Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Incalzirea globala

Postări Recomandate

Uraganul care a lovit luni statul Louisiana a fost numit caatrina de catre Serviciul National de Meteorologia al SUA, dar adevaratul sau nume este Incalzirea Globala.

Cand anul a inceput cu caderi de zapada de peste 1 m in Los Angeles, cauza a fost incalzirea globala.

Cand vanturi cu viteze de 200cam/ora au lovit uzinele nucleare din Scandinavia si au intrerupt furnizarea de energie electrica pentru mii de persoane din Irlanda si Marea Britanie, cauza a fost incalzirea globala.

Cand o seceta severa a determinat la inceputul acestei veri scaderea nivelului fluviului Missouri la cele mai mici cote de pana acum, motivul a fost incalzirea globala.

In luna iulie, cand cea mai severa seceta a determinat incendii record in Spania si Portugalia si a scazut nivelurile apei in Franta la cele mai mici cote din ultimii 30 de ani, explicatia a fost incalzirea globala.

Cand o caldura letala a lovit Arizona, cand in mai putin de o saptamana au murit 20 de persoane, de vina a fost incalzirea globala.

Iar cand in orasul indian Bombay sa-au inregistrat precipitatii intr-o singura zi, apa ajungand la peste 1 m, omorand 1.000 de persoane si afectand ale 20 de milioane, vinovata a fost tot incalzirea globala.

Incalzirea atmosferei determina lungi perioade de seceta, precipitatii mult mai abundente, valuri de caldura mult mai frecvente si furtuni mult mai severe.

Desi caatrina a inceput ca un uragan relativ mic care a alunecat usor peste sudul Floridei, a fost supra-incarcat cu o extraordinara intensitate de temparatura suprafetei marii din Gloful Mexic. Consecintele sunt terifiante.

Din nefericire, foarte putini americani cunosc adevaratul nume al uraganului caatrina, deoarece industriile petroliera si a carbunelui au cheltuit milioane de dolari pentru a tine publicul departe de problema incalzirii globale.

Pentru a permite climatului sa se stabilizeze este necesara o reducere a utilizarii de carbune si petrol cu 70%. Aceasta, bineinteles ar ameninta supravietuirea a doua dintre cele mai lungi si profitabile afaceri din istorie.

In 1995 sa-a descoperit ca industria petroliera a platit mai mult de 1 milion de dolari catre patru oameni de stiinta care incercau sa constientize opinia publica in problema incalzirii globale. Iar ExxonMobil a cheltuit mai mult de 13 milioane de dolari din 1998 incoace pentru campanii de lobbying impotriva popularizarii incalzirii globale.

In 2000, industriile pertroliera si a carbunelui au inregistrat cea mai mare victorie de pana acum, cand a fost ales presedinte George W. Bus - care a primit sugestii din partea acestor industrii in politica adoptata privind climatul si energia.

Deoarece viteza cu care se schimba climatul se accelereaza, multi cercetatori se tem ca am intrat deja intr-o perioada ireversibila de schimbare a climatului.

In ciuda acestor lucruri, ignoranta oamenilor privind incalzirea globala se datoreaza si mass mediei.

Cand presa americana sa-a deranjat sa abordeze subiectul incalzirii globale, sa-a focusat aproape in exclusivitate pe aspectele sale politice si diplomatice si nu asupra efectelor asupra agriculturii, surselor de apa, a florei si faunei, a sanatatii publice si a vremii.

De ani de zile, industria combustibilului fosil a determinat media sa acorde la fel de multa incredere unei maini de sceptici in privinta incalzirii globale, cat acorda descoperirilor efectuate de Interguvernmental Panel on Climate Changes - mai mult de 2.000 de oameni de stiinta din 100 de tari raportate la Natiunile Unite.

Astazi, cand stiinta a devenit mult mai robusta - si impacturile sunt la fel de vizibile precum megafurtuna care a acoperit Golful Mexic - presa poarta a parte din vina pentru inducerea in distrugere de catre industria petroliere si carbonifera.

Putem presupune de pe acum ca iarna va fi neobsinut de scurta si devastator de grea, precum a fost si iarna trecuta. La inceputul anului 2005, o furtuna devastatoare de zapada a lasat fara curent electric mii de persoane din New England si a acoperit de troiene orasul Boston. Numele conventional al lunii a fost Ianuarie. Dar adevaratul sau nume este incalzirea globala.

Articol scris de Ross Gelbspan, autorul lucrarilor "The Heat Is On" si "Boiling Point".

 

Sursa: www.boston.com

Traducere: SmartNews

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vinovati ptr incalzirea globala sunt oamenii.daca noi nu am mai polua atmosfera,stratul de ozon nu sa-ar mai subtia si aceasta incalzire exagerata nu sa-ar mai produce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GLOBAL WARMING REVEALED

 

 

Navigand pe internet am dat peste un foarte important articol despre incalzirea globala. Am sa-l pun aici sa vedeti ce se intampla in mare cu pamantul nostru scump si drag.

