Sari la conținut
Forum Roportal
Pacatosu

Bec

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum fac un bec incandescent sa mearga fara sa folosesc priza sau o baterie auto...vreau sa il folosec in camp. Daca fac o gaura in bec dupa care acopar gaura cu banda izolatoare sau ceve de genu mai functioneaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara alimentare cu energie electrica nu functioneaza un bec cu incandescenta.

Daca gauresti becul va trebui sa ai grija ca inainte de a-l etansa la loc, sa il golesti de oxigen. Etansarea nu se poate face cu banda izolatoare deoarece nu rezista la temperatura de la suprafata becului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun...eu vreau sa umplu becul cu benzina, praf de pusca sau fosfor de pe chibrite (ptr asta trebe sa ii dau curent...ce surse am in afara de bateria de la masina...ca in camp altceva nu prea am ce).... bubuie sau nu?

 

off topic : ce pot folosi ca initiator sau declansator in loc de capsa pirotehnica si trinitrotoluen ?

Editat de Pacatosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun...eu vreau sa umplu becul cu benzina, praf de pusca sau fosfor de pe chibrite.... bubuie sau nu?

 

off topic : ce pot folosi ca initiator sau declansator in loc de capsa pirotehnica si trinitrotoluen ?

 

probabil o sarma de nichelina si o baterie de 4,5V .. dar deja intram pe domenii ilegale cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu tampit sa ma apuc sa fac...nu ma joc cu asa ceva...vreau sa stiu daca teoretic ar functiona.

teoretic tu te joci cu focul si pana la urma o sa calci pe bec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum fac un bec incandescent sa mearga fara sa folosesc priza sau o baterie auto...vreau sa il folosec in camp. Daca fac o gaura in bec dupa care acopar gaura cu banda izolatoare sau ceve de genu mai functioneaza?

 

Credeam că ai nevoie de lumină, dar pentru asta, aveai la dispoziţie, o baterie de maşină, dacă tot doreai să munceşti ceva pe c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×