Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Arta, un alt nume pentru...magie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ca ati citit pe undeva,despre opere de arta,care produc efecte paranormale,sau despre unele care sunt insotite de bizare ,,coincidente''.

Ce vreau sa spun,este faptul ca un artist,este de fapt un mag.La inceputuri,arta a fost magie -picturile nu erau simple desene,ci aveau semnificatii simbolice,magice...omul care dansa in jurul focului,nu cauta doar sa produca un efect estetic,in ochii privitorului,ci sa intre in stari neobisnuite de constiinta,in stare de transa chiar,de comuniune cu vreo zeitate,cu spiritele...cel care rostea poezii,de fapt rostea incantatii...chiar arta parfumierilor,era menita sa atraga spiritele,sau bunavointa vreunei zeitati.Nu exista arta,care sa nu fi fost la origine magica...

Cei care au talente artistice,stiu foarte bine,ca starea de inspiratie artistica,este ceva deosebit,ca atunci,functioneaza pe o alta frecventa,ca cuvintele scrise,spuse,recitate atunci,au o forta deosebita,speciala...ca produc efecte fizice,nu doar psihice!

 

Dintotdeauna artistii au folosit simboluri...chiar cuvintele,sunt reprezentari simbolice ale unor realitati;la fel a facut si magia,dintotdeauna.

Magia a folosit dintotdeauna culorile,formele,reprezentarile,mirosurile,pentru a creea legaturi intre diferite realitati -dar asta a facut si arta.

Am cautat,pentru voi,cateva articole despre influenta din ce in ce mai degradanta a ceea ce a ajuns ,,arta'' in ziua de azi -o veritabila forma de magie neagra.

Doar aruncati un ochi spre publicitate -cea mai evidenta dintre formele de manipulare la care suntem supusi- si veti vedea din plin,cum anume este folosita magia in zilele noastre.

 

 

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?i...336&lang=RO

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?l...O&item=3750

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?i...878&lang=RO

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?l...o&item=5486

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca de fapt artistul este un medium intuitiv.Acea inspiratie ii este "suflata" cu ajutorul intuitiei si el reuseste sa transforme mesajul intuitiv in opera de arta.

 

Adevarul este ,in articolele tale,ca sunt artisti de o inspiratie divina si altii de inspiratie ....negativa sa-i spun asa.Chiar azi am facut un comentariu asupra unui citat al lui San Francis "Arta depinde in primul rand de evolutia interioara deoarece inspiratia este pastrata in interiorul artistului"Si se pare ca totul se face o legatura intre ceeace ai spus tu ,eu si San Francis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Artistul este un medium intuitiv -dar depinde de nivelul sau de evolutie sa se acordeze la armonii celeste sau la cel mai dizarmonic nivel al infernului.

Si unii folosesc simboluri,asocieri ale reprezentarilor,le incarca cu o deosebita forta emotionala(energetica),care le dau un impact profund asupra celor cu care intra in contact -si e cumplit ca si intunericul are magii lui!

Propun celor care sunt talentati artistic -in orice fel- sa incerce mici experimente.Am si citit de asemena experimente,am facut eu insumi asa ceva...urmariti sa va demonstrati abilitatile voastre magice-estetice,de a atrage armonii celeste,ba chiar de a atrage efecte specifice,precise,de un anumit gen -poate ca veti fi surprinsi sa constatsti ca veti reusii mai bine decat va imaginati.

 

Am pictat odata o icoana imensa pe sticla.Culorile au fost alese cu atat de multa atentie, sa fie in deplina armonie una cu cealalta incat,desi erau prezente toate culorile din spectru,impresia nu era nicidecum una cacofonca,sau apasatoare,ci dimpotriva,pictura respectiva,avea darul sa ridice energia kundalini in privitor! -doar privind-o,energia se deplasa de pe un centru energetic pe altul...nu ma mai saturam sa o privesc...cuvantul potrivit,este inaltator...asta simteam.

A trebuit sa o vand...ca aveam mare nevoie de bani...dar asta e doar un exemplu despre efectele paranormale ale unei opere de arta.Mi-ar place sa citesc exemplele voastre,si sa fie si mai si!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am pictat odata o icoana imensa pe sticla.Culorile au fost alese cu atat de multa atentie, sa fie in deplina armonie una cu cealalta incat,desi erau prezente toate culorile din spectru,impresia nu era nicidecum una cacofonca,sau apasatoare,ci dimpotriva,pictura respectiva,avea darul sa ridice energia kundalini in privitor! -doar privind-o,energia se deplasa de pe un centru energetic pe altul...nu ma mai saturam sa o privesc...cuvantul potrivit,este inaltator...asta simteam.

A trebuit sa o vand...ca aveam mare nevoie de bani...dar asta e doar un exemplu despre efectele paranormale ale unei opere de arta.Mi-ar place sa citesc exemplele voastre,si sa fie si mai si!

 

datorita faptului ca ai vandut-o si probabil nu mai ai o fotografie cu ea, sunt convinsa ca de dragul celor sustinute de tine, ai putea sa faci inca o lucrare cu aceleasi energii celeste si sa ne lasi pe noi sa le simtim, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt lucrari facute de altii,nu doar picturi,ci si desene,sau muzica...toate artele pot sa inalte :P

Poti sa folosesti arta lor,dar important e sa o traiesti.

M-am referit in primul rand la arta pe care o creem chiar noi -dar poti folosi si arta altcuiva,in mod magic.

Poti sa-ti modifici vibratia,sa te acordezi pe alta frecventa,sa rezonezi cu altceva,sa atragi altceva,alta energie,alte ganduri,alte evenimente,alte situatii,alte persoane...

Chiar si literatura,e si aia o arta.Poate cineva contesta ca exista carti care iti pot schimba viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant...

Arta influenteaza psihicul prin diferite modalitati... stim ca anumite culori induc o anumita stare...

Iar cartile - ele ne pot face sa privim anumite situatii intr-un alt mod, ne pot impresiona prin ceva, ne pot chiar ajuta sa trecem altfel prin anumite momente ale vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar aruncati un ochi spre publicitate -cea mai evidenta dintre formele de manipulare la care suntem supusi- si veti vedea din plin,cum anume este folosita magia in zilele noastre.

 

ai citit "Stiinta si razboiul sfarsitului lumii" de Virgiliu Gheorge? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×