Sari la conținut
Forum Roportal
arrakis

Infectie VHC la 18 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna seara.

am 18 ani, sunt sigura ca am contactat virusul hepatic C la o pedichiura acum 7-8 luni. in iulie mi-am facut analizele pentru ca am avut eu un dubiu, iar rezultatele au fost foarte bune (anticorpi hepatita b in urma vaccinului din scoala generala) cu exceptia infectiei VHC, care a iesit pozitiva.

rezultatele din iulie:

 

_HBsAg - 0

HCV_3 - 1.76

_HBsAg_I - Nonreactive

HCV_3_I - Reactive

AcHBs - 252.59

AcHBs_I - Reactive

ALT/TGP - 17

 

rezultatele de azi, 10.10.2008:

 

_HBsAg : 0.014

HCV_2 : 0.23

_HBsAg_I : Nonreactive

HCV_3_I : Nonreactive

AcHBs : 184.99

AcHBs : Reactive

ALT/TGP : 16

GGT : 17

BILIRUBINA TOTALA: 1.0

BILIRUBINA INDIRECTA : 0.6

BILIRUBINA DIRECTA : 0.4

 

HCV - RNA M2000 : 1799 UI/ml

 

_______________________

 

doctorul mi-a propus, dar inca se mai gandeste, daca sa imi faca biopsie, in urma careia sa imi prescrie interferonul. eu sunt ingrozita, dar doctorul, banuiesc eu, ca ar vrea sa imi stopeze multiplicarea virusului. e corect ce spun? sa accept biopsie sau nu? interferonul: sa il fac? sau sa refuz si sa merg pe medicina alternativa? sau sa astept pana dupa bac si admitere (vara 2009) sa nu ma dau peste cap cu toate treburile.

mentionez ca nu beau,nu fumez,nu ma droghez si mananc ca tot omul, cate putin din fiecare.

 

 

multumesc celor ce trec pe aici si astept raspunsurile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand sa incerci sa te calmezi. Viremia ta nu e mare. Cred ca doctorul tau curant ti-a spus si asta. Aceasta este un lucru imbucurator. N-am vazut analiza transaminazelor. Cu acele valori cum stai. Sunt importante fiindca dau gradul de afectare a ficatului.

Imi pare foarte rau pentru ce ai patit, dar trebuie sa incepi lupta.

Sfatul meu ar fi sa faci intregul set de analize la o clinica specializata de boli interne (inclusiv biopsia). Interpretarea acestor analize de un medic bun e necesara. Acesta va stabili daca indeplinesti criteriile pentru a depune dosarul la casa de asigurari in vederea obtinerii tratamentului gratuit cu Interferon si Ribavirina.

Din ceea ce stiu eu: cu cat tratamentul se face mai repede si intr-o faza a bolii mai incipienta, are sanse mai bune de reusita.

In acest timp nu trebuie sa iti intrerupi scoala, spre exemplu. Viata ta trebuie sa mearga mai departe asa cum a fost si pana acum, caci, eu sunt convinsa, nu ai nici un simtom al bolii. Ar trebui sa incepi un regim alimentar fara alcool si grasimi.

In concluzie: un set complet de analize interpretate de un medic bun.

Sanatate iti doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

transaminaza mea este de 16, deci in limite normale.

nu am niciun simptom, doar vreau sa stiu daca pot sa scap de VHC cu interferon si sa nu fac nici biopsia...

ca sa imi vina randul la dosar dureaza.. asadar cat costa un tratament cu interferon?

tratamentul in cazul meu este de lunga durata ca sa scap de virus sau cel putin sa il reduc la tacere pt o perioada mai lunga de timp?

Editat de arrakis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
transaminaza mea este de 16, deci in limite normale.

nu am niciun simptom, doar vreau sa stiu daca pot sa scap de VHC cu interferon si sa nu fac nici biopsia...

ca sa imi vina randul la dosar dureaza.. asadar cat costa un tratament cu interferon?

tratamentul in cazul meu este de lunga durata ca sa scap de virus sau cel putin sa il reduc la tacere pt o perioada mai lunga de timp?

de ce ti-e frica de biopsie? e o operatiune relativ simpla si nu e dureoasa. e importanta.

tratamentul complet pentru un an de zile costa in jur de 30.000 Euro...statul il achita integral...faptul ca aprobarea dureaza nu e chiar atat de grav. esti foarte tanara iar asta e un punct mare in plus pentru a primi tratamentul mai repede.

