Sari la conținut
Forum Roportal
Cescutza

Cariera sau dragoste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stateam si ma gandeam intr-o zi ce as alege intre cariera si dragoste..Nu mi-a fost foarte greu sa ma hotarasc,drept pentru care am ales cariera.de ce? pentru ca sunt de parere ca la un moment dat fiecare isi creeaza propriile standarde de valori,propriile teluri,se dezvolta foarte mult dorinta de a avea o viata sociala complexa.o data cu toate acestea apar si fricile,indoielile..

sunt de parere ca atentia noastra ar trebui concentrata pe lucrurile durabile.dragostea este intr-adevar necesara dar in viata mea nu reprezinta o prioritate.sunt dispusa sa lupt pentru a obtine ceea ce imi doresc,atat pe plan profesional cat si semtimental dar cred ca ratiunea ar trebui sa primeze in tot ceea ce facem si nu simtirile care sunt atat de vulnerabile.

nu vreau sa fiu inteleasa gresit,vreau sa iubesc si sa fiu iubita dar daca voi ajunge intr-un impas in care va trebui sa aleg intre cele doua,voi alege raspicat cariera,chiar daca asta inseamna renuntare,sacrificiu pana la urma.nu vreau sa traiesc o viata si sa realizez intr-o zi ca nu am facut decat sa alerg dupa himere ca un copil dupa fluturi.

poate ca voi fi acuzata de lasitate...imi asum aceste comentarii..

probabil ca multi dintre voi cred ca le pot avea pe amandoua..si eu sper asta insa sunt sceptica si stiu ca orice pe lumea asta are un pret pe care unii sunt dispusi sa il plateasca iar altii nu.

nu pot sa ma gandesc ca voi putea "impaca si capra si varza" intr-o lume in care suntem presati de angoasele cotidiene..e important sa visezi,sa speri si sa crezi ca tu vei fi exceptia,ca iti vei putea depasi conditia..nu suntem insa decat sclavii propriilor ganduri,imaginatia si sufletele noastre pline de zel ne pot purta pe carari neumblate si in acea euforie,luand parte la minunatul dans al simtirilor ma tem ca vom fi prea orbi sa observam ca suntem desculti..

 

astept cu interes parerile voastre! :dwarf:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stateam si ma gandeam intr-o zi  ce as alege intre cariera si dragoste..Nu mi-a fost foarte greu sa ma hotarasc,drept pentru care am ales cariera.
Daca alegi sa risti dragostea,nu ti`e teama k intr`o zi vei regreta,nu ti`e teama k vei tanji dupa clipele alea unice atunci cand esti cu persoana iubita?

Daca acum cativa ani alegeam cariera,se pare k m`am maturizat foarte mult si aleg DRAGOSTE,pentru k iti ofera o alta perspectiva si un alt gand asupra vietii....Fara dragoste suntem morti intr`o lume si`asa prea rece....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"a spera putin si a te bucura mult,iata secretul fericirii" goethe

ma tem doar ca ma voi avanta prea mult in valtoarea asta mistuitoare numita cu atata patos "dragoste".a nu se intelege gresit.nu ma tem sa iubesc..ma tem doar de o viata dezordonata si plina de dragoste pe care eu nu o doresc.

vreau echilibru!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"a spera putin si a te bucura mult,iata secretul fericirii" goethe

ma tem doar ca ma voi avanta prea mult in valtoarea asta mistuitoare numita cu atata patos "dragoste".a nu se intelege gresit.nu ma tem sa iubesc..ma tem doar de o viata dezordonata si plina de dragoste pe care eu nu o doresc.

vreau echilibru!

 

ar trebui sa faci distinctia intre a iubi pe cineva anume si a duce o "viata dezordonata",poti sa iubesti si sa-ti urmezi cariera,ce anume te-ar opri? :dwarf:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar trebui sa faci distinctia intre a iubi pe cineva anume si a duce o "viata dezordonata",poti sa iubesti si sa-ti urmezi cariera,ce anume te-ar opri?  :dwarf:

E vorba de risc.....tu risti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Riscul trebuie asumat cu buna stiinta,facand de la bun inceput calcule pro si contra...in esenta raspunsul ar fi DA :dwarf:

Atunci risca si vei castiga!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar trebui sa faci distinctia intre a iubi pe cineva anume si a duce o "viata dezordonata",poti sa iubesti si sa-ti urmezi cariera,ce anume te-ar opri?  :dwarf:

 

nimic nu e sigur,totul e realtiv..iar eu nu sunt dispusa sa ma imbat cu apa rece crezand ca le voi putea impaca armonios pe amandoua...exista sanse sa se intample dar trebuie sa ne gandim in perspectiva..

cam asta..

 

alte pareri?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai sincer...acum daca as fi pusa sa aleg..cred ca as alege la fel ca tine Cescutza, as alege cariera si asta pt ca in zilele noastre asta e pe primul loc, iar dupa cum se bine stie, dragostea apare at cand te astepti cel mai putin si in locuri nebanuite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ca dragostea este o loterie,dar daca si castigi????? :dwarf:" Apoi,am mai spus,fara dragoste viata e searbada,iar cariera oricate satisfactii ti-ar aduce,eu nu cred ca ar fi suficiente pentru o viata implinita.Nici o alta senzatie nu e mai mirifica decat aceea a oglindirii tale in ochii iubitului si a intelegerii ca pentru el tu esti UNICA...Ar fi pacat sa ratezi acest sentiment...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×