Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Limba noastra-i o comoara, nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am adus azi aminte de o discutie mai veche cu un amic din Oradea, nu zic cine, persoana importanta :santa:

In cursul discutiei respective, a venit vorba despre ce mananca in ziua aia, parca.

Mi-a insirat o fraza din care n-am inteles o boaba, erau numai cuvinte in subdialectul ardelenesc.

De acolo mi-am dat seama ca unii din noi chiar vorbesc o limba diferita, si totusi, romana.

Ma gandeam c-ar fi interesant, instructiv si amuzant sa aducem la lumina acele cuvinte si expresii care sunt specifice unei singure zone geografice, cuvinte de existenta carora ceilalti habar n-au.

Este interesant pentru mine cum locuitorii aceleiasi zone se recunosc intre ei, la fel de interesant cum, de exemplu, un locuitor al Munteniei sau Ardealului, va fi lesne recunoscut de un moldovean atunci cand va incerca sa ii imite graiul.

 

Inca nu am pus pe hartie cuvintele specifice zonei mele, ma gandesc si revin. Pana atunci, poate ii vine cuiva vreo idee. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca nu am pus pe hartie cuvintele specifice zonei mele, ma gandesc si revin. Pana atunci, poate ii vine cuiva vreo idee. :santa:

Din zona Bucuresti n-am ce cuvinte specifice sa scriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,interesant topic. Ma gandeam ca ar fi fost si mai interesant un topic despre "limbajul de lemn". Mi-am amintit de cuvantul "super",care inlocuieste,prin intermediul acestui limbaj, cuvantul "foarte",pentru ca tot mai multi adolescenti (si nu numai) folosesc acest superlativ (daca se poate spune asa) . Si nu e deloc corect .;"Super tare","Super incantat",etc.Limbajul asta oare unde ar fi incadrat?

 

Si on-topic: La mine se vorbeste cu "oleaca" in loc de "putin", "aidi",in loc de "haide, hai" . :santa:

Editat de lupoaica*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No, amu va zic ca noi, aci in Maramures la copii le zicem coconi si la sarmale pumni. Sa nu intelegeti gresit cand auziti pe cineva ca le da pumni coconilor.

Editat de diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No, amu va zic ca noi, aci in Ardeal la copii le zicem coconi si la sarmale pumni. Sa nu intelegeti gresit cand auziti pe cineva ca le da pumni coconilor.

Mai zi,mai zi, ca tare-mi place. :santa:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Tecuci, la 79 de km de Galati, deci in acelasi judet, la maleta (noi numim maleta bluza aia cu guler inalt) se spune helanca si la dresuri (ciorapi pantalon) se zice strampi (cu sh, tre' sa caut diacriticele, ca se impune folosirea lor).

La sandale se spune espadrile, stiu ca nu numai acolo, dar mie mi-a sunat intotdeauna straniu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La Tecuci, la 79 de km de Galati, deci in acelasi judet, la maleta (noi numim maleta bluza aia cu guler inalt) se spune helanca si la dresuri (ciorapi pantalon) se zice strampi (cu sh, tre' sa caut diacriticele, ca se impune folosirea lor).

La sandale se spune espadrile, stiu ca nu numai acolo, dar mie mi-a sunat intotdeauna straniu.

Astea le stiu si eu. Strampi, espadrile, helanca.

Cuvantul "strampi" nu-l mai folosesc de mica, "espadrile" zic la altceva [nu la sandale] si de "helanca" stie toata lumea.

De "maleta" chiar nu stiam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No, amu va zic ca noi, aci in Ardeal la copii le zicem coconi si la sarmale pumni. Sa nu intelegeti gresit cand auziti pe cineva ca le da pumni coconilor.

In Maramures si Oas le zici coconi. In Ardeal copiii sunt copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai zi,mai zi, ca tare-mi place. :santa:

 

Daca-ti plac pumnii, hai sa-ti dau, ca zice lumea ca ma pricep :P

 

si-ti mai dau si tocana cu branza (mamaliga) si cucuruz (porumb) fiert sau lebenita (pepene rosu)

 

am editat

Editat de diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×