Sari la conținut
Forum Roportal
jackpot

Pocainta - o conditie pentru mantuire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am impresia uneori ca nu citim aceeasi Biblie toti care spunem ca suntem credinciosi in Dumnezeu!Deschideti bine ochii oameni buni caci adevarul nu este ceea ce fiecare intelege dupa bunul plac ci adevarul este unul.

Am incercat pentru a nu creea confuzie sau vre-o neclaritate in mintea cuiva sa adun textele care vorbesc in Cuvantul lui Dumnezeu despre pocainta.Ideea este ca foarte multa lume considera pocainta ca o lucrare care apartine doar unor fractii religioase.

Sa vedem dar ce spune Dumnezeu despre asta.

Si vom lua texte din mai multe traduceri ale bibliei ca sa nu lasam loc de interpretari doctrinare.

Cascati ochii oameni buni!

 

1) Faptele apostolilor 17:30.Versetul pe care il citam este spus de Pavel,apostolul neamurilor in Atena.Grecii erau atunci filozofii si sunt reprezentati de multe ori in biblie ca o imagine a ceea ce spunem - neamuri.In acel moment grecii erau extrem de preocupati cu atatea zeitati ca ajunsasera disperati ca nu cumva sa ramana descoperiti daca nu se inchina la toti zeii.Din aceasta teama ei aveau in Atena chiar si un altar inchinat"unui Dumnezeuzeu necunoscut".Ganditiva bine!

Cat de uluitor este ca grecii cei renumiti pentru filozofia lor, pentru setea lor nestavilita de a cunoaste, pentru scepticismul lor circumspect, acceptau in domeniul religios ceva atat de ilogic: „un Dumnezeu necunoscut”. Si ceea ce e si mai curios este ca atunci cand Pavel vrea sa le descopere, sa le faca cunoscut acest Dumnezeu, ei nu sunt dispusi sa cunoasca.

Important pentru ei era sa se inchine, nu conta cum. Era bine sa fii religios,sa te inchini in mijlocul cetatii, era necesar sa participi la marile ceremonii religioase, nu conta ca „dumnezeul” caruia se inchinau era necunoscut.

Este unul dintre paradoxurile societatii contemporane aceasta sete de religiozitate si aceasta indiferenta de a-L cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu. Unui Dumnezeu necunoscut, pare sa fie deviza societatii noastre. „De ce crezi in Dumnezeu?” este o intrebare la care primesti raspunsuri cel putin ciudate: „asa am apucat”, „asa au facut si parintii mei”, „asa face toata lumea”.Il cunoastem noi deci pe Dumnezeu?

 

Dar sa revenim:

Cornilescu - "Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca"

Ortodoxa - "Dar Dumnezeu, trecand cu vederea veacurile nestiintei, vesteste acum oamenilor ca toti de pretutindeni sa se pocaiasca"

King James -" And the times of this ignorance God winked at; but now commandeth all men every where to repent "

Textul original - τοὺς μὲν οὖν χρόνους τῆς ἀγνοίας ὑπεριδὼν ὁ θεὸς τὰ νῦν παραγγέλλει τοῖς ἀνθρώποις πάντας πανταχοῦ μετανοεῖν (traducerea cuvant cu cuvant in engleza - http://scripturetext.com/acts/17-30.htm )

Toate traducerile de pe pamant ( http://biblos.com/ ) spun clar acelasi lucru.Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca.Uimitor este faptul ca,desi Dumnezeu porunceste El nu forteaza pe nimeni,ci doar ne lasa in libera noastra alegere daca acceptam porunca lui sau nu.Iar dupa alegerea noastra vom culege roadele.

 

2) Faptele apostolilor 2:38 Petru spune textul care urmeaza barbatilor israeliti si este considerat textul care a facut cei dintai crestini

Cornilescu -" "Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh."

Ortodoxa - "Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi

Editat de jackpot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu uitati! Nu v-am facut multora deloc un bine ca vam adus acest text inainte pentru citire caci acum este si mai grav ca nu veti mai putea spune ca n-ati stiut.

