Sari la conținut
Forum Roportal
Laleaua Negra

casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna dragii mei,

 

am o intrebare: se pot casatori un catolic cu o ortodoxa, in cadrul bisericii catolice ? daca da, ce "conditii" tb sa intruneasca:

 

1. trebuie sa treaca fata la catolicism sau se pot casatori si asa ? ...

2. se obliga cuplul la a-si boteza copilul in rit catolic (printr-o nunta catolica) sau ramane la alegerea lor ?

 

Voi ce parere aveti ? Ati trecut cumva prin asa ceva ?

 

Va multumesc si va pup.

 

Laleaua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Diclona,

 

Mersi fain pt raspuns. Tu ai trecut prin asa ceva? .... citisem in dreptul canonic al bisericii catolice, aparut la nush ce editura din Iasi, ca daca (,) casatoria se face in rit catolic, atunci cei doi se "obliga" la botezarea copilului tot in rit catolic...

 

PS: NU m-am casatorit :lol2: dar mersi oricum de urare :D

 

Laleaua

 

Să fie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna dragii mei,

 

am o intrebare: se pot casatori un catolic cu o ortodoxa, in cadrul bisericii catolice ? daca da, ce "conditii" tb sa intruneasca:

Conform Bibliei, casatoria in biserica nu este mentionata.

 

Doar inregistrarea la Starea Civila este obligatorie, conform Scripturii, deoarece trebuie sa ascultam legile pamantului atata timp cat nu contrazic Legea lui Dumnezeu.

 

Singurele probleme sunt doar in "asocierea". Nu ai voie sa te asociezi religios cu cei care au doctrina falsa, iar cum si catolicii si ortodocsii se considera unii pe altii cu doctrina falsa, m-as mira sa gasesti vreun preot din ambele confesiuni care sa fie fidel doctrinei sale si sa o faca.

 

Insa, in fata lui Dumnezeu esti casatorita cand ai bucatica de hartie de la Starea Civila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conform Bibliei, casatoria in biserica nu este mentionata.

 

Doar inregistrarea la Starea Civila este obligatorie, conform Scripturii, deoarece trebuie sa ascultam legile pamantului atata timp cat nu contrazic Legea lui Dumnezeu.

 

Insa, in fata lui Dumnezeu esti casatorita cand ai bucatica de hartie de la Starea Civila.

Cum adica?

 

Vrei tu sa spui si sa ne dovedesti ca pehlivanul lacom si curvar care citeste in fata altarului (probabil de taiat vite) din Marea Carte a Minciunii Furate de la Evrei ... imbracat in frumoase si scumpe straie aurii ... care smenuieste din greu in biserica in care Satana este slavit ca Dumnezeu ... nu are puterea sa ne dea binecuvantare Dumnezeiasca?

 

Ce dezamagire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt biserici care casatoresc cupluri cu religii diferite. dar cum biserica catolica e asa toleranta, probabil ca se va oficia un "botez" al fetei si gata :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt biserici care casatoresc cupluri cu religii diferite. dar cum biserica catolica e asa toleranta, probabil ca se va oficia un "botez" al fetei si gata :lol2:

Si statul le recunoaste ceremonialul ?

 

...sau din cauza ca asa zisa casatorie religioasa nu are nici o valoare, ptr a te "casatori" la biserica ... iti trebuie mai intai documente ca esti casatorit deja?

 

Pai unde are loc de fapt casatoria?...la starea civila sau in fata sarlatanului din biserica unde ... asa cum scrie in 2 Tesaloniceni 4 .. satana se lasa slavit ca Dumnezeu!

 

care satana ...bineinteles Christos !...adica nu Isus Nazariteanul ...nascut ca Yeshua Ben Yosef.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow, relax my friend!

cata pasiune pe tine...

da, statul recunoaste.

si da, unii considera ceremonia de casatorie in biserica un simplu simbol si uneori renunta la el. oficial, esti casatorit cand ai actele semnate, niciodata cand ai fost cununat de preot [oricum nu se tine casatoria in biserica fara certificatul de casatorie].

in ceea ce priveste religiozitatea sunt perfect de acord ca o casatorie sa se oficializeze si in fata lui Dumnezeu si sa o binecuvinteze El. chiar daca suntem uneori de religii diferite, nu cred ca ar trebui sa lasam acest lucru sa ne tina departati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
wow, relax my friend!

cata pasiune pe tine...

Fals ...la mine textele sunt STAS!

 

... oficial, esti casatorit cand ai actele semnate, niciodata cand ai fost cununat de preot [oricum nu se tine casatoria in biserica fara certificatul de casatorie].
'

 

Pai vezi ...casatoria in biserica nu are nici o valoare!

 

in ceea ce priveste religiozitatea sunt perfect de acord ca o casatorie sa se oficializeze si in fata lui Dumnezeu si sa o binecuvinteze El. chiar daca suntem uneori de religii diferite, nu cred ca ar trebui sa lasam acest lucru sa ne tina departati.

Pai atunci de ce nu te casatoresti religios noaptea sub un cer plin de stele?

 

S-a mutat cumva Dumnezeu din cer in biserica in care satana este slavit ca Dumnezeu?

 

Sau crezi ca sarlatanul din casa in care satana este slavit ca Dumnezeu este intermediarul perfect ...doar ptr ca citeste dintr-un text "imprumutat" de la religia Iudaica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×