Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

In ideea in care acceptam faptul ca exista plati karmice... vin si va intreb unde este limita.

Cat din ceea ce ni se intampla in viata chiar este plata karmica si cat experienta noastra proprie si personala pentru care am fost, de fapt, trimisi aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ideea in care acceptam faptul ca exista plati karmice... vin si va intreb unde este limita.

Cat din ceea ce ni se intampla in viata chiar este plata karmica si cat experienta noastra proprie si personala pentru care am fost, de fapt, trimisi aici.

Cat anume nu cred ca poate spune nimeni . Platile le recunosti sau nu in momentul in care le intalnesti.

Iar experienta proprie este toata, conteaza numai sa si inveti ceva din ea ca sa eviti alte plati pe viitor.

Pentru ca scopul final este armonia interioara a fiecaruia. Acea armonie spirituala catre care tinde toata lumea.

Dar cum suntem supusi greseli, in fata celorlalti, de aia ne intoarcem si platim pentru ele .

Unii invata ceva din ele, si evolueaza, altii o iau si mai in jos din cauza propriului orgoliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca aceste doua aspecte sunt legate intre ele? Nu ar fi posibil? Venim pentru a plata karmica, dar nu venim si cu modalitatea pregatita,nu? Si felul in care platim karma nu poate constitui experienta personala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ideea in care acceptam faptul ca exista plati karmice... vin si va intreb unde este limita.

Cat din ceea ce ni se intampla in viata chiar este plata karmica si cat experienta noastra proprie si personala pentru care am fost, de fapt, trimisi aici.

 

 

Eu zic ca a doua deriva din prima.

In functie de cum iti faci treaba si de cum iti platesti politele, ori mai stergi din datorii, ori mai adaugi altele la cele vechi, ori mai stergi din cele vechi si mai adaugi altele noi.

Cand nu mai ai datorii karmice, probabil vii la sacrificiu pt altii.

Deci, tot suferi, dar o fi altfel de suferinta, ai altefel de 'suport'...cand oi ajunge ingerita o sa vin sa-ti spun Night :jester: , da' sa nu ma gonesti :rot:!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, eu nu cred ca ar trebui sa le punem una langa cealalta. Se spune ca atunci cand vii pe Pamant, tu ca spirit, alegi daca faci acesti plati sau nu. Daca alegi sa nu.. nici nu mai intra in discutie si atunci nu este vorba decat de experienta ta.

 

Mie mi se pare foarte aiurea sa spui ca "tot ce ti se intampla in viata, bun sau rau, este o plata karmica".. pentru ca Dumnezeu ne-a adus aici cu un scop foarte clar, de fapt doua: de a ne aminti cine suntem noi si de a acumula experienta pe care "acasa" nu avem cum s-o dobandim. Prin toate experientele noastre, aduna si el in tolba lui, isi imbogateste biblioteca, daca vrei. Practic, poti spune ca Dumnezeu traieste prin noi si sincer... asta o simt ca fiind foarte normal/natural.

 

 

Laur - ce intelegi tu prin "armonie spirituala"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer, eu nu cred ca ar trebui sa le punem una langa cealalta. Se spune ca atunci cand vii pe Pamant, tu ca spirit, alegi daca faci acesti plati sau nu. Daca alegi sa nu.. nici nu mai intra in discutie si atunci nu este vorba decat de experienta ta.

 

Experienta ta nu poate fi decat una karmica sau una de iubire.

 

Mie mi se pare foarte aiurea sa spui ca "tot ce ti se intampla in viata, bun sau rau, este o plata karmica"..

 

idem.

Daca nu e o plata karmica, atunci e un sacrificiu din iubire.

 

 

Sa vedem si alte pareri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer.. eu cred ca voi duceti totul in extrem (cu platile karmice adica).. si complicati lucrurile enorm de mult. (fara suparare :rot: ) - ori sunt eu prea rationala ca sa fiu spirituala. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca aceste doua aspecte sunt legate intre ele? Nu ar fi posibil? Venim pentru a plata karmica, dar nu venim si cu modalitatea pregatita,nu? Si felul in care platim karma nu poate constitui experienta personala?

Sunt legate intre ele. si de aici deriva si acea cauza prima antecedenta.

Iar felul in care o platim constitue experienta personala dar pentru viitor. Asta atunci cand constientizezi ce ai de plata si felul cum alegi tu sa o faci .

 

Eu zic ca a doua deriva din prima.

In functie de cum iti faci treaba si de cum iti platesti politele, ori mai stergi din datorii, ori mai adaugi altele la cele vechi, ori mai stergi din cele vechi si mai adaugi altele noi.

Asa este .

Dar de fiecare data revi pentru a plati ce ai si pentru a evolua.

Si de multe ori iti ingreunezi evolutia facand alte datori, Dar asta numai din cauza orgoliului. A acelei iubiri de sine .

Cand nu mai ai datorii karmice, probabil vii la sacrificiu pt altii.

Deci, tot suferi, dar o fi altfel de suferinta, ai altefel de 'suport'...cand oi ajunge ingerita o sa vin sa-ti spun Night :jester: , da' sa nu ma gonesti :rot:!

Cand nu mai ai datori karmice, adevarat, ca te reintorci pentru ai proteja pe altii, dar tot pe cei cu care ai avut de a face inainte .

Si astfel devi un mesager sau Maestru al Shambalei.

Si care evident ca suferi pentru cei care ai datoria sa le arati calea.

Mie mi se pare foarte aiurea sa spui ca "tot ce ti se intampla in viata, bun sau rau, este o plata karmica".. pentru ca

 

Laur - ce intelegi tu prin "armonie spirituala"?

Nu este aiurea sa zici asa. De fapt se considera ca raul niici nu exista. Raul sub forma pe care il percepem este un fel de bine mai mic, care are scopul de a duce catre adevaratul bine.

De aceia trebuie sa te lovesti de niste lucruri pe care nu le sti, dar la momentul care le faci consideri foarte convins ca ele sunt bune.

Si doar trecerea timpului sau infaptuirea acelui lucru iti arata daca ai facut bine sau nu .

 

Laur - ce intelegi tu prin "armonie spirituala"?

Nu as stii sa iti explic in cuvinte simple si care sa fie pe intelesul tuturor.

Dar inteleg acea evolutie spirituala, acea iluminare a fiecaruia, cand se intelege pe sine insusi. Si implicit si pe ceilalti din prisma manifestarilor lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×