Sari la conținut
Forum Roportal
Crossover

Arta de a stoarce informatii

Postări Recomandate

Salutari omule :lol2: , topicul imi place dar nu prea shtiu despre ce vorbesti tu aici.. daca asta nu este o contradictie de termeni.

 

Stiu despre kevin mitnick ca a fost hacker, notoriu chiar, si daca nu-l confund, am citit si cateva articole pe tema asta.. pe de alta parte, nu am nici cea mai vaga idee despre ce carte vorbesti si despre ce se povesteste in ea.

 

Daca tot ai fost bun si ai deschis topicul, povesteste-ne cartea ! (come on, vreau sa zic, in linii mari..)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari omule :) , topicul imi place dar nu prea shtiu despre ce vorbesti tu aici.. daca asta nu este o contradictie de termeni.

 

Stiu despre kevin mitnick ca a fost hacker, notoriu chiar, si daca nu-l confund, am citit si cateva articole pe tema asta.. pe de alta parte, nu am nici cea mai vaga idee despre ce carte vorbesti si despre ce se povesteste in ea.

 

Daca tot ai fost bun si ai deschis topicul, povesteste-ne cartea ! (come on, vreau sa zic, in linii mari..)

 

Salutare :cry:

 

Nu este nici o contradictie de termeni, o sa-ti spun imediat de ce am spus ca poate sa te invete multe in artele furtului de informatii. Prima data vreau sa te contrazic in ceea ce priveste articolele pe care le-ai citit despre Kevin Mitnick ..daca nu ai aflat, te informez eu.Kevin Mitnick nu a fost hacker, el a fost inginer social, este la fel ca si un inginer financiar, politic, ----se folosesc de trucuri pentru a ajunge la o informatie---.Mai multe informatii despre ingineria sociala, politica sau financiara, gasiti la o scurta cautare pe google. Dar sa lasam treaba asta, nu cred ca intereseaza pe nimeni cine a fost Kevin Mitnick. Sa vorbim despre carte, de ce am pus eu cele doua cuvinte sa se bata cap in cap> ...pei in primul rand: in carte sunt sunt multe istorioare facute fie de mitnick fie de prietenii lui. Istorioarele sunt foarte cuprinzatoare si foarte atent gandite incat sa-ti ofere multe informatii despre cum sa ajungi un bun inginer social.Iti arata greselile oamenilor, vulnerabilitatile pe care le poti gasi intr-un sistem (banci, companii etc).In al 2-lea rand: Mitnick in carte vorbeste mult despre protectie (ex: ce ar trebui sa faca un sef de companie)...dar in mod ascuns furnizeaza cateva informatii si pentru cei ce doresc sa faca lucrul asta.Cititi aceasta carte daca doriti sa deveniti detectivi particulari :lol2: ... In carte mai sunt prezentate si adrese de web de unde poti descarca programe de hacking cat si informatii despre cum sa o faci. Cu toata convingerea cred ca aceasta carte nu a fost scrisa doar pentru a te ajuta sa te protejezi mai bine (ca firma dar si ca persoana fizica) ci si pentru cei ce doresc sa devina fie detectivi particulari sau de ce nu pentru un "hot" de informatii inginer social

Va recomand cu caldura sa cititi aceasta carte, aveti multe de invatat despre cum sa-ti protejezi cat mai bine intimitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok ok, m-am prins. Primul lucru, gasesc cartea pe Net ? Nu am de gand sa o cumpar, am aboament la biblioteci.. si mai ales subiectul nu ma pasioneaza (chiar) asa de tare. Totusi, treaba aia cu ingineria sociala e cam lame.. tot hacking se numeste, dar e hacking pe un camp limitat. Oricum, hai sa ne intelegem. Este o arta, sunt de acord. Sa te infiltrezi usurel printre sisteme de securitate, fara a fi prins.. e greu. Dar pe de alta parte, nu crede ce scrie in mass-media ! O carte este prelucrata inainte de a fi tiparita, si multe fapte sunt deformate. verifica site-urile si BBSurile lor, cauta informatie originala, nu prostii din media. Sa fiu sincer, nu ma intereseaza sa-mi protejez informatiile mele personale, nu sunt un om important. Si oricum, informatii personale de-ale mele au deja multe institutii.. care nu le protejeaza bine. Nu e un subiect pasionant.. Te las cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×