Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Facem catedrale sau ajutam lumea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce in aceste zile cand enorm de multi oameni nu au un acoperis deasupra capului sau mai rau, nu au ce manca, biserica nu face nimic?....Adica e impropriu zis nimic..Biserica isi construieste o catedralapentru ca cei care mai scapa din foamete sa aiba unde sa se roage....Unde este aceea grija pentru semenii nostri??..Parca vad aici un egoism exagerat al bisericii..Aceasta institutie a ajuns sa nu mai aiba nici o legatura cu Dumnezeu sau cu Credinta..este pur si simplu o "adunatura" de profitori, de egoisti, de mancatori de ciolan..pentru ei durerea romanilor nu mai inseamna nimic....

De ce nu renunta la construirea acestei inutile catedrale si in schimb sa ajute la construirea caselor oamenilor??.Credeti ca nu avem destule biserici?Credeti ca ne putem mantui printr-o catedrala??..Totul este insa un mare exemplu de grandomanie....Imi pare rau sa zic dar Biserica este cea mai corupta institutie din Romania...si in acelasi timp cea care imi provoaca cea mai mare sila prin demagogia ei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce in aceste zile cand enorm de multi oameni nu au un acoperis deasupra capului sau mai rau, nu au ce manca, biserica nu face nimic?....Adica e impropriu zis nimic..Biserica isi construieste o catedralapentru ca cei care mai scapa din foamete sa aiba unde sa se roage....Unde este aceea grija pentru semenii nostri??..Parca vad aici un egoism exagerat al bisericii..Aceasta institutie a ajuns sa nu mai aiba nici o legatura cu Dumnezeu sau cu Credinta..este pur si simplu o "adunatura" de profitori, de egoisti, de mancatori de ciolan..pentru ei durerea romanilor nu mai inseamna nimic....

De ce nu renunta la construirea acestei inutile catedrale si in schimb sa ajute la construirea caselor oamenilor??.Credeti ca nu avem destule biserici?Credeti ca ne putem mantui printr-o catedrala??..Totul este insa un mare exemplu de grandomanie....Imi pare rau sa zic dar Biserica este cea mai corupta institutie din Romania...si in acelasi timp cea care imi provoaca cea mai mare sila prin demagogia ei!

 

 

 

Bravo!!

 

 

 

Spune-le asta si celorlalti care ne batjocoresc si ne intorc spatele facindu-ne "vinzatori de iluzii" si "sectanti"..."Mintuirea vine prin credinta si credinta vine in urma auzirii".Si daca le spui ca biserica este o institutie corupta astazi...se supara si ne fac de ocara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt nici sectant si nici alte chestii din astea..imi place sa cred in oameni si in puterea lor...si sper ca omul sa isi dea seama ca totul depinde numai si numai de el....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt nici sectant si nici alte chestii din astea..imi place sa cred in oameni si in puterea lor...si sper ca omul sa isi dea seama ca totul depinde numai si numai de el....

 

 

 

Eu sint crestin ....si atit!Documentul de baza pt mine este Scriptura si ea este dreptarul de viata dupa care ma ghidez.Daca altii isi fac din principiile proprii un ghid de vietuire si cintaresc Adevarul dupa sisteme proprii de gindire,e problema lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce in aceste zile cand enorm de multi oameni nu au un acoperis deasupra capului sau mai rau, nu au ce manca, biserica nu face nimic?....Adica e impropriu zis nimic..Biserica isi construieste o catedralapentru ca cei care mai scapa din foamete sa aiba unde sa se roage....Unde este aceea grija pentru semenii nostri??..Parca vad aici un egoism exagerat al bisericii..Aceasta institutie a ajuns sa nu mai aiba nici o legatura cu Dumnezeu sau cu Credinta..este pur si simplu o "adunatura" de profitori, de egoisti, de mancatori de ciolan..pentru ei durerea romanilor nu mai inseamna nimic....

De ce nu renunta la construirea acestei inutile catedrale si in schimb sa ajute la construirea caselor oamenilor??.Credeti ca nu avem destule biserici?Credeti ca ne putem mantui printr-o catedrala??..Totul este insa un mare exemplu de grandomanie....Imi pare rau sa zic dar Biserica este cea mai corupta institutie din Romania...si in acelasi timp cea care imi provoaca cea mai mare sila prin demagogia ei!

 

Intrebare pe care mi-am pus-o si eu de nenumarate ori :) . Vad ca nimeni nu se inghesuie sa dea o explicatie plauzibila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai..nu exista explicatii plauzibile....singura explicatie pe care o gasesc eu (si nu stiu cat de plauzibila este) este ca biserica s-a indepartat mult de ceea ce a creato....adica nu mai are legatura cu spiritul crestin,.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata cateva raspunsuri la nedumeririle de mai sus:

 

Biserica este o institutie.

Biserica nu este o institutie caritativa.

In Biserica, preotul aduce cult lui Dumnezeu.

Biserica zideste sufletele oamenilor - pentru ca oamenii sa aiba grija de celelalte zidiri.

 

este usor sa aratam spre altii ca nu fac, este usor sa criticam atitudinile altora...

dar asta nu schimba nimic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica zideste buzunarele oamenilor.....la orice eveniment, fie trist sau vesel, pana nu te jecmaneste preotul nu se simte bine....sa fim seriosi, biserica este un lucru inutil..la fel de bine poti sa te rogi si acasa (asta daca nu ti-a luat-o apa)....zi-mi si mie daca cel care iti cere 2.000.000 lei pentru ca sa cante la o inmormantare, cand tu nu mai stii cum sa iti plangi rudele, este preot sau drac???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....sa fim seriosi, biserica este un lucru inutil..la fel de bine poti sa te rogi si acasa (asta daca nu ti-a luat-o apa)....zi-mi si mie daca cel care iti cere 2.000.000 lei pentru ca sa cante la o inmormantare, cand tu nu mai stii cum sa iti plangi rudele,

Buna intrebare -crystyann-. De fapt ar fi mai multe intrebari la care credinciosii nu raspund obiectiv si logic.Sigur vor urma raspunsuri subiective....

1.De ce sa-i dai banii aia ???

2.De ce sa platesti impozit la stat pentru biserica ??? ( ... ca tot platesti popii sa-ti cante pe la nunti sau inmormatari [ the same shit ] ... )

3.De ce tocmai cei care -aduc cult lui Dumnezeu- sunt corupti ???

De ce ? ... de ce ?? ... de ce ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am zis de ce...biserica este o forma "infrumusetata" de parazitism...asta este si trebuie sa o recunoastem cu totii.....este un fel de cersit organizat...dar la o o scara mult mai mare.

Cine nu recunoaste asta inseamna ca e orb, sau pur si simplu inca nu s-a izbit de chestia asta.....si ii doresc sa se izbeasca de biserica numai in imprejurari fericite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×