Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Imparte din putinul tau cu cel de langa tine ...

Postări Recomandate

Un copil cersind , pe strada...

Un caine, in ploaie... sub un copac...

Un coleg, o colega, coplesita de nevoi ...

O prietena aflata in suferinta....

Fratele tau... sora ta... au nevoie de sprijinul tau...

 

Te sensibilizeaza toata acestea? Cat si ce esti dispus sa imparti cu cei de langa tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. copiii care cersesc fac foarte multi bani zilnic ... la munca! ar putea macar sa lucreze in folosul comunitatii... da' e greu...

2. caine vagabont? fratelui meu i-au ciuruit pantalonii intr-o seara... si nu de putine ori era sa fiu si eu muscata...

3. colegul/colega ... de ei da, imi e mila... ma pun in locul lor si observ ca nu le e deloc usor... ii ajut cat pot... cu ceea ce le trebuie :yam:.... la fel si cu prietena... dar sa imi fie prietena... nu sa ma barfeasca pe la spate....

4. fratele meu ... cel mai drag de pe pamant ... as da orice pentru el :crazy: pentru ei... ca sunt 2 :yam: ... si stiu ca si ei ar face la fel... avem acelasi sange ... si m-au crescut si m-au educat de cand am venit pe lume... impreuna cu parintii,,, bineinteles

Editat de PunkY StylE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. copiii care cersesc fac foarte multi bani zilnic ... la munca! ar putea macar sa lucreze in folosul comunitatii... da' e greu...

2. caine vagabont? fratelui meu i-au ciuruit pantalonii intr-o seara... si nu de putine ori era sa fiu si eu muscata...

3. colegul/colega ... de ei da, imi e mila... ma pun in locul lor si observ ca nu le e deloc usor... ii ajut cat pot... cu ceea ce le trebuie :yam: .... la fel si cu prietena... dar sa imi fie prietena... nu sa ma barfeasca pe la spate....

4. fratele meu ... cel mai drag de pe pamant ... as da orice pentru el :crazy: pentru ei... ca sunt 2 :yam: ... si stiu ca si ei ar face la fel... avem acelasi sange ... si m-au crescut si m-au educat de cand am venit pe lume... impreuna cu parintii,,, bineinteles

 

 

copiii nu trebuie sa munceasca ...ei TREBUIE SA SE BUCURE DE COPILARIE ,iar ca cersesc clar nu e vina lor ci a celor ce le-a dat viata ...........eu le dau ,stiu ca nu e bine ca banii astia nu ajung la ei...dar ,daca le storc un zambet ...la naiba ,copiii nu ar trebui sa stie ce e suferinta de orice natura ar fi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un copil cersind , pe strada...

Un caine, in ploaie... sub un copac...

Un coleg, o colega, coplesita de nevoi ...

O prietena aflata in suferinta....

Fratele tau... sora ta... au nevoie de sprijinul tau...

 

Te sensibilizeaza toata acestea? Cat si ce esti dispus sa imparti cu cei de langa tine?

Frumos...

 

Ajuta-i pe cei de langa tine ca sa iti para rau mai tarziu si faptele tale bune sa fie rasplatite cu pedepse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Odata am dat unui nevoias 5 lei. Imediat dupa ce i-am dat banii, oare unde putea sa se duca? La prima spelunca din drum. Desi ma grabeam si eu s-ajung la munca, mi-am facut timp sa ma duc dupa el si sa-i arat alimentara de peste drum si sa ma asigur ca-si va lua ceva de mancare... nu bautura spirtoasa pe timp de vara. Imi place sa ajut atunci cand pot, insa nu-mi place ca fapta mea sa fie luata in batjocura dupa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frumos...

 

Ajuta-i pe cei de langa tine ca sa iti para rau mai tarziu si faptele tale bune sa fie rasplatite cu pedepse.

 

Chiar daca binele iti va fi rasplatit cu rau, nu regreta. Ai facut un bine.

Stiu ca suna idealist ce spun eu aici, dar un bine odata facut, l-ai facut din suflet. Au rost regretele?

 

 

Odata am dat unui nevoias 5 lei. Imediat dupa ce i-am dat banii, oare unde putea sa se duca? La prima spelunca din drum. Desi ma grabeam si eu s-ajung la munca, mi-am facut timp sa ma duc dupa el si sa-i arat alimentara de peste drum si sa ma asigur ca-si va lua ceva de mancare... nu bautura spirtoasa pe timp de vara. Imi place sa ajut atunci cand pot, insa nu-mi place ca fapta mea sa fie luata in batjocura dupa.

Din pacate, multi cersetori nu sunt oameni nevoiasi, care nu au ce sa manace si un acoperis deasupra capului. Majoritatea fac parte din retele bine organizate, la fel de multi, dupa cum ai spus si tu, cersesc pentru a-si satisface viciile. Exista insa si oameni care intr-adevar au nevoie de ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Greseala mea a fost ca i-am dat bani, in loc de mancare. Un nevoias are nevoie cel putin de strictul necesar... ceea ce nu implica neaparat bani. Orice ajutor este bine-venit pentru astfel de oameni si nu consta neaparat in bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Greseala mea a fost ca i-am dat bani, in loc de mancare. Un nevoias are nevoie cel putin de strictul necesar... ceea ce nu implica neaparat bani. Orice ajutor este bine-venit pentru astfel de oameni si nu consta neaparat in bani.

Exact. Putem ajuta cu orice altceva decat bani si de-abia atunci vom afla daca este nevoias sau cersetor de profesie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu dau pentru parinti, ...

ati observat ca daca nu le dau bani copiii se bucura mai mult la o banana ?

Editat de corto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu dau pentru parinti, ...

ati observat ca daca nu le dau bani copiii se bucura mai mult la o banana ?

 

Am observat. Ei invata sa valorifice lucrurile frumos, la un grad mai inalt decat superficialitatea si comoditatea din zilele noastre.

 

Impart foarte mult, de cele mai multe ori prea mult. Imi place sa cred ca sunt o persoana altruista si empatica, altii spun ca acestea doua sunt duse la un extrem care ma face sa par si tampita.

Eram clasa a doua si ma intorceam de la scoala. Pe un drum la o strada statea un preot murdar si carunt, care strangea bani pentru reconstruirea nu mai stiu carei biserici. I-am dat toti banii mei stransi in mult timp, vreo 40 de mii de lei vechi de pe vremea aceea, care aveau insemnatatea a 400 de mii de lei vechi de pe acum. Nu era vorba in nici un caz ca nu stiam cat de cat valoarea banului, dar am vrut. Am simtit ca e bine.

Ma rog, mai incolo am aflat ca banii aceia au fost pusi de preot deoparte, petru folosinta proprie. Ca na, asta e biserica. Dar hai sa nu deviez..

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×