Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Cartea lui Adam si Eva

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

INTRODUCERE

 

In aceasta carte putem vedea felul cum a suportat Adam si Eva izgonirea lor din Eden. De asemeni se mai poate vedea si viclenia si ura cu care ii urmareste Satan. El cauta sa ii dezinformeze cu privire la Dumnezeu, cu privire la el si la situatia lor. Satan cauta sa ii induca in eroare spunand omului ca din cauza lui a ajuns el, Satan, asa pe motiv ca ar fi refuzat sa se inchine omului, chemat fiind la aceasta de chiar Mihail din ordinul lui Dumnezeu. O carte apocrifa din traditia ebraica. Despre ea se spune ca ar fi fost scrisa de Moise si Domnul i-a descoperit aceste lucruri atunci cand se afla pe munte 40 de zile inaintea Domnului, dupa cum se afirma in Cartea Jubileelor. Alte carti privitoare la viata lui Adam si Eva mai sunt Apocalipsa lui Moise si Viata slavonica a lui Adam si Eva.

 

 

 

 

 

CARTEA LUI ADAM SI EVA

 

 

 

Cand au fost goniti din paradis ei si-au facut un adapost si au petrecut sapte zile jelind si lamentandu-se cu multa durere.

 

Dar dupa sapte zile a inceput sa le fie foame, si au inceput sa caute ceva de mancare, si nu au gasit.

 

Atunci Eva i-a zis lui Adam:" Domnul meu, mi-e foame. Mergi, cauta ceva de mancare pentru noi. Poate ca Domnul Dumnezeu va privi in urma ii va fi mila de noi si ne va rechema in locul unde am fost inainte.

 

Eu si Adam ne-am ridicat am mers sapte zile prin tot tinutul ; si nu au gasit asemenea hrana cum aveau in Eden.

 

Si Eva i-a zis lui Adam:"Ma vei ucide? atunci am sa mor, si poate ca Domnul Dumnezeu te va aduce pe tine in Eden, caci din cauza mea ai fost tu adus aici".

 

Adam a raspuns:" Renunta Eva la asemenea cuvinte pentru ca din cauza lor Dumnezeu sa nu aduca alte blesteme peste noi.

 

Cum este posibil ca eu sa ridic mana impotriva propriului meu trup? Nu, hai sa ne ridicam si sa cautam ceva pentru noi ca sa traim mai departe, asa nu vom cadea.

 

Si au mers astfel cautand timp de noua zile, si nu au gasit nimic din ce erau obisnuit sa aibe (de mancare) in Eden, dar au gasit doar mancare pentru animale.

 

Si Adam i-a spus Evei:" Aceasta a lasat Domnul sa manance fiarele si animalele;

 

dar noi obisnuiam sa avem hrana pentru ingeri. Dar este corect si drept ca sa plangem inaintea ( ) Dumnezeului care ne-a facut. Hai sa ne caim cu o mare pocainta: poate ca Domnul va fi milostiv cu noi, ii va parea rau de noi si ne va da ceva pentru ca sa putem trai.

 

Si Eva i-a spus lui Adam:" Ce este pocainta? Spune-mi, ce fel de pocainta trebuie sa fac? Hai sa nu punem o prea mare povara pe noi, pe care sa nu o putem indura, ca prin aceasta Domnul nu va asculta rugaciunile noastre si isi va intoarce fata de la noi, pentru ca noi nu ne-am implinit promisiunile.

 

Domnul meu cat de mult trebuie sa te pocaesti pentru ca eu am adus necaz si chin peste tine?

 

Si Adam i-a spus Evei :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne scri te rog si o poveste despre Costumul lui Adam si Eva ?

 

Sau poate si despre asa zisul dumnezeu al prostiei ... YAHWE ... cel care a ales sa pedeseasca oamenii care au vrut sa manance din fructul cunoasterii binelui si al raului ... preferand ...pe semne ...ca omul sa fie prost ca o oaie din turma (domnului)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ne scri te rog si o poveste despre Costumul lui Adam si Eva ?

 

Sau poate si despre asa zisul dumnezeu al prostiei ... YAHWE ... cel care a ales sa pedeseasca oamenii care au vrut sa manance din fructul cunoasterii binelui si al raului ... preferand ...pe semne ...ca omul sa fie prost ca o oaie din turma (domnului)

 

Asta versiune este doar in Crestinism stimabile.Doctrina islamica spune ca Adam si Eva au fost creati cu cunoastere,nu niste pampalai precum sustine scriptura. :pardon:

 

"The Quran blames both Adam and Eve for eating the forbidden fruit and as a punishment they were both banished from Heaven to the Earth. Muslims therefore interpret that this even does not pose a problem of women inferiority to men intrinsically. The concept of original sin doesn't exist in Islam. Adam and Eve were forgiven after they repented on Earth."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Adam_and_Eve#Islamic_tradition

 

"The Quran declared that men and women exist on their own right, and that both were created out of one single life cell. (nu din coasta lui Adam 8)) Both are responsible for their own actions and deeds. A woman is neither weak nor wicked simply because is she a woman. In Surah 2, Verse 36, it is stated that both men and women are equally susceptible to temptation.

http://www.parvez-video.com/insight/islam/...heory/index.asp

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terminaţi dracului cu certurile astea "Dumnezeul meu are un coi cu diametru' de 56 de cm", ba "Allah are unul de 120". Fiecare religie-i cu inepţiile sale, nu stau sfinţii să-şi facă operaţie estetică la ţ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevaratul intelept este cel care nu insista sa arate adevarul unui om care se crede atotstiutor.

Ieri mi-a spus-o si mie azi o spun eu.

 

Nu există

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Genesis 1

 

23Astfel a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a cincea.

 

24Dumnezeu a zis: ,,Să dea păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Genesis 1

26Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×