Sari la conținut
Forum Roportal
spider

De ce ati decis sa ramaneti in tara?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut ca sunt destui cei care acuza si arata cu degetul inspre cei plecati din tara. Va intreb pe voi, cei ramasi, de ce ati decis sa ramaneti in Romania?

 

pe.sa. intrebarea mea nu este o acuzatie. Va intreb de curiozitate.

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din greseala :lol2: Si poate si aroganta.

[snapbacca]63445[/snapbacca]

pentru "din greseala" sa-ar putea sa mai existe sanse de vindecare. Nu sunt sigura insa despre cum sta treaba cu "aroganta". :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca emigrant, am observat ca multi din cei care ii acuza pe cei ca mine sunt de cele mai multe ori invidiosi. De multe ori motivele lor de a ramane in tara nu sunt aceleasi pe care le invoca (patriotism, dragoste fata de origini, etc), ci mai de graba lenea (sau comoditatea), pesimismul ("Mie oricum nu-mi dau viza"), imposibilitatea de a se adapta la alte culturi si obiceiuri si lista ar putea continua... de regula cei care simt cu adevarat dragoste fata de tara si popor nu-i judeca pe emigranti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ca sunt destui cei care acuza si arata cu degetul inspre cei plecati din tara. Va intreb pe voi, cei ramasi, de ce ati decis sa ramaneti in Romania?

 

pe.sa. intrebarea mea nu este o acuzatie. Va intreb de curiozitate.

:roll:

[snapbacca]63440[/snapbacca]

probabil de fraier, probabil....nu stiu. Cind am avut ocazia n-am plecat. M-am amagit mereu ca va fi mai bine, ca voi reusi sa intreprind ceva, sa-mi fac propria afacere. Pina aici, corect. Problema de care m-am lovit mereu: investitia initiala...Asta as fi rezolvat-o sau poate nu prin munca dincolo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie, sincer, intotdeauna cand am fost undeva mi sa-a facut dor intr-un hal de casa.

 

indiferent ca stiam limba aproape perfect, ca ma intelegeam cu pers de acolo, mi-era dor pur&simplu sa aud romana pe strada.

 

nu cred ca as putea sa locuiesc "abroad", sa ma stabilesc..definitiv, cum ar veni. cel mult niste studii de perfectionare sau o vacanta prelungita..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ca sunt destui cei care acuza si arata cu degetul inspre cei plecati din tara. Va intreb pe voi, cei ramasi, de ce ati decis sa ramaneti in Romania?

 

pe.sa. intrebarea mea nu este o acuzatie. Va intreb de curiozitate.

:lol2:

[snapbacca]63440[/snapbacca]

...inca nu am 18 ani si inca din cateva motive am decis sa mai pierd timpul prin tara asta... :lol2:" :">

Editat de midnight-ghost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...inca nu am 18 ani si inca din cateva motive am decis sa mai pierd timpul prin tara asta... :lol2:"  :">

[snapbacca]63844[/snapbacca]

de ce au multi impresia - si aici nu ma refer neaparat la tine, midnight-ghost - ca isi "pierd vremea in tara asta"?..

 

nu sunt o "patrioata inflacarata", chiar deloc, dar tb sa recunoastem ca peste tot exista (si aici o sa folosesc o expresie super uzata dar care acum-mi veni in minte) "uscaciuni" si toti suferim de sindromul "afara vopsit gardul"..

 

nu ma deranjeaza ca pleaca lumea, poate ca o sa plec si eu la un moment dat (in ciuda dorului atat de mult propovaduit..), ci atitudinea multora semanand cu cea mai sus amintita..

 

"aa..imi pierd vremea aici", "romania e o tara de rahat" etc. dar putini (inca o data, nu fac referire la midnight-ghost, pur si simplu mi-a adus aminte postul ei de chestia asta..) fac cu adevarat ceva pentru a reusi "in tara asta"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...sincer eu aici daca ar fi sa lucrez in domeniul in care imi place nu prea as avea multe sanse de reusita...si din aceasta cauza am zis ca mi-as pierde timpul... :lol2:....si cine zicea ca la noi sistemul de invatamint e asa grozav cred ca nu stia ce spune...aici se ghideaza dupa sistemul teorie, teorie, teorie si practica mai putin sau chiar de loc...daca e asa de grozav de ce de-zeu sfintul se schimba o data la 6 luni sistemul in care se intra la liceu, la facultate....sa fim seriosi :lol2: :nea:"

 

pe.sa. Scuze daca am suparat pe cineva :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...sincer eu aici daca ar fi sa lucrez in domeniul in care imi place nu prea as avea multe sanse de reusita...si din aceasta cauza am zis ca mi-as pierde timpul... :lol2:....

de ce, in de domeniu vrei sa lucrezi?.. intreb de curiozitate.

 

daca e asa de grozav de ce de-zeu sfintul se schimba o data la 6 luni sistemul in care se intra la liceu, la facultate....sa fim seriosi :lol2:  :lol2:"

[snapbacca]63892[/snapbacca]

da, ai dreptate..dar am ajuns sa-mi dau seama ca sistemul de invatamant in strainatate (a se citi occident, "lumea cilizata" etc.) - si aici ma refer la gimnaziu/liceu - nu are o baza teoretica f solida.

 

so..am vazut copii care erau f stapani pe sine, f increzatori in propriile forte, dornici de lucru, de a schimba ceva etc., dar care la capitolul cunostinte concrete nu stateam asa bine..

 

nici ca noi..imbuibati de atata invatat si cand ne vedem scapati in lume (ca altfel nu pot sa ma exprim) nu stim incotro sa apucam..teorie si..atat.

 

nu stiu care e cel mai bun sistem. cred ca unul ideal le-ar imbina pe cele 2..habar n-am. ideea era ca "nobody-sa perfect" si ca nu inteleg dotinta multora de a pleca "repede-repede"..

 

(repet, nu ma refer la tine, midnight-ghost, doar ca postul tau mi-a adus aminte de chestia asta...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×