Sari la conținut
Forum Roportal
cociu

Cine ma ajuta si pe mine?

Postări Recomandate

Va salut, sunt noua pe aici(sunt fata),am gasit acest forum in cautarile mele de a afla ceva despre cei de dincolo pt.ca acum o luna si trei saptamani mi-a murit tatal(avea 49 de ani),imi este foarte dor de el,nu il mai vazusem de aproape un an pt.ca am fost cu sotul meu la munca in strainatate si am venit acasa cu 2 saptamani inainte sa moara dar nu am putut vorbi cu el pt.ca suferise un accident vascular. As vrea sa stiu ceva despre el,cum ii este acolo, orice.El era sprijinul familiei si nu stiu ce vom face fara el,ne este tare dor de el pt.ca il iubeam mult.Va multumesc! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va salut, sunt noua pe aici(sunt fata),am gasit acest forum in cautarile mele de a afla ceva despre cei de dincolo pt.ca acum o luna si trei saptamani mi-a murit tatal(avea 49 de ani),imi este foarte dor de el,nu il mai vazusem de aproape un an pt.ca am fost cu sotul meu la munca in strainatate si am venit acasa cu 2 saptamani inainte sa moara dar nu am putut vorbi cu el pt.ca suferise un accident vascular. As vrea sa stiu ceva despre el,cum ii este acolo, orice.El era sprijinul familiei si nu stiu ce vom face fara el,ne este tare dor de el pt.ca il iubeam mult.Va multumesc! :tease:

sfatul meu este , daca nu iti apare in vise si iti cere ajutor sa il lasi in pace ii e bine acolo. daca iti apare roaga pe cineva care stie sa ii trimita lumina si fa rugaciuni pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare tare rau ptr pierderea ta....

Sa fi sigura ca tatal tau stie cat de mult il iubeai ...simte dorul tau, iar atunci cand va putea iti va da un semn ca este intr-o lume mai buna..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sfatul meu este , daca nu iti apare in vise si iti cere ajutor sa il lasi in pace ii e bine acolo. daca iti apare roaga pe cineva care stie sa ii trimita lumina si fa rugaciuni pentru el.

 

Vali,vad ca tu te pricepi la chestii din astea sau cel putin asa mi-a ramas impresia.Am si eu o intrebare.

Bunica mea (Dumnezeu sa o odihneasca in pace) a murit acum 2 ani.Mi-a fost foarte apropiata sufleteste ca o mama chiar daca distanta si timpul ne-a despartit mult.Din pacate nu am fost la inmormantarea ei ca locuiesc departe si eram bolnava rau la vremea aceea.Am ramas cu o rana in suflet,mai ales ca nu o mai vazusem de cel putin 10 ani si ea a asteptat pina in ultima zi sa ma mai vada odata.Intreba mereu "Cand i-mi vine fata s-o mai vad odata" :tease: :o: :P

 

Dupa ce a murit,m-am gandit mereu la ea si la amintirile frumoase cu ea dar nu am visat-o NICIODATA in toti acesti 2 ani.Nici macar o data. In timp ce mama,matusa mereu zic ca o viseaza si se simt mai comfortate sufleteste ca macar o vad in vis. I-am spus asta mamei si ea mi-a raspuns "pai nu te gandesti la bunica de aia nu o visezi".Normal ca ma gandesc si vb mereu de ea cu sotul.

 

Cum se face chestia asta? Visez despre tot felul de bazaconii interesante,neinteresante,numai pe bunica nu. Am aflat acum 3 ani ca murise un fost coleg de universitate.Pina si pa ala l-am visat de cateva ori la inceput.Ciudat nu?

 

Poate cineva sa-mi dea vreo parere? Va rog mult.

 

PS: Chiar daca visurile nu au nici o insemnatate si sunt doar manifestari ale subconstientului ( aviz pentru astia cu stiinta si neurologia dati-va cu parerea si voi ) totusi de ce despre unele chestii sau persoane visam si despre altele nu?

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata ii dorim atat de mult incat nu-i putem visa, sau pur si simplu ei nu ne apar in vise pentru a nu ne indurera si mai mult . Si mai cred ca raman pe langa noi atata timp cat avem nevoie de ei si chiar daca nu ne apar in vise, sunt prezenti pentru a ne apara .

 

Mi-au murit destul de multe fiinte dragi, iar ultimul plecat a fost nepotelul meu, care la o anumita perioada de timp mi-a aparut in vis si am avut clar sentimentul ca ne-nvinovatea pe toti pentru faptul ca nu i-am spus ca va pleca ... Era derutat si confuz si intreba in permanenta " De ce nu mi-ati spus " ... Atunci n-am stiut ce sa-i spun si probabil ca nu voi sti niciodata ce sa-i raspund ... dar dupa acel vis nu l-am mai visat .