 

Nu imi mai aduc aminte link-ul, eu am salvat acest articol in word si il aveam acum in computer.Sper ca nu se supara cineva ca am un post asa mare.

 

 

Incalzirea globala a fost 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se zburleste parul din cap!

 

 

Intr-adevar sunt foarte sumbre previziunile

Si cand te gandesti ca tot noi oamenii suntem de vina...dar parul meu sta bine, inca nu s-a zburlit :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maggie%20beautiful%20wallpaper.jpgOk Ok... am intrat in incalzirea globala...nu stim ce v-a urma.... probabil k unii v-om avea noroc , v-om rezista....si ce se v-a intampla? se vor descoperii noi metode de a supravietui...este o incercare destul de grea.... sau mai bine zis o separare....nu pot sa vad Pamantul fara omenire....si atunci ce se v-a intampla...? O sa fie pamantul pustiu in mijlocul Universului pt todeauna sau v-a fi ca in desene animate pana isi v-a reveni ozonul si va aparea iarasi primavara si pasarele sau vor aparea alfel de oameni...putem numi oare asta regenerare.... sunt o groaza de omeni si noi ne regeneram , oare ceva asa de mare nu ar tb sa se regenereze....poate sunt prea multe intrebari fara raspuns ....poti sa te gandesti la toate prostiile numai sa nu accepti k incalzirea globala intr-adevar exista.... si k poate ne va rade si pe noi , natura nu se gandeste pe cine sa ocoleasca....sar putea sa rada si norocul de a trai.... Jur k nu vreau sa mor si vreau sa fie ca in timpurile bune frumos afara ... primavara cu pasarele si ghiocei ...sa ies doar cu o geaca subtire pe mine si sa simt aerul ala curat si nu f rece, sa vina vara sa merg la mare sa fie cald 30 de grade si agitatie.... sa vina toamna la fel de linistita cu ploi usoare... si aer curat, sa vina iarna cu zapada numai buna de cazemate si oameni de zapada....nimic nu mai e ca atunci...Ce am putea noi sa facem?

Spuneti voi ....what are we supose to do? Nu ne putem pune noi cu industriile mari de petrol.... si noi avem nevoie de ele.... avem masini, sa nu-mi spuneti k ar renunta oamenii la masini k jur k nu va cred ....masina , avionul si multe alte lucruri care consuma fosile....sunt absolut necesare pt noi dar ne fac rau... so.., puteti sa strigati in sus si in jos.... nu mai poluati ....nimeni nu asculta.... e mafie ... e nevoie.. e lantul slabiciunilor...e inexplicabil....so oameni buni nu avem decat sa ne traim viata la maxim sa o facem frumoasa cum putem , sa zambim cat mai mult k se pare ca in curand ne vor manca catastrofele sau ne vom manca unii pe altiii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am raspuns atat de tarziu acestei teme,dar...in ceea ce priveste "articolul" pus de colegul nostru despre incalzirea globala este adevarat,insa despre ce contine el ...este si mai adevarat. Cum nimeni nu face nimic deoarece nu mai este nimic de facut pentru a indrepta acest lucru nu ne ramane decat un singur lucru...sa ne gandim cum vom supravietui! Suntem in 10.06.2006 si toata lumea stie cum au fost tornadele din Germania, sau cele din Romania, mai putin distructive, si mai ales nu am uitat inundatiile din sudul tarii, si vom stii cum va fii si seceta din Baragan. Un singur sfat va dau...mai ales colegei noastre Adrybip : "Sa ne pregatim pentru impact !". Problema este urmatoarea: era glaciara e pe drum...asa ca sa ne pregatim cum stim mai bine. Clima din tara noastra nu va fi alta decat siberiana, cu ninsori interminabile, cu straturi de zapada groase, foarte groase ! Nicio planta nu va creste in astfel de conditii decat cele in sere construite special. CINE vrea sa se bucure de caldura, sa o faca acuma ! Colegii mei de la departament au gasit doua solutii: 1) evacuarea catre sudul planetei. 2) a doua este strict secreta.

Plecarea catre sudul planetei este singura solutie gasita de noi si de alte tari aflate in nordul continentului. Un plan a fost deja pus in aplicare. Trebuie sa ne pregatim pentru o racire globala care va incepe intro perioada de calda a vremii, racirea se va face foarte repede ! Trecerea de la cald la rece nu va tine decat cateva zile ! Si cand va incepe (glaciatiunea) , va incepe si evacuarea... !

Va urez distractie placuta ! ..... pana la glaciatiune mai sunt doar cativa ani (max 4)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trecerea de la cald la rece nu va tine decat cateva zile !

Voi de legea conservării energiei aţi auzit ? Aşa, măcar din

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×