Sari la conținut
Forum Roportal
ncd_22

Si totusi iubirea .. doare .. :'(

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine v-am gasit ..

 

Aceasta e dureroasa poveste a celei mai bune prietene, pe care o pot numi sora-mea .. sper k prin raspunsurile voastre "cineva" sa aiba puterea de a lupta .. sau macar sa stie k celor de acasa LE PASA... :spiteful:

 

 

... ea Romanca , el Indian .. se muta impreuna in Anglia .. ajung sa se casatoreasca .. mai intai religios (el musulman, ea trece la religia lui inainte de casatorie) iar apoi civil .. ambele in India.

 

Ea a primit un nume nou pe certificatul de casatorie: numele lui de familie + prenumele nou musulman ..

Toate celelalte acte ale ei sunt pe numele vechi, cel din certificatul de nastere .. , casatoria nefiind inregistrata nici in Anglia, nici in Romania (au trecut doar 3 sapt de la nunta si implicit de la reintoarcere in Anglia din India)

 

Aici vine partea nasoala .. el a fost si inainte de nunta si a ramas .. violent .. verbal, psihic, fizic .. :tease: n-as vrea sa intru in detalii .. simt k sora-mea "se stinge" cu fiecare zi care trece .. cine a trecut prin asha ceva probabil stie ce vb.. :P

 

Ce ar fi de facut ..? va rog, da-ti-mi sfaturi si din pct de vedere legal (un divort .. dc. da .. unde..Anglia sau Ro?) si din pct de vedere sentimental: mai bine situatia asta decat intoarcerea in Romania ..?

 

Ea imi spune: "m-as intoarce maine in Ro. sa uit tot.." mai apoi "... poate se schimba el si va fi OK.." .. dar "acum e deja prea tarziu.." Sa fie oare prea tarziu...??? :yes:

 

Incerc sa ajut acest OM pt. k este o persoana deosebita, care chiar nu merita tot ce i se intampla .. si pot momentan sa o ajut doar cu sfaturi .. imi este teama pt. siguranta ei .. Familia, prietenii .. noi toti suntem in Romania..

 

Va multumesc .. Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a vazut inainte ca e agresiv, sau a fost deceptionata de ce a vazut in India?

Daca spera ca el sa se schimbe inseamna ca nu sunt "coapte" conditile sa plece de la el, probabil ca inca este in luna de miere. Las-o sa suporte pana nu mai rezista si atunci cand face miscarea sa o faca definitiv.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Agresivitatea lui s-a manifestat intotdeauna sau a venit pe parcurs?

E greu de crezut ca se va schimba. Dar merita incercata o discutie, in final e vorba de fericirea lor, ca si cuplu.

Are de ales: traieste in acest fel sau il paraseste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu a vazut inainte ca e agresiv, sau a fost deceptionata de ce a vazut in India?

Daca spera ca el sa se schimbe inseamna ca nu sunt "coapte" conditile sa plece de la el, probabil ca inca este in luna de miere. Las-o sa suporte pana nu mai rezista si atunci cand face miscarea sa o faca definitiv.

 

 

Merci gheorghe35 de interes .. e placut (dc. se poate spune in asha o situatie) sa vezi k oameni pe care nu-i cunosti (inca) sunt dispusi sa dea un sfat sincer ..

 

Da, agresivitatea a venit pe parcurs .. ea a plecat in Anglia in urma unor deceptii aici in Romania .. si asa s-a nimerit sa plece cu un loc de munca acolo .. s-au cunoscut acolo .. la inceput a fost iubire .. cu toate k dupa cateva luni ea spunea k se schimbase .. k devenise mai dur .. dar nu se astepta sa se ajunga chiar aici .. totul a venit incet si pe parcurs, de aceea am spus .. violenta psihica .. de asta isi dau seama mai mult cei care privesc din afara decat cei implicati .. nu a avut nimeni nimic radical de zis cand am aflat faptul k e Indian sau musulman .. chiar dc. conceptia oamenilor e alta, eu incerc sa inteleg fiecare om si fiecare religie .. ii spun si acum k mai intai de toate el e OM, apoi barbat, apoi musulman .. si prin religie sa nu-i gaseasca o scuza .. k asha sunt ei crescuti .. k femeia e inferioara si asha e normal sa te porti cu ea ..

 

La inceput au fost certuri .. ridicare de ton .. control probabil din partea lui .. dupa care s-a ajuns la jigniri .. FARA MOTIV .. si apoi la o palma .. prima .. dupa care normal, pareri de rau sin partea lui, promisiunea k se schimba .. alternari de zile f. proaste cu unele mai bune .. dar timpul trecea .. si uite, au trecut aproape 2 ani de cand sunt impreuna.. si 3 saptamani de la nunta .. si lucrurile .. parca din rau in mai rau ..

 

Tot ce am scris si voi mai scrie e din neputinta fizica de a o ajuta .. sunt 2700 de km pana acolo.. si nicio posibilitatea k cineva din cei dragi ei sa ajunga acolo ..

 

Stiu k se duce o lupta in sufletul ei .. teama mi-e k va castiga el .. si ea va pierde tot .. :spiteful:

 

Agresivitatea lui s-a manifestat intotdeauna sau a venit pe parcurs?

E greu de crezut ca se va schimba. Dar merita incercata o discutie, in final e vorba de fericirea lor, ca si cuplu.

Are de ales: traieste in acest fel sau il paraseste.

 

 

Merci si tzie Rrami ..

 

Da, cu agresivitatea pe parcurs .. am scris mai sus .. pt gheorghe35...

 

Discutii au dupa fiecare cearta .. el promite .. dar de schimbat .. deloc.. :tease:

Editat de ncd_22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca problema legala e irelevanta, important e sa o convingeti sa faca o schimbare majora in viata ei. Cum? Habar n-am. Faptul ca tu, ca prietena (sau prieten) ei nu o poti determina sa abordeze altfel lucrurile sugereaza ca e nevoie de masuri mai drastice - si nici cu astea nu exista garantii. Incercati sa o chemati in tara, sa vorbiti cu ea. Sau chiar mergeti, tu sau cineva apropiat de ea din familia ei, in Anglia. Nu e mare scofala in ziua de azi sa mergi in Anglia :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci si tzie Rrami ..

 

Da, cu agresivitatea pe parcurs .. am scris mai sus .. pt gheorghe35...

 

Discutii au dupa fiecare cearta .. el promite .. dar de schimbat .. deloc.. :spiteful:

 

Si ea ce asteapta ? Sa vina cineva sa o salveze? Sa hotarasca altcineva pentru ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ea ce asteapta ? Sa vina cineva sa o salveze? Sa hotarasca altcineva pentru ea?

 

Nu trebuie pusa problema asa,ci punandu-te in locul respectivului/respectivei.In alta ordine de idei. Numai ei stiu care este situatia reala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×