Nu ca cunoasterea ar fi o conditie pentru pocainta caci dupa cum am amintit "Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca",insa pentru ca ati cunoscut v-ati agravat situatia.Suferiti pedeapsa inzecita daca nu grabiti pasii spre pocainta.

ai inceput cumva si ai terminat in nota caracteristica indoctrinatilor. :P

 

a murit cumva Dumnezeu si te-a lasat pe tine Judecator? :blink: "credeti...or else!" - halal religie a iubirii! pai in conditiile astea nici Dumnezeu din cer n-are ce nod in papura sa-mi caute daca refuz sa cred ca o fiinta suprema poate avea gargauni din astia in cap.

 

si acuma asa...de curiozitate - ce se intampla cu ala care refuza sa se pocaiasca din motive din astea absurde?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am impresia uneori ca nu citim aceeasi Biblie toti care spunem ca suntem credinciosi in Dumnezeu!

 

In mod sigur .... Biblia este o carte FARA nicio valoare, de care nici Isus nu a auzit si nici nu o recomanda nimanui ... si este normal sa fie asa din moment ce este un FURT INTELECTUAL comis fata de religia iudaica si NU ESTE text sfant inspirat de Dumnezeu!

 

Deschideti bine ochii oameni buni caci adevarul nu este ceea ce fiecare intelege dupa bunul plac ci adevarul este unul.

 

Si anume ca Biblia este in FURT iar ... crestinismul actual o inventie politico-religioasa facuta prin deturnarea si insusirea in mod fraudulos a zeilor, scripturilor si miturilor unei SECTE IUDAICE der catre un imparat criminal!

 

Am incercat pentru a nu creea confuzie sau vre-o neclaritate in mintea cuiva sa adun textele care vorbesc in Cuvantul lui Dumnezeu despre pocainta.Ideea este ca foarte multa lume considera pocainta ca o lucrare care apartine doar unor fractii religioase.

Foarte gresit!

Unii spun ca pocainta este o forma perversa de "incalzire a supei" plina de scarnavii a unei religii diabolice campioana in istoria omenirii in crime, bestialitati si ticalosii !

 

Sa vedem dar ce spune Dumnezeu despre asta.

 

Sa vedem ? ...pe care program TV ?

Sau Dumnezeu e mai impotent ca Jiji Becali si nu e capabil sa comunice modern cu "turma" sa?

 

Si vom lua texte din mai multe traduceri ale bibliei ca sa nu lasam loc de interpretari doctrinare.

Cascati ochii oameni buni!

Las-o balta ...nu are rost. Biblia nu e inspirata de Dumnezeu asa ca exemplele tale sunt apa de ploaie!

 

Multe alte texte mai vorbesc despre pocainta ca o conditie a mantuirii,dar aceste mi-au cazut acum la indemana si m-au indemnat sa scriu.

Pacea Domnului.

Din pacatele textele Codului Penal inca nu vorbesc de delictul de pervertire a constintelor, rapire a libertatii de a gandi si indoctrinare cu forta practicat de delicventii pocaiti.

Dar fi sigur ca vine si vremea voastra sa vi se puna capat tembelizarii in masa prin prostii si minciuni pe care deocamdata le practicati sub ochii inchisi ai legii si dreptatii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O vorba aici!Un gand acolo!Restul e harul Domnului.

 

Nu!Nu eu va deschid sau va inchid ochii.Sa nu intelegeti gresit.Nici va condamn,nici va dezvinovatesc.Nu eu!Eu doar;o vorba aici,una acolo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ete na, poate se dau bonusuri "de sus" daca mai pica unu-doi in plasa.

Aici "o vorba", dincolo alta si uite asa... poate.. poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ete na, poate se dau bonusuri "de sus" daca mai pica unu-doi in plasa.

Aici "o vorba", dincolo alta si uite asa... poate.. poate.

 

Toata campania lor de prozelitism este pur si simplu intoarsa pe dos atunci cand se dovedeste ca ceea ce ei denumesc ca fiind "Cuvantul Domnului" ... nu e cuvantul inspirat al nici unui domn... ci un penibil FURT INTELECTUAL prin care s-a deturnat si insusit Tanachul religiei Iudaice si botezat in V.T.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare, jackpot, daca nu te superi.

