Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

Greseala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

recunosc ca am gresit,i-am ranit de multe ori pe cei din jur...dar cum se poate repara greseala? si la o adica in ce masura suntem vinovatii ca individ sau ca grup? cum vedeti greseala? putem recunoaste ca am gresit sau nu ne sta in putere?

sa luam cazuri concrete daca se doreste sa le analizam si vedem ce iese :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
recunosc ca am gresit,i-am ranit de multe ori pe cei din jur...dar cum se poate repara greseala? si la o adica in ce masura suntem vinovatii ca individ sau ca grup? cum vedeti greseala? putem recunoaste ca am gresit sau nu ne sta in putere?

sa luam cazuri concrete daca se doreste sa le analizam si vedem ce iese :crazy:

Primul pas e sa recunosti ca ai gresit. Si sa-i arati si celui nedreptatit de tine asta.

E calea cea mai simpla.

Recunosti ca ai gresit si gata.

Altfel va trebuii sa cauti mereu justificari pentru greseala ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii avem momente cand putem sa-i ranim, fara sa vrem, pe cei din jur. Este ceva normal. Conteaza sa ne para sincer rau si sa le spunem acest lucru acelor persoane...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primul pas e sa recunosti ca ai gresit. Si sa-i arati si celui nedreptatit de tine asta.

E calea cea mai simpla.

Recunosti ca ai gresit si gata.

Altfel va trebuii sa cauti mereu justificari pentru greseala ta.

da...dar sunt momente cand greseala e justificata din anumite motive...in anumite contexte ,dar cel caruia ii gresesti nu vede asa ce e de facut?

 

Cu totii avem momente cand putem sa-i ranim, fara sa vrem, pe cei din jur. Este ceva normal. Conteaza sa ne para sincer rau si sa le spunem acest lucru acelor persoane...

Exista momente cand ne dorim sa dam timpul innapoi pentru a reface un lucru si pentru a stii ca nu ai ranit....dar fiindca nu se poate trebuie sa continuam....suntem toti capabili sa constientizam greseala sau sa acceptam ca am gresit? oare cum va fii sitiatia in viitor? si de unde atata nepasare a celor ce ne inconjoara?

 

cum facem sa nu ii mai ranim pe cei din jur?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
recunosc ca am gresit,i-am ranit de multe ori pe cei din jur...dar cum se poate repara greseala? si la o adica in ce masura suntem vinovatii ca individ sau ca grup? cum vedeti greseala? putem recunoaste ca am gresit sau nu ne sta in putere?

sa luam cazuri concrete daca se doreste sa le analizam si vedem ce iese :cry:

 

pai ... zi unul?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ... zi unul?!

adica sa incep eu...sugerezi tu...hm i-a sa vedem

tot timpul vreau sa demonstrez ca numai eu am dreptate...de multe ori o fac incostient dar fiindca am spirit aprins de competitie si imi place sa dezbat o problema sa argumentez...pe parcurs pierd esenta problema si ii mai jignesc pe cei din jur....cam asta e unul dintre cele mai mari defecte ale mele :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica sa incep eu...sugerezi tu...hm i-a sa vedem

tot timpul vreau sa demonstrez ca numai eu am dreptate...de multe ori o fac incostient dar fiindca am spirit aprins de competitie si imi place sa dezbat o problema sa argumentez...pe parcurs pierd esenta problema si ii mai jignesc pe cei din jur....cam asta e unul dintre cele mai mari defecte ale mele :cry:

pai poate chiar ai dreptate, desi stiu unele persoane care la fel cred ca au dreptate dar sunt total pe langa. Eu unul de exemplu cam am mereu dreptate, iar daca nu le convine ori trebuie sa-mi combata afirmatiile cu exemple, daca pot, ori ... don't care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai poate chiar ai dreptate, desi stiu unele persoane care la fel cred ca au dreptate dar sunt total pe langa. Eu unul de exemplu cam am mereu dreptate, iar daca nu le convine ori trebuie sa-mi combata afirmatiile cu exemple, daca pot, ori ... don't care

dar faptul in sine ca nu lasam de la noi si nu stim sa fim mai indulgentii e o greseala...ce e defacut? daca stai sa anlizezi situatiile toate sunt o greseala acum cum decizii ce e bine si ce e rau....cum alegi greseala care este mai mica? dupa ce o cantarim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista momente cand ne dorim sa dam timpul innapoi pentru a reface un lucru si pentru a stii ca nu ai ranit....dar fiindca nu se poate trebuie sa continuam....suntem toti capabili sa constientizam greseala sau sa acceptam ca am gresit? oare cum va fii sitiatia in viitor? si de unde atata nepasare a celor ce ne inconjoara?

cum facem sa nu ii mai ranim pe cei din jur?

 

Poate incercand sa ne controlam mai bine, sa ne stapanim reactiile, sa avem grija ce spunem, gandindu-ne la consecinte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate incercand sa ne controlam mai bine, sa ne stapanim reactiile, sa avem grija ce spunem, gandindu-ne la consecinte...

atunci ar insemna sa nu mai fim noi....eu zic ca te definesti prin actele facute...dar daca te abtii de fiecare data ajungi un invizibil si nu mai ai motiv de viata daca treci asa degeaba....oricum am lua-o tot nu este bine....dar cumva trebuie insa cum? asta e ideea de baza ce ar trebuii dezbatuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×