai bine te duci si il ajuti pe unu care nu are ce sa manance,cu ce sa se imbrace etc.

Unde vreau sa ajung,ca dumnezeu NU exista si biblia mi se pare o carte indoctrinata cu minciuni care sa fure mintiile la oamenii care nu sunt deloc realisti si care nu stiu sa se uite in jurul lor

vezi sa nu faci o criza...de nervi... ar fi mare pacat... daca ptr tine nu exista de ce folosesti cuvantul "dracu" ... ca el de fapt e de origine crestina... inainte nu exista...

 

Hmmmm

Eu cred ca exista dumnezeu sau o putere mai mare decat orice iti imaginezi tu ...

 

Nici eu nu cred minciunile preotilor ... pt cei care inca mai cred ganditi-va ca PREOTII au inventat inchizitia ... care a ars pe rug mii de oameni, cica in numele lui Isus, care a lasat ca cea mai mare "porunca" "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti" => sa nu ucizi.

 

Religia e un mod de a controla oamenii ... in special pe cei cu mentalitate de turma cum zicea cineva pe aici :suicide:

 

 

Exact... dar nu preotii simpli sunt de vina... ci cei care conduc Biserica...

In ierarhia bisericeasca preotii sunt supusi celor ma mari ca ei... pana la patriarh... ala dirijeaza...

preoti adevarati...care respecta cuvantul Domnului sunt aia de prin manastiri care umbla cu aceleasi haine de ani de zile...si isi dau hrana celor saraci... si nu ii intereseaza vreun titlu isericesc,... adiaca sa spun mai scurt cei smeriti si cu iubire de Dumnezeu (si nu frica cum ne spun aia din varf... sa avem frica de Dumnezeu ca ne arunca in iad de nu facem cum spun ei...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar cei care conduc Biserica sunt de vina intr-o foarte mare parte.

Dar eu cred ca 95% din preotii care conduc o comunitate mai mare de 800 de suflete nu sunt ...preoti adevarati. Iar acesti se ocupa de asemenea cu ,,invartitul" banilor.

 

Preotii adevarati ,cei din manastiri nu au in general o mare putere financiara ,deci nu pot da un exemplu ca biserica imparte bine banii.

 

Eu nu zic sa nu credeti in Dzeu ,dar Biserica a ajuns in mare parte o afacere. Ca si in sport si in alte domenii ,in Biserica poti baga bani ,cumpara teren ...reprimesti banii care i-ai dat drept ajutor etc. Nimeni n-ar trebui sa vada in Biserica o institutie ideala ce ajuta oamenii . Se aseamana foarte mult cu politica numai ca are o credebilitate foarte mare ,prin idei inradacinate de mult in mintea oamenilor .

 

Nu va convingeti ,uitati-va la cum au fost construite catedralele franceze in Evul Mediu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×