Sari la conținut
Forum Roportal
bre.pi

Muzee pariziene

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

tocmai m-am intors de la paris cu impresii proaspete despre muzeele de pe acolo. vazute: luvru, orsay, pompidou, orangerie, rodin.

 

luvru: organizare cam proasta, am vazut doar ce m-a interesat as in arta flamanda, cativa italieni, neoclasici fracezi, olandezi ...

 

cel mai mult mi-au placut:

rembrandt - in reproduceri nu ma emotiona prea tare dar in original e fenomenal. parca picteaza cu aur. bou jupuit si portretu hendrikei stoffels sunt f frumoase.

flamanzii toti, in special memling, holbein si van eyck (superba madona cancelarului rolin, sintetica si detaliata, fina si dura, rece si sensibila in acelasi timp)

peisagistii olandezi mai ales ruysdael, are o materialitate aparte

rubens doar in lucrarile neterminate sau ebosate (de vede cat de bun colorist era si ce tehnica avea). cele mari m-au lasat rece

chardin - cateava naturi f frumoase

david - fondurile ebosate si un portret neterminat

ingres- odalisca, frumoasa, cu pielea ca de marmura

vermeer - dantelareasa

watteau - ca tusa si ca fluiditatea (imbarcarea pe insula citerea e superba, daca facem abstractie de personaje obtinem un peisaj abstarct a la turner)

boticelli - niste fresce de o finete extraordinara

pisanello - perfect

miniaturi medievale - cine ar putea egala acel albastru imaterial?

 

urmeaza orsay....

Editat de bre.pi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poi nu putea sa fie topicul despre muzee din orice locatie? :D

 

si care tablouri te asteptai sa te impresioneze si nu s-a intamplat asa? in afara de ce ai mentionat de Rubens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io ce sa mai zic ,aproape ca mi-au dat lacrimile cand am citit ca "Rembrandt parca picta cu aur" si nu stiu care flamand era "rece si sensibil,detaliat,etc".Eu n-o sa vad creatiile alea vii niciodata,numai...reproduceri moarte.Visez si noaptea ca ajung la Paris,dar nu sper.

Dali e vulgar,tipator? Tehnica naspa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io ce sa mai zic ,aproape ca mi-au dat lacrimile cand am citit ca "Rembrandt parca picta cu aur" si nu stiu care flamand era "rece si sensibil,detaliat,etc".Eu n-o sa vad creatiile alea vii niciodata,numai...reproduceri moarte.Visez si noaptea ca ajung la Paris,dar nu sper.

Dali e vulgar,tipator? Tehnica naspa?

o sa ajungi si la paris candva...

nici eu nu credeam ca o sa ajung...

dar s-a intamplat...

...............................

intreg Parisul este un muzeu viu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io ce sa mai zic ,aproape ca mi-au dat lacrimile cand am citit ca "Rembrandt parca picta cu aur" si nu stiu care flamand era "rece si sensibil,detaliat,etc".Eu n-o sa vad creatiile alea vii niciodata,numai...reproduceri moarte.Visez si noaptea ca ajung la Paris,dar nu sper.

Dali e vulgar,tipator? Tehnica naspa?

 

 

dali e naspa rau in original, tehnica face sa paleasca ideea(care la el e esentiala)

nici eu nu credeam ca o sa ajung, dar la urma urmei nu e asa greau, cu 1000 euro 2 persoane n-ai treaba. dar se poate si cu mai putin :yam:. chiar sper sa ajungi acolo...merita. acum imi doresc mult sa ajung in olanda sa vad vermeer.

 

poi nu putea sa fie topicul despre muzee din orice locatie? :soc:

 

si care tablouri te asteptai sa te impresioneze si nu s-a intamplat asa? in afara de ce ai mentionat de Rubens

 

 

ba da. poa' sa fie.

ce nu m-a impresionat:

gericault - pluta meduzei - nu stiu de ce...avea ceva greoi

mona lisa - oricum nici n-am vazut-o decat de a vreo 5 m

delacroix - cam obositor

in rest, pe multi i-am sarit (adica nu am zabovit la ce nu m-a interesat...si nici nu i-am retinut)

 

 

asaaa....sa va zic de la orsay:

monet - f frumos, mai ales catedralele din rouen si inca niste peisaje in culori subtile. si un extraordinar portret al sotiei sale pe patul de moarte

van gogh - cam putine, dar superbe (un autoportret si o gradina)

signac - mi-au placut mult 3 nuduri mici, parca erau niste bijuterii pudrate cu praf de violet si alb

lautrec - liber, imi place cum se juca cu materialele (relatia suprt - strat de culoare)

bonnard - am stat cred ca juma de ora sa ma uit numai la el...reuseste sa fie decorativ si pictural, sa puna culoare si sa te invaluie in griuri.

gaugain - nu asa colorat ca in reproduceri

corot - daca rembrandt picteaza cu aur, corot picteaza cu argint

courbet - greoi, de atmosfera

th rousseau (din scoala de la barbizon) - dens, grav, are ceva comun cu andreescu

sisley - un peisaj de iarna f fin, totul invaluit in alb, doar o singura silueta neagra in mijloc

Editat de bre.pi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar Rodin ? Parca se vorbea de biftecuri ? Sau sunt simple fantasme gurmande .

 

Io ce sa mai zic ,aproape ca mi-au dat lacrimile cand am citit ca "Rembrandt parca picta cu aur" si nu stiu care flamand era "rece si sensibil,detaliat,etc".Eu n-o sa vad creatiile alea vii niciodata,numai...reproduceri moarte.Visez si noaptea ca ajung la Paris,dar nu sper.

Dali e vulgar,tipator? Tehnica naspa?

Merita! O sa constati ca jumatate din realele valori ale artei plastice moderne sunt acolo. Cealalta jumatate e raspandita in restul lumii.

Iar Dali ?

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
signac - mi-au placut mult 3 nuduri mici, parca erau niste bijuterii pudrate cu praf de violet si alb

 

eu sunt nedumerita

a pictat Signac nuduri???

 

oare nu cumva faci confunzie si te referi la tabloul pictat de Henri Matisse ,,Luxe, Calm et volupte''? (corespunde descrierii tale si tabloul a fost pictat de Matisse dupa intalnirea cu Signac)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum imi doresc mult sa ajung in olanda sa vad vermeer.

 

 

 

 

 

suntem doua si eu imi doresc sa ajung la Amsterdam sa-l vad pe Van Gogh la el acasa ,-am vazut intr-o retrospectiva la Roma ,dar vreau sa vad si Muzeul.

 

Veermer are unicitatea lui ,la el lumina si perspectiva sunt cele care-l disting ,apoi transparenta pe care reuseste sa o creze cu tehnica pointill

post-87259-1223674021_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar Rodin ? Parca se vorbea de biftecuri ? Sau sunt simple fantasme gurmande .

 

 

Merita! O sa constati ca jumatate din realele valori ale artei plastice moderne sunt acolo. Cealalta jumatate e raspandita in restul lumii.

Iar Dali ?

 

.

Dar Picasso ?

Am sa vad o expozitie Picasso la Roma ,s-a deschis in 1o octombrie .Dupa ce o voi vedea am sa revin cu amanunte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Louvre am fost si eu...demuuuuult...acum vreo 6 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×