Sari la conținut
Forum Roportal
Marissa

Dati-mi un sfat!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E vorba despre Mara, fetita mea de 2 ani si jumatate.

Am nascut-o cu o greutate de 2,750 kg si contrar asteptarilor nu a fost un copil care a luat repede in greutate, nu a recuperat. Si acum e slabuta, dar sanatoasa. Insa ceea ce ma ingrijoreaza ca nu mananca mai nimic. Dimineata hai sa zicem ca mananca normal pentru varsta ei, la amiaza serveste numai laptele atunci cand se culca. Cand se trezeste manaca cu forta ciorba (care ar trebui sa o manaca inainte de somn) si seara ciuguleste.

Este foarte important sa precizez ca fiecare bucatura este cu scandal si cu amenintari. Si eu m-am saturat :jester:

Sunt convinsa ca daca ar fi dupa ea n-ar manca nimc toata ziua. M-am gandit sa-i scot laptele, insa stim toti ca e sursa de calciu. Au fost zile cand n-a baut lapte si tot asa a mancat.

Nici baiatul nu prea breaz, dar parca nu asa de tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate e intr-o perioada...cum ii mai apuca...nu toti sunt mancaciosi....e foarte nasol, stiu, dar daca e sanatoasa....

 

daca ii dai mereu ce prefera? sau nu prefera?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o perioada, asa a fost mereu. Daca ii dau ce-i place... are perioade. Si mancaruri ce-i place sunt cele de la micul dejun. Din mancarea gatita nu are nici o preferinta.

De ex. ii place mierea de albine, ok, ii dau, a treia oara deja mi-o refuza. II dau margarina ca untul nu-l prefera deloc, la fel. Cu mezelurile la fel. Si nu mai spun ca ma chinui sa-i dau sa manace paine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

las-o putin sa faca foamea, nu se intampla nimic daca nu mananca cateva ore. Eu mai nou asa procedez, , daca nu vrea sa manance nu o chinui, nu ma enervez si nici nu-i dau nimic intre mese. Cand ii e foame vine singura sa ceara.

Cand mancati la pranz sau seara in familie, uita sa-i pui tacam, sa vezi cum se revolta.

 

Io iti doresc multa bafta si muuuult mai multa rabdare! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
II dau margarina ca untul nu-l prefera deloc, la fel.Cu mezelurile la fel. Si nu mai spun ca ma chinui sa-i dau sa manace paine.

 

 

Fetiţă deşteaptă de-ţi refuză mezelurile, ştie ea ce să pape şi ce nu. A mai greşit-o ea puţin cu margarina, da' sunt sigură că n-o să repete figura. :jester:

 

Poate ar trebui să faci din actul m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e o perioada, asa a fost mereu. Daca ii dau ce-i place... are perioade. Si mancaruri ce-i place sunt cele de la micul dejun. Din mancarea gatita nu are nici o preferinta.

De ex. ii place mierea de albine, ok, ii dau, a treia oara deja mi-o refuza. II dau margarina ca untul nu-l prefera deloc, la fel. Cu mezelurile la fel. Si nu mai spun ca ma chinui sa-i dau sa manace paine.

Paine? unt? mezeluri?

Un sfat? Cumpara o carte "cum se hraneste sanatos un copil mic".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Paine? unt? mezeluri?

Un sfat? Cumpara o carte "cum se hraneste sanatos un copil mic".

 

Untul de casă e ok, p

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu poate face asta zi de zi, la trei mese. Mai ales cand mai ai cel putin un copil, in aceeasi situatie. Ajungi la capatul rabdarilor, dupa perioada cand copilul nu ti-a dormit noaptea, pentru ca trebuia ori sa-l hranesti, ori sa-l trezesti sa faca pipi, in perioada cand reduci pampersul.. Esti epuizata cu doi copii mici, numai de scenarii si povesti de trei ori pe zi nu mai ai chef. Sa zicem ca o faci o data, la masa principala, da nu tot timpul iti functioneaza creierul la capacitatea dorita.

Da, e frumoasa teoria, dar practica, asa cum stim, ne cam omoara.

 

Diafilm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×