Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Barbatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista gramezi de topice deschise cu : " De ce ne mint barbatii" , "Minciuna" , "M-a inselat" ....

 

Dar stau si ma intreb : Oare noi incercam vreodata sa intelegem acest "mister", barbatul ? Fie ca ne este sot, fiu, amant, iubit, tata sau doar prieten ?

 

Observ discutii, unele mai aprinse, altele mai ponderate, unele mai nerusinate, altele mai cuminti ... si toate avand acelasi "inamic"... barbatul ... acelasi iubit... barbatul ... Suntem fice, surori, mame, sotii, sau de ce nu amante ale acestui "monstru", barbatul ... si luate una peste alta pentru a ne completa avem nevoie de prezenta lui, de tandretea lui, de incurajarile lui ... si cu toate astea ne complacem in a ne pastra rivalitatea .

 

Eu personal am trait experienta de a fi fica, pentru putin timp ce-i drept, de a fi sora, cea mai minunata experienta in relatia cu un barbat, de a fi prietena, experienta dureroasa, dar fara de care nu as fi putut inainta la statutul de femeie maritata si mama ... de colega ... ani de zile lucrand in colective de barbati unde m-am simtit intotdeauna foarte bine ...

 

De ce deschid acest topic, care probabil ca are un corespondent pe undeva ? Pentru ca vreau sa inteleg ce le reprosam noi barbatilor si cat de mult ii intelegem ... Unde apar problemele de "comunicare" intre noi si ei si unde se rupe comunicarea efectiv ...

 

Si as mai vrea sa aflu de ce le dam inima daca tot stim ca mai devreme sau mai tarziu ne-o vor distruge ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si as mai vrea sa aflu de ce le dam inima daca tot stim ca mai devreme sau mai tarziu ne-o vor distruge ?

 

de naive asta sa fiu blanda in exprimare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de naive asta sa fiu blanda in exprimare

 

Eu cred ca o facem constient si constientizam si faptul ca la un moment dat s-ar putea sa suferim, dar o facem din placerea de a simtii ca iubesti ... asumandu-ti riscul suferintei . :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atat barbatul cat si femeia fac parte din categoria de OM.

Degeaba incercam sa ne ascundem dupa astfel de catalogari : 'deh, e barbat' ..'deh, e femeie.'

Cel mult o fi vb de efectul de turma, insa cei acre se respecta nu vor putea fi identificati (lasand fizicul la o parte) dupa sabloane gen 'femeie', 'barbat'

Pentru Dumnezeu, suntem oameni.

 

Eu cred ca o facem constient si constientizam si faptul ca la un moment dat s-ar putea sa suferim, dar o facem din placerea de a simtii ca iubesti ... asumandu-ti riscul suferintei . :ok:

Asumandu-ne riscul de a fi fericiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista gramezi de topice deschise cu : " De ce ne mint barbatii" , "Minciuna" , "M-a inselat" ....

 

Dar stau si ma intreb : Oare noi incercam vreodata sa intelegem acest "mister", barbatul ? Fie ca ne este sot, fiu, amant, iubit, tata sau doar prieten ?

 

Nu,suntem prea preocupate sa dam vina unul pe altul.Si sa aratam cata dreptate avem noi.

Editat de me and just me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,suntem prea preocupate sa dam vina unul pe altul.Si sa aratam cata dreptate avem noi.

 

Asta da :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde apar problemele de "comunicare" intre noi si ei si unde se rupe comunicarea efectiv ...

As vrea sa pot intelege si eu acest lucru, caci uneori parca unul vorbeste chinezeste si alalalt finlandeza :ok:

Cred ca problemele de comunicare dintre ei apar cand fiecare dintre cei doi isi doreste lucruri diferite si clar ca nu se mai pot intelege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Observ discutii, unele mai aprinse, altele mai ponderate, unele mai nerusinate, altele mai cuminti ... si toate avand acelasi "inamic"... barbatul ... acelasi iubit... barbatul ... Suntem fice, surori, mame, sotii, sau de ce nu amante ale acestui "monstru", barbatul ... si luate una peste alta pentru a ne completa avem nevoie de prezenta lui, de tandretea lui, de incurajarile lui ... si cu toate astea ne complacem in a ne pastra rivalitatea .

 

Orgoliul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal am trait experienta de a fi fica, pentru putin timp ce-i drept, de a fi sora, cea mai minunata experienta in relatia cu un barbat, de a fi prietena, experienta dureroasa, dar fara de care nu as fi putut inainta la statutul de femeie maritata si mama ... de colega ... ani de zile lucrand in colective de barbati unde m-am simtit intotdeauna foarte bine ...

Toate expeientele trebuie traite.Daca nu simtim un pic de durere nu stim sa apreciem iubirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate expeientele trebuie traite.Daca nu simtim un pic de durere nu stim sa apreciem iubirea.

Dar suna asa masochist ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×