Esti cumva penticostal? La ei, din cate am observat la cei ce i-am cunoscut, prima pe lista e pocainta. Ba mai mult, stiu oameni care "le-au cazut in plasa" pt. ca invocau asa ceva; veneau penticostalii cu "pocaiti-va" ( dar nu cu inteles de a regreta sincer pacatele ci : treceti la religia noastra, ca uite ce scrie in Biblie!) si reuseau sa "mai prinda" cate unul - doi. Mai alesi astia batrani - care erau presati de timp, saracii...

Pocainta e cea mai importanta conditie - pai nu se observa? Zii si tu...

 

 

Eu nu am nici pe departe cunostiintele tale in chestiuni de-astea, Sikaryan. Nici macar nu am citit Biblia - n-am nicio motivatie.

Ma deranjeaza doar incercarea asta disperata de a mai "acapara" lume. Poate daca ar fi lasati in pace, s-ar concentra fiecare pe altceva mult mai productiv.

Ma intreb asa, tu oare n-ai obosit sa-i combati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu v-am facut multora deloc un bine ca vam adus acest text inainte pentru citire caci acum este si mai grav ca nu veti mai putea spune ca n-ati stiut.

Nu cred sa fie deloc mai grav...

Nu orice text citit este si inteles.

 

Tu ce intelegi prin pocainta? Intelegi o schimbare a modului in care vezi lumea? O schimbare a modului in care o interpretezi? Sau e pur si simplu o parere de rau?

 

Maestru spunea:

I'd much rather hear you say, "I've come awake," than hear you say, "I'm sorry." I'd much rather hear you say to me, "I've come awake since we last met; what I did to you won't happen again," than to hear you say, "I'm so sorry for what I did to you."

Tu ce crezi? Avea dreptate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare, jackpot, daca nu te superi.

Esti cumva penticostal? La ei, din cate am observat la cei ce i-am cunoscut, prima pe lista e pocainta. Ba mai mult, stiu oameni care "le-au cazut in plasa" pt. ca invocau asa ceva; veneau penticostalii cu "pocaiti-va" ( dar nu cu inteles de a regreta sincer pacatele ci : treceti la religia noastra, ca uite ce scrie in Biblie!) si reuseau sa "mai prinda" cate unul - doi. Mai alesi astia batrani - care erau presati de timp, saracii...

Pocainta e cea mai importanta conditie - pai nu se observa? Zii si tu...

 

 

Eu nu am nici pe departe cunostiintele tale in chestiuni de-astea, Sikaryan. Nici macar nu am citit Biblia - n-am nicio motivatie.

Ma deranjeaza doar incercarea asta disperata de a mai "acapara" lume. Poate daca ar fi lasati in pace, s-ar concentra fiecare pe altceva mult mai productiv.

Ma intreb asa, tu oare n-ai obosit sa-i combati?

 

Total gresit.Vorbesc de adevarul Biblic.Fereasca Dumnezeu sa am vre-un gand de genul"treceti la religia noastra".

Departe de mine asa ceva.Din acest punct de vedere stau drept inaintea oricarui penticostal,baptist,martor al lui Iehova,ortodox,etc.As vrea din suflet sa nu intelegeti gresit.

Nu sunt vandut nici unui cult.Sunt doar robit dragostei Domnului.Lupta aceasta am pierdut-o eu.Lupta impotriva lui Dumnezeu.

Si vreau sa fiu bine inteles.Nimeni!Absolut nimeni de aici ori de oriunde nu ma poate impiedica sa ma rog pentru ca oricine sa fie infrant la fel ca mine.Sfarsitul intelepciunii si nu imi poate sta in cale.Si nu ma laud cand spun ca am studiat filozofie si dogme orientale pana m-am acrit.Nimic nu mi-a umplut golul cum a facut-o Dumnezeu cel viu si adevarat.Nu coranul lui mahomed,nu confucius,nu budha,nici o yoga,nu teoriile evolutioniste,nu gnosticismul.Nimic din toate astea;si n-am stat departe de ele si le-am cercetat;si spiritismul si despre ozn-uri.Toate-s goale!Una stiu - toti acesti mari invatati si toti filozofii tuturor veacurilor sunt azi morti.Intelegeti?ISUS E VIU!Si de aceea ma rog si cred ca: Rugaciunea este dragoste si daruire;Nu cersetorie!

Pentru voi cu drag.

Nelu

Editat de jackpot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×