Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Sudoku

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In casuta cu alte 9mai mici din stanga jos va fi doi in stanga sus. Eu iau 3casute cu cate 9 casute mai mici(orizontal/vertical). Si daca, de ex, in celelalte cifra 2 a fost in dreapta si pe mijloc, in aceasta va fi in stanga. Si in stanga nu e liber decat locul de sus. Dupa ce nu mai gasesc solutii astfel, iau fiecare linie/coloana si vad ce cifra lipseste (pt ca sunt de la 1 la 9 pe fiecare, fara sa se repete). Sper ca ati inteles ceva din explicatia mea...:lol2: Mie mi-a placut la nebunie acest joc, dar din pacate nu-l mai pot juca pt ca mi-a expirat 'trial period' si nu am gasit serialul...daca ma poate ajuta cineva, i-as fi recunoscatoare!

sudoku.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[si mie mi-a expirat timpul de incercare]

-in patratul de 9 din stanga sus trebuie 6 la mijloc pentru ca doar verticala de trei de la mijloc permite (celelalte doua sunt ocupate de 6 in patratele de 9 de mai jos), si pentru ca prima orizontala este ocupata cu 6 in patratul de 9 de sus dreapta, iar linia de jos este ocupate de 2

-in patratul de 9 de la mijloc sus mai avem loc pentru 6 doau pe linia a treia, in dreapta

-in patratul de 9 de la mijloc jos avem loc pentru 6 doar la mijloc jos, pentru ca mai sus avem deja 6 la dreapta si la stanga, iar pe verticala avem 6 pe coloana a treia, cel stabilit mai sus

 

continua cineva?!

sudoku1.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea era sa propunem fiecare cativa pasi de rezolvare

cum ai inceput este foarte bine, eu am continuat

speram sa mai participe si altii, dar merge si in doi

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am terminat si l-am atasat sa vada lumea cam cum ar trebui sa arate (ce e cu roz sunt ultimele cifre adaugate). Ideea e ca am impresia ca lumea nu prea stie despre ce e vb, numai noi mai vb pe aici...cate un joc de genul asta e publicat in fiecare nr al ziarului 'Evenimentul zilei' (sper ca nu e considerata reclama). Acolo sunt explicate si regulile. E un careu de 9/9 casute, impartit in altele mai mari (3/3), care contin alte 9. Ideea e sa-l umpli cu cifre de la 1la 9 astfel incat pe orice coloana, linie sau in oricare casuta de 9 sa ai doar o data cifre de la 1 la 9. Primele doua metode folosite vi le-am spus, cand asa nu mai gasesc nimic, eu iau fiecare casuta mai mare in parte. So...linie sau coloana de cate 3casute mai mari, apoi linii sau coloane normale si, in final, casuta de cate 9. Nu cred ca ati inteles nimic, dar eu m-am straduit...:lol2:

sudoku2.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am spus ca si mie mi-a expirat timpul de incercare - gasisem o adresa pe internet

am copiat cateva ca sa i le dau mamei, acum imi pare bine ca le am

 

adresa

http://www.sudoku.com/

dar nu imi placea pentru ca se deschidea o diagrama in care sa completezi, dar daca completai gresit te atentiona cu culoare rosie - nu avea nici un farmec!

 

as mai vrea astfel de adrese

daca gasesti ceva...

daca gasesc eu, te anunt

 

(jocurile din ziar mi se pareau prea usoare)

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca ati inteles nimic, dar eu m-am straduit...:dwarf:

 

 

sincer mare lucru nu am inteles, pare interesant jocul...voi incerca sa-i deslusesc taina. Sper sa gasesc. Tineti-mi pumnii. :cat2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×