 

Mai cred ca cu cat ai iubit mai mult o persoana, cu atat mai greu iti revine in vise . pe tatal meu nu l-am visat decat probabil doar atunci cand a murit ... eram copil si nu mai tin minte . Nu stiu ce resorturi ii aduc in visele noastre pe cei plecati .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-au murit destul de multe fiinte dragi, iar ultimul plecat a fost nepotelul meu, care la o anumita perioada de timp mi-a aparut in vis si am avut clar sentimentul ca ne-nvinovatea pe toti pentru faptul ca nu i-am spus ca va pleca ... Era derutat si confuz si intreba in permanenta " De ce nu mi-ati spus " ... Atunci n-am stiut ce sa-i spun si probabil ca nu voi sti niciodata ce sa-i raspund ... dar dupa acel vis nu l-am mai visat .

:tease: Nici nu stiu ce mai spun la chestia asta.

 

 

Mai cred ca cu cat ai iubit mai mult o persoana, cu atat mai greu iti revine in vise . Nu stiu ce resorturi ii aduc in visele noastre pe cei plecati .

 

 

Pai ma gandesc asa: daca cineva sufera din pricina ca nu viseaza pe cineva drag,atunci nu ar face sens ca cel iubit/a sa ne apara in vis pentru a ne alina durerea? Absenta completa doare si mai mult ,cel putin asa simt eu. Ma face sa simt si sa cred ca am poate spiritul "inchis" si nu poate cel drag sa-mi apara in vis.Nu stiu daca ai inteles sensul. Stii...ca si cum s-ar zice de cineva ca traieste pe langa "lumina cereasca" si are inima,mintea si sufletul "inchise".

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vali,vad ca tu te pricepi la chestii din astea sau cel putin asa mi-a ramas impresia.Am si eu o intrebare.

Bunica mea (Dumnezeu sa o odihneasca in pace) a murit acum 2 ani.Mi-a fost foarte apropiata sufleteste ca o mama chiar daca distanta si timpul ne-a despartit mult.Din pacate nu am fost la inmormantarea ei ca locuiesc departe si eram bolnava rau la vremea aceea.Am ramas cu o rana in suflet,mai ales ca nu o mai vazusem de cel putin 10 ani si ea a asteptat pina in ultima zi sa ma mai vada odata.Intreba mereu "Cand i-mi vine fata s-o mai vad odata" :tease: :o: :P

 

Dupa ce a murit,m-am gandit mereu la ea si la amintirile frumoase cu ea dar nu am visat-o NICIODATA in toti acesti 2 ani.Nici macar o data. In timp ce mama,matusa mereu zic ca o viseaza si se simt mai comfortate sufleteste ca macar o vad in vis. I-am spus asta mamei si ea mi-a raspuns "pai nu te gandesti la bunica de aia nu o visezi".Normal ca ma gandesc si vb mereu de ea cu sotul.

 

Cum se face chestia asta? Visez despre tot felul de bazaconii interesante,neinteresante,numai pe bunica nu. Am aflat acum 3 ani ca murise un fost coleg de universitate.Pina si pa ala l-am visat de cateva ori la inceput.Ciudat nu?

 

Poate cineva sa-mi dea vreo parere? Va rog mult.

 

PS: Chiar daca visurile nu au nici o insemnatate si sunt doar manifestari ale subconstientului ( aviz pentru astia cu stiinta si neurologia dati-va cu parerea si voi ) totusi de ce despre unele chestii sau persoane visam si despre altele nu?

cand te rogi cere iertare de la toate entitatile fata de care ai gresit si iarta toate entitatile care au gresit fata de tine din suflet

cum zicea maat uneori nu apar ca sa nu ne doara si mai tare despartirea de ei. uneori cand au nevoie apeleaza si cer ajutor. nu e nimic batut in cuie. eu am asa zis 2 bunici in lumea araba care intr-o dimineata au venit sa ma ia cu ei daca nu ma trezea cineva m-as fi dus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:tease: Nici nu stiu ce mai spun la chestia asta.

 

Pai ma gandesc asa: daca cineva sufera din pricina ca nu viseaza pe cineva drag,atunci nu ar face sens ca cel iubit/a sa ne apara in vis pentru a ne alina durerea? Absenta completa doare si mai mult ,cel putin asa simt eu. Ma face sa simt si sa cred ca am poate spiritul "inchis" si nu poate cel drag sa-mi apara in vis.Nu stiu daca ai inteles sensul. Stii...ca si cum s-ar zice de cineva ca traieste pe langa "lumina cereasca" si are inima,mintea si sufletul "inchise".

 

 

Exista un serial care-mi este tare drag si-l urmaresc cu placere, in care cei plecati si cu datorii neancheiate in lumea asta, raman atarnati doar pentru a repara o greseala, sau pentru a se razbuna pentru lucruri considerate de ei ca fiind gresite . Aceste spirite se linistesc numai dupa ce au rezolvat ceea ce aveau de rezolvat, sau au inteles ce au gresit . Este doar un film, este fictiