Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Discutii despre sex cu Familia,Prietenii,Prietenele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O persoana(baiat/fata) discuta despre sex cu parintii-ceva normal!

Insa daca discuta si cu amicii, cu care ar fi "normal" din punct de vedere psihologic sa vorbeasca?! Cu amicii de acelasi sex sau cu cei de sex opus!?Cu care mai mult!? :)

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu toti .. sa ai o vedere de ansamblu .. :airkiss:

 

pana la urma, cand e vorba de sex ... vrei sa afli si ce faci ceilalti baieti, si ce vor (sau ar vrea!) fetele. in psihologie nu exista "anormal" cand vine vorba de a-ti descoperi sexualitatea. devine problema daca tu ca baiat discuti in exclusivitate cu fete (ajungi sa te efeminezi), sau ca fata sa te inconjori de amici bajeti (ajungi emasculata conjunctural).

 

de ce te intereseaza ce este "normal" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca eu nu discut deloc cu fete despre sex.................................la un momenta dat,average-ul raspunsurilor au condus in mintea mea ca nu ar fi bine!................................Daca tu zici, te cred!

Daca cineva are pareri opuse sa nu evite sa posteze!

:airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu discuti cu fete despre sex?

 

Mama, mie ceva imi da cu virgula.. 14 ani ..sex.. :P

Decat cand le agat discut cu ele.........dar daca vreau sa intreb ceva, cu siguranta nu le intreb pe ele!

 

Sa stii ca toate colegele mele nu sunt virgine(da....da....cam cu*ve)!

Iar colegii ........nu mai zic!

 

Asta e noua generatie!

:P :airkiss:

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O persoana(baiat/fata) discuta despre sex cu parintii-ceva normal!

Insa daca discuta si cu amicii, cu care ar fi "normal" din punct de vedere psihologic sa vorbeasca?! Cu amicii de acelasi sex sau cu cei de sex opus!?Cu care mai mult!? :airkiss:

Multumesc!

 

Exista un timp pentru toate ... si pentru discutia cu amicii si pentru discutia cu cineva de sex opus ...

 

Primele notiuni le am avut din discutia cu prietenii (10-12 ani)... apoi din ... filme :P(13-14 ani) iar mai tarziu (pe la 15-16 ani) cu fetele ...

fiecare a umplut un gol care nu putea fi umplut de altcineva sau altceva.

 

Cu parintii (din pacate) nu am avut o discutie concreta despre sex ... poate din cauza nivelului lor, nu stiu. Tot ce mi-a spus tata pe la 13- 14 ani, cand m-a vazut cu prima fata, a fost "beleste ochii ca daca nu belesti ...." asta a fost toata discutia despre sex cu tata. Cu mama a fost si mai putin: "fi atetnt ce faci".

In rest m-am "documentat" singur pana cand am facut sex prima data (pe la 14-15 ani) ... apoi ea m-a instruit in tot ce mai era nevoie sa stiu in acest "domeniu" :P.

 

Acum se pare ca instruiesc :eek:

Parerea mea este ca e "normal" dpdv psihologic sa vorbesti cu oricine poate sa iti umple golurile. Cine anume? Asta numai tu decizi.

 

P.S. Sa discuti cu fetele despre sex e bine ... Cu barbatii discuti despre femei, masini, fotbal. NU sex. Sa discuti cu barbati despre sex ... e putin ciudat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sex prima data (pe la 14-15 ani)

Vezi draga Amarena!?

... Sa discuti cu barbati despre sex ... e putin ciudat.

Totusi parerile sunt impartite......................deasta am deschis topicul asta.......

Alte argumente/pareri:::::

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ciudat e si cand barbatii se lauda, asa, ca intre prieteni, cu ce nebunii au mai facut in pat?

Si sa nu-mi ziceti ca nu o faceti, ca nu va cred.

 

PieS. desigur ca nu toti. Numai unii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adolescenta e o perioada de criza...in perioada asta,apare o criza majora de identitate: integrarea in grup,vs particularizare.

Adolescentii sunt macinati de doua dorinte contradictorii:sa fie diferiti,speciali(unii merg spre teribilism ca sa arate cat de speciali sunt ei...),si sa se integreze,sa se faca acceptati de catre ceilalti.

Adesea,pentru a le impaca,ei ajung sa se integreze in grupuri dubioase,care le permit sa se simta ,,speciali'',dar si parte a grupului.Gastile de cartier,dar si abuzul de droguri(alcool,tutun,sau chiar droguri mai periculoase) sunt ,,solutii'' pe care le gasesc multi tineri la dilema asta.

Si dilema este : a fi pentru sine,sau a fi pentru ceilalti...multi oameni,nu depasesc cu adevarat aceasta criza,ci o duc cu ei toata viata.

Sunt o multime de oameni care isi cauta o identitate in religie,traditii,nationalism,politica,etc...grupuri care sa le spuna cine sunt...sa inlature angoasa nesigurantei de sine.

Identitatea sexuala e doar o alta fateta a cautarii de sine,supusa in aceasta perioada confruntarii...unii fac tot posibilul pentru a ocoli intrebarile,si a se agata de un raspuns,altii cauta pana il gasesc.

Toti cei care vorbesc de problema alegerii identitatii sexuale,vorbesc pesemne din experienta...

in ce ma priveste ii consider pe acesti oameni niste bisexuali reprimati,blocati pe viata intr-o criza a adolescentei.Niste infirmi auto-agresivi,care se auto-mutileaza.Ceva monstruos adica.

Vorbeste cu cine vrei,ce vrei...raspunsurile sunt in tine,ceilalti pot doar sa te ajute sa le gasesti(in cazul cel mai bun).

Nu exista reguli...ma scoti din sarite cu teama ta de ,,anormalitate" -parca ai fi unul din incuiatii soti Dursley din romanele Harry Potter.

Cand ai sa intelegi ca n-are sens sa-i intrebi pe ceilalti cine esti,ori sa le ceri voie sa fii cel care esti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×