Sari la conținut
Forum Roportal
buzzy

Chiar itzi iubeshti partenerul cu adevarat ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un cuplu foarte dragut,de nedespartit pleaca in vacanta la munte,se iubeau foarte tare .in 4 ani au ajuns sa se cunoasca foarte bine ,mai urma casatoria intr-un an.

pe plan profesional erau in continua ascendenta (nu le lipsea nimic).Radu tipul care

etala intotdeauna ,in fata partenerei sentimentele prin: gesturi ,vorbe,fapte, cuprins de euforia vacantei mult visate ,se catara pe un versant pt ai culege prietenei flori de colt si din nefericire aluneca ,in urma accidentului acesta ramane paralizat.dragostea nu a mai durat decat cateva luni 6-7 la nr ,pana cand fata si-a dat seama de problemele care puteau sa-i apara in cariera ,in familie (parintii cotati de rang bun) si usor a inceput sa ignore situatia.totul s-a terminat de ziua Danei, cand Radu a venit in scaunul cu rotile,transportat de tatal sau pt a inmana cadoul acesteia shi cu ganduri de a-si pune ordine in viata alaturi de aceasta.Dana povestea dezinvolt cu noul ei amic ,sub privirile inmarmurite ale lui Radu,care isi roaga tatal sa-l duca inapoi acasa.RADU A DECEDAT LA DATA 17 NOV 2001.,ASTA INSEMNA DOUA SAPTAMANI MAI TARZIU.

FAPT REAL .

o ZI BUNA VA DORESC SI MULTA SANATATE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea adevarata se situeaza undeva dincolo de moarte si de accidente,cazul povestit de tine m`a intristat intr`o oarecare masura,dar cred k fiecare om are un destin pe care ii e dat sa mearga in fiecare zi...

Povestea mea incepu acum vreo cateva luni....cand l`am cunoscut....intamplator de altfel....lumea in care traiam s`a sckimbat....am inceput sa traiesc altfel,prin El!niciodata nu am crezut in dragoste si am refuzat mereu sa ma indragostesc...se pare k inevitabilul s`a intamplat :P si sunt fericita in fiecare zi pentru asta....ne`am cunoscut pe un site de matrimoniale.....si cred k e barbatul vietii mele!!!va doresc sa incercati marea cu degetul,asa cum am facut`o eu....si sa traiti in fiecare zi iubind....Fara iubire e trist sa fii OM!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trista poveste dar nu cred ca e izolata...nimeni nu e perfect si asta vedem in fiecare zi...au gresit amandoi pt trebuia sa fie si el constient ca dupa accident va fi putin altfel situatia si tr sa discute mult cu ea oricat de mare e dragostea chiar si un mic eveniment poate schimba cursul lucrurilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa e ...trista povestea..am citit`o zilele trecute..dar parca nu aveam curajul sa scriu ceva..de ce?!pentru ca..si eu cunosc asemenea cazuri..cand mici evenimente "neprevazute"..evaporeaza o dragoste care se vroia a fii mareatza..nush ce sa zic..m`as abtine de la comentarii si totusi as zice ceva..dar parca :crazy:

Life is a miracle..live it! (citez o buna prietena).

Sanatate multa.. :beach:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trist ... Regretabil... Natura Umana... !!! Acestea sunt cuvintele care-mi vin momentan in minte!

Mi-a atins sufletul povestea cu pricina si m-a intristat f tare...

Personal cunosc o astfel de situatie (aprox.) ....

F. pe scurt....

Gigi, (f bun amic) pleaca in Italia la cunostinte in vizita... Are un accident cu o moto si isi pierde un ochi(doar capacitatea de a vedea cu el)... Si aspectu placut al fetei... Anisoara (fata cu care era impreuna de 2-3 ani... la inceput f. frumos, mereu alaturi(dupa 3-4 operatii aspectul fetei nu s-a modificat prea mult in bine)...

Anisoara dupa 6-7 luni il paraseste, pleaca la sora ei in Italia... avand in momentul de fata o idila acolo...

Desi cu cateva luni inainte de accident planuiau nunta...!!!

 

Concluzie...

Omul nu are capacitatea de a conserva dragostea indiferent de factorii externi... !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puneti`va in postura lor..si raspundeti sincer..ce ati fi facut..dar sincer! :">

Mie unul parca mi`e frica de raspuns..stiti de ce?Pentru ca parca mi`ar fi frica de asa ceva..adica..daca eu as fii in situatia lui, a baiatului!

De`as fi in locul ei..greu de zis!Oare "gura lumii" o fi influentzat decizia ei? Nush ce sa zic..nu ca as vrea sa bravez..sau ceva de genu`..da cred ca m`as chinui pe cat posibil sa`mi fac jumatatea sa nu simta defectul ce`l are..care l`a "primit", sa`l "machiez" usor..sa fac sa uite, sa fie fericita jumatatea mea! (repet, nu bravez!!!) Oare cum poti sa spui ca iubesti..cand de fapt totul e o masca??? :crazy: :beach: :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

repet ce am mai spus si mai sus si ce i-am spus si prietenului meu care era f revoltat de atitudinea adoptata de fata..poate ca unora nu le place atitudinea mea dar eu cred ca amandoi au gresit...cand se intampla un astfel de accident trebuie sa comunice unul cu altul foarte mult eu i-am zis prietenului meu ca daca eu as pati ceva "i-as da drumul" si el ma intrebat dar daca ar fi el cel in acea situatie..i-ams pus ca nu stiu ...ar trebui analizata situatia mai atent pentru ca toti avem o viata si trebuie ambii parteneri sa fie contienti de ce vor infrunta..pentru ca nu e usor sa lupti pentru doi chiar daca o persoana cuun handicap poate face multe recunosc dar e nevoie de ani si de ambitie multa ca sa faca mai multe...nu stiu cred ca fata sa speriat si mai ales greseala lui a fost ca a crezut/ sperat ca totul va fi mereu la fel..nu e chiar asa..si cele mai mici incidente schimba putin cursul lucrurilor mai ales un astfel de accident...cred ca e nevoie de mult timp si comunicare ca sa faci o decizie si pana se ajunge la acea decizie ambii parteneri stiu cu ce se confrunta si ce vor face in viitor :crazy: parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos raspuns! :clap: adevar grait ..trebuia sa comunice si sa analizeze situatia, cat despre el, chiar cred ca a facut greseala de a visa ca totul va fi ca inainte :beach: E o povara uneori si trebuie sa stii cum si ce vrei sa faci, ca la ghicite nu ne prea pricepem :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca mi s-ar parea normal ... daca as fi intr-o astfel de situatie sa poti lasa partenerul liber... oricat te-ar iubi, oricat de mult te-ar dori...

Si mie mi-e frica de o astfel de situatie...

Dar cred ca nu as fi egoist sa umbresc si viatza altcuiva, mai ales a unei persoane pe care o iubesc f mult....

 

Daca situatie ar fi altfel (casatorie, copii) at lucrurile s-ar schimba...(mai ales copii) cred ca partenerii ar trebuie sa lupte, sa se ajute reciproc... si daca ar fi posibil sa se treaca cat mai usor peste "hop"....

Sincer nici celui mai mare dusman n-as dori asa ceva... Chiar ma inspaimanta gandul... Sincer !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii tu..daca apare copilul iubirea nu mai e egoista :"> si atunci evident ca se schimba radical situatia ...pentru ca totul are mai mult sens :beach: sa stii tu ca e inspaimantator :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×