Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Compromisul

Evaluează acest topic

Compromisul  

33 membri au votat

  1. 1. Faceti compromisuri?

    • Da
      30
    • NU
      3


Postări Recomandate

Traim intr-o epoca a compromisurilor. Asa se spune. Mai mult. Toata lumea ne indeamna la compromisuri : politicieni, oameni de cultura s.am.d.Ca principiile nu tin de foame si ca intr-o lume fara reguli, nu castiga sigur cel ce incearca sa respecte vreuna. Ce nu ni se spune niciodata e ca un compromis se raporteaza strict la tine si nu la reguli exterioare tie, impuse de societate. Si, prin urmare, un compromis e o negare a propriei fiinte. Ca sa te negi, trebuie intai sa stii cine esti. Exista oameni care nu fac compromisuri ? Exista, oare, oameni care se pot recunoaste in fiecare clipa in oglinda ? Pentru mine, compromisul e simplu de definit: incalcarea unei valori in care crezi...

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine, compromisul e simplu de definit: incalcarea unei valori in care crezi...

 

Te-ai gandit la situatia in care compromisul poate adanci valoarea in care crezi? Nu ar fi posibil?

Nu compromisul ar fi problema, ci recunoasterea, acceptarea sa.

 

Toti avem un pret.

 

ramane doar sa il stabilim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

compromis.....

dar de ce sa luam ca un compromis inseamna in incalcarea valoriilor personale? faci un compromis pentru cel de langa tine ,pentru iubire,pentru copilul tau pentru prietenii tai...consideri asta o incalcare a propriilor valori...eu nu trebuie sa stii sa faci un compromis,il faci cu cap si atunci cand trebuie....un compromis este necesar si intr-o relatie si peste tot, si in convietuirea intr-o societate...chiar daca nu ne place daca nu am face compromisuri am sta izolatii de restul ,am fii singurii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu n-ai facut un compromis ca sa te inscrii pe forum?

Sa declari ca nu faci compromisuri e o dovada de lipsa de maturitate si infatuare.

 

Toti avem un pret.

 

 

Am vorbit la general. Da, fac compromisuri ca oricare.

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit la situatia in care compromisul poate adanci valoarea in care crezi? Nu ar fi posibil?

Nu compromisul ar fi problema, ci recunoasterea, acceptarea sa.

 

 

 

Vezi tu...avem principii dar le incalcam si le justificam..dar.....Atunci cand un om se tradeaza pe sine, este singurul care se poate judeca si in final condamna sau achita!

 

 

 

Pentru just you..

 

Le facem pentru ca avem convingerea ca ne va fi mai bine! Mai fericiti vom fi daca compromisul va rezolva situatia in directia dorita, dar nu se intampla mereu asa...Dar nu e de considerat asta ca fiind neaparat ceva rau. Intotdeauna castigam ceva, macar ceva experienta, deci devenim mai intelepti (destepti) :spiteful: Mai liberi? Faci un compromis, dupa care incepi sa te gandesti: daca nu cedam, daca nu treceam peste principiile mele, daca...E clar ca devii prizonierul gandurilor tale, deci numai liber nu se cheama ca esti!

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rezultatul poll-ului e unilateral si mai mult decat previzibil.

Nu?

 

Hai sa vedem totusi.

Normal... pot sa spun si cine a votat nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×