Sari la conținut
Forum Roportal
Laleaua Negra

Sex inainte de casatorie: da sau nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

am luat topicul de "religie si spiritualitate" la purecat, dar nu am gasit nici un topic referitor la acest subiect destul de controversat.

 

deci, ce parere au Biserica si Bibilia referitor la acest aspect ? ... se mai "practica" azi sau e prea invechit ?

 

va astept (in special pe barbati) sa vorbim.

 

Cu drag,

 

Laleaua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

am luat topicul de "religie si spiritualitate" la purecat, dar nu am gasit nici un topic referitor la acest subiect destul de controversat.

 

deci, ce parere au Biserica si Bibilia referitor la acest aspect ? ... se mai "practica" azi sau e prea invechit ?

 

va astept (in special pe barbati) sa vorbim.

 

Cu drag,

 

Laleaua

 

In Biblie spune ca nu.

Biserica spune clar,nu.

Totusi,nu inteleg,vrei un raspuns din partea barbatilor sau vrei sa stii parerea bisericii si ce spune in Blibie? :blink:

Editat de *otilia*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nici macar Biserica nu mai este atat de rigida in aceasta privinta. Ultima data cand am fost la spovedit i-am spus preotului ca locuiesc cu prietenul meu si mi-a recomandat sa ne cununam ca "nu e bine" sa stam ca barbat si femeie , dar mi-a dat impartasania, fara canon sau alte cele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Biblie spune ca nu.

Biserica spune clar,nu.

Totusi,nu inteleg,vrei un raspuns din partea barbatilor sau vrei sa stii parerea bisericii si ce spune in Blibie? :blink:

 

ambele :cheer:

vreau sa stiu si cum gandesc barbatii: se pot ei abtine sa se culce cu fata iubita inainte de casatorie ? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ambele :cheer:

vreau sa stiu si cum gandesc barbatii: se pot ei abtine sa se culce cu fata iubita inainte de casatorie ? :blink:

 

Unii,da. Altii nu. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat ceva de genul asta aici pe forum si impresia generala este ca in ziua de azi barbatii mai ales in occident prefera o femeie cu ceva experienta sexuala.Majoritatea nu vor virgine,din diferite motive.Ai las pe ei sa detalieze.Cat despre Biserica nu stiu dar presupun ca propovaduieste abstinenta de la fornicare (pre-marital sex) care e considerat un pacat.

Acum scripturile propovaduiesc tot felul de lucruri,dar la urma urmei e decizia ta.Depinde cat de mult te conformezi tu normelor religioase si cat de importante sunt pentru tine.E alegerea ta. Cat despre ce parere au barbatii...nu ar trebui sa te intereseze.Fa ce vrei.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara citeam din Parintele Arsenie Boca.

Cica e pacat si inainte, si in timpul casatoriei. Cum asa?

Parintele spune ca activitatea sexuala fara tinta precisa de a face copii e destrabalare.

Ca in sarcina si pe perioada alaptarii, ca si la menstruatie sexul e interzis (adica pacat).

ca daca nu vrei sa "rodesti", nu o faci.

Ca daca o faci inainte de casatorie, tre ca inainte de casatorie sa marturisesti duhovnicului.

Ca diferenta maxima admisa de biserica e de 7 ani intre parteneri. Mai mare e destrabalare.

 

Mai scrie multe..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aseara citeam din Parintele Arsenie Boca.

Cica e pacat si inainte, si in timpul casatoriei. Cum asa?

Parintele spune ca activitatea sexuala fara tinta precisa de a face copii e destrabalare.

 

Deci dupa parerea preafericitului Arsenie Boca sex se face o data in an. Sau cel mult de doua ori daca nu s-a fecundat oul din prima. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aseara citeam din Parintele Arsenie Boca.

Cica e pacat si inainte, si in timpul casatoriei. Cum asa?

Parintele spune ca activitatea sexuala fara tinta precisa de a face copii e destrabalare.

Ca in sarcina si pe perioada alaptarii, ca si la menstruatie sexul e interzis (adica pacat).

ca daca nu vrei sa "rodesti", nu o faci.

Ca daca o faci inainte de casatorie, tre ca inainte de casatorie sa marturisesti duhovnicului.

Ca diferenta maxima admisa de biserica e de 7 ani intre parteneri. Mai mare e destrabalare.

 

Mai scrie multe..

 

 

 

inseamna ca suntem toti niste destrabalati ...hai sa fim seriosi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci dupa parerea preafericitului Arsenie Boca sex se face o data in an. Sau cel mult de doua ori daca nu s-a fecundat oul din prima. :blink:

 

 

Eu am calculat cam 2.

9 luni sarcina si 1 an, sa zicem, alaptare. Unele alapteaza si mai mult de 1 an.

rezulta cel putin 1 an si 9 luni dupa care, daca nu mai vrei un prunc, stop joc.

 

Asa spune!

 

inseamna ca suntem toti niste destrabalati ...hai sa fim seriosi

 

 

Noi suntem...

el este...

 

conjuarea verbului a fi :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×