tratamentul se urmeaza pentru intervale decatre 3 luni/ 3 luni/ 6 luni intre care se fac evaluari....daca esti nedetectabil dupa primele 3 luni e recomandabil sa-l faci in continuare....un medic bun iti spune toate astea. La Bucuresti e Streinu Cercel cel mai celebru dar e inconjurat de tineri foarte capabili, am auzit. La Cluj sunt mai multi. Nu ezita sa ceri sfatul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la matei bals, unde e manager streinu cercel, am medicul.

este interesant ce imi spui, e normal si logic ca cei care sunt in faza incipienta sa fie tratati primii, astfel ii rezolva mai repede si scapa de atatea cheltuieli. citind pe forum, am observat ca sunt multi cu viremii mici care asteapta sa dea in ciroza hepatica pt a le fi onorat randul la dosare. o ciudatenie.

medicul mi-a mai facut azi o analiza, ceva cu Ig, ca sa stie catre ce tip de tratament se indreapta: oare catre interferon? discutia se desfasoara in cursul saptamanii viitoare, iar eu vreau sa ma hotarasc daca accept sau nu biopsia.

mi-a spus ca sunt asa firava ca nu ar vrea sa imi faca, dar sa ne gandim.

merita asteptarea? pt cat timp voi mai sta linistita ca nu fac hepatita?

 

 

iti multumesc foarte mult pt raspunsurile tale. multa sanatate iti doresc.

 

 

LE: este posibila vindecarea prin medicina alternativa?

Editat de arrakis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru urare. sa auzim de bine.

 

medicina alternativa.....nu stiu ce sa spun...exista multe produse si operatiuni care duc, adevarat, la imbunatatirea starii de sanatate a ficatului cu efecte chiar foarte bune. ideea e ca virusul nu-l anihileaza decat acest tratament alopat...pana in prezent asa se stie la noi... tratamente naturiste antivirale cu rezultate notabile...nu am auzit .

 

tratamentele naturiste sunt foarte bune...mare atentie le urmatorul astect: sa nu iti administrezi tincturi care sunt alcoolice si fac foarte rau.

Editat de Somesh

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arrakis, nu vreau să te dezamăgesc, dar cu viremia pe care o ai şi cu tramsaminaze 16 nu cred că vei primi tratamentul. Tu spui că ai contactat boala cu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt informatii. sper sa rezolv cat mai repede. in orice caz, nu voi incepe tratamentul decat dupa admiterea la facultate, caci am citit ca are destule efecte secundare de speriat.

 

 

legat de medicina alternativa.... eu momentan iau polen. nu stiu cu ce ajuta, insa de cand tin cura ma simt de zece ori mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Arrakis

 

Imi pare rau pt tine....Important este ca ai descoperit boala ,sa protejezi cat de cat ficatul.Da,te asteapta un an greu(jr meu e acum in anul I la fac, stiu ce inseamna cl XII ) , dar sa stii ca virusul asta nu-l poti opri decat cu tratam interferon.Cu cat faci mai repede tratam ,va fi spre binele tau.Efectele secundare nu sunt la toti la fel,depinde de organism.Unii au suportat usor tratam.Pt ficat e bun si ceaiul de armurariu (sunt si pastile,la Plafar) ,ceaiul de pedicuta ,sau de papadie si pastile hepatoprotectoare(Lagosa sau Silimarina sau Hepaton).Ar fi bine sa tii regim alimentar si sa te relaxezi cand esti obosita(conteaza mult odihna).Asculta de sfatul lui Magy ,daca vrei sa obtii tratamentul,cauta un dr bun care sa te ajute cu dosarul.Eu am acusi 2 ani de cand am depus dosarul la casa de asigurari,si nu am primit tratam (desi am punctajul 9 la dosar si fibroza mare).In august mi-au luat dosarul la Bucuresti,dar vad ca tot trebuie sa mai astept...Multa sanatate si bafta in noul an scolar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atata timp a trecut de cand ai pus dosar? doamne, astept sa fug din tara asta, este inuman ce ni se intampla...

legat de oboseala... ma trezesc odihnita, sunt ok cateva ore, dar imediat, cam dupa 4-5 ore, simt ca cedez si mor de somn... si in momentul asta imi e somn si am atata de lucru...

 

multumesc pentru sfaturi si urari, iti doresc si tie multa bafta, sper sa rezolvi repede problema cu dosarul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×