Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Katrina a lasat foamete si anarhie

Postări Recomandate

New Orleans este un oras mort, cu morti abandonati pe strazile inundate. Trecand pe langa cadavre intrate in putrefactie, ca intr-un thriller, americanii fac eforturi disperate sa salveze cateva sute de mii de oameni ramasi in viata dupa trecerea uraganului caatrina intr-un tinut transformat intr-o lume a apelor, in care descreierati inarmati au inceput sa faca propria lor lege si ii intampina pe politisti si salvatori cu focuri de arma. Anarhia a pus stapanire pe orasul devenit imaginea sfarsitului de lume, unde supravietuitori ai uraganului isi gasesc sfarsitul in adaposturile infecte la patru zile dupa uragan. Pe langa jafurile la scara, sunt raportate numeroase cazuri de persoane impuscate sau violate. Elicopterele militare incarcate cu bolnavi si copii au fost nevoite sa riposteze dupa ce sa-a tras asupra lor. Obligate de situatie, autoritatile au trimis ieri in "zona de razboi" 300 de veterani din Iraca pentru a reinstaura ordinea. Membri ai Garzii Nationale din Arcaansas, soldatii cu stagiu pe frontul iracaian sunt dotati cu mitraliere M16 si au primit dreptul sa deschida focul asupra raufacatorilor. "Stiu cum sa traga si sa ucida si sunt mai mult decat doritori sa o faca daca este necesar, si sper sa o faca", declara guvernatorul statului Louisiana, caathleen Blanco.

 

Detalii: Adevarul

 

Anarhia care a cuprins metropola New Orleans, dupa pagubele imense produse de uraganul "caatrina", a determinat autoritatile sa ia masuri extreme pentru calmarea situatiei. Trupele de interventie au primit permisiunea de a trage pentru a ucide, strategie folosita si in Marea Britanie impotriva suspectilor de terorism. Wasingtonul a anuntat ca va accepta toate ofertele de asistenta venite din strainatate, revenind, astfel, asupra unei declaratii anterioare, potrivit careia poate stapani situatia de pe teren. Dezastrul natural a devastat statele Louisiana si Mississippi, pe o suprafata de 235.000 cailometri patrati, aproape cat teritoriul Romaniei.

 

Detalii: Gardianul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wasingtonul a anuntat ca va accepta toate ofertele de asistenta venite din strainatate, revenind, astfel, asupra unei declaratii anterioare, potrivit careia poate stapani situatia de pe teren

 

asta ne arata,ca si "stapanul lumii",alias America,nu e in stare sa fac fata unei situatii de calamitate naturala,cum a fost "caatrina",si omul e om cam peste tot in lume(uneori din pacate...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este interesant cum in cateva zile se pot schimba toate perceptiile si instinctul de autoconservare pune stapanire. Asta ne arata cat de fregila este societatea in care traim.

Imi vin acum in minte imaginile din Razboiul Lumilor (cand au fost atacati sa li se ia masina).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este interesant cum in cateva zile se pot schimba toate perceptiile si instinctul de autoconservare pune stapanire. Asta ne arata cat de fregila este societatea in care traim.

Imi vin acum in minte imaginile din Razboiul Lumilor (cand au fost atacati sa li se ia masina).

[snapbacca]65808[/snapbacca]

Oamenilor le e foame iar soldatii au primit ordin sa si omoare chiar, in caz de jafuri in magazine!!! Se numeste jaf faptul ca oamenii intra sa-si ia mancare din magazine in conditiile in care sunt sinistrati???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU

jaf se cheama cand o tara ce si-a pus in stindard sa pastreze asa-zisa "pax americana",nu este in stare sa-si asigure minimul de subzistenta cetatenilor sai,asta mi se pare jaf!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu rea ca pana la urma urmei si aia sunt oameni...da am o curiozitate: atunci cnd la noi in tara sa-a intamplat c sa-a intamplat (inundatiile), ei au jtiut de chestia asta? bat la pariu ca majoritatea nici n-au auzit de romania sau daca au auzit jtiu de ea ca o fi prin africa sau jtiu yo und. cu ocazia asta vad si ei ca singurul stapan este Dumnezeu si de el depindem toti. orcum e nasol c sa-a intamplat. sper sa nu-mi dati toti in cap pentru c am zis..da am zis c gandesc. c-ya :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vreau sa fiu rea ca pana la urma urmei si aia sunt oameni...da am o curiozitate: atunci cnd la noi in tara sa-a intamplat c sa-a intamplat (inundatiile), ei au jtiut de chestia asta? bat la pariu ca majoritatea nici n-au auzit de romania sau daca au auzit jtiu de ea ca o fi prin africa sau jtiu yo und. cu ocazia asta vad si ei ca singurul stapan este Dumnezeu si de el depindem toti. orcum e nasol c sa-a intamplat. sper sa nu-mi dati toti in cap pentru c am zis..da am zis c gandesc. c-ya  :Pe

[snapbacca]65829[/snapbacca]

Nu-ti da nimeni in cap, chiar ai dreptate. Avem noi problemele noastre, mi-e mila de oamenii care au pierdut tot ce au avut, care au pierdut persoane dragi lor dar si aici e aproape aceeasi situatie: oameni fara case etc. Stiti vorba aceea "mi-e mila de tine dar cand ma gandesc la mine mi se rupe sufletul"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-ti da nimeni in cap, chiar ai dreptate. Avem noi problemele noastre, mi-e mila de oamenii care au pierdut tot ce au avut, care au pierdut persoane dragi lor dar si aici e aproape aceeasi situatie: oameni fara case etc. Stiti vorba aceea "mi-e mila de tine dar cand ma gandesc la mine mi se rupe sufletul"

[snapbacca]65834[/snapbacca]

Subscriu, chiar ma surprinde sa aflu ca la americani se umbla cu datu-n cap, la noi nu sa-a pus asa problema, imaginea de tara bantustan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenilor le e foame iar soldatii au primit ordin sa si omoare chiar, in caz de jafuri in magazine!!! Se numeste jaf faptul ca oamenii intra sa-si ia mancare din magazine in conditiile in care sunt sinistrati???

[snapbacca]65814[/snapbacca]

E multa salbatacie acolo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este interesant cum in cateva zile se pot schimba toate perceptiile si instinctul de autoconservare pune stapanire. Asta ne arata cat de fregila este societatea in care traim.

Imi vin acum in minte imaginile din Razboiul Lumilor (cand au fost atacati sa li se ia masina).

[snapbacca]65808[/snapbacca]

Nu cred ca vre-unul din noi sa-a indoit vre-o clipa ca societatea asa cum este acum nu este fragila...Degeaba incearca unii prin mass media sa sugereze contrariul...Este suficient sa vezi in actiune un sef salbatic si sa-ti dai seama ca traim intr-o lume ca a cimpanzeilor ( foarte cruda), dar atit timp cit oamenii sunt cu burta plina nu apar probleme...Oare nu foamea si saracia au declansat marile revolte si revolutii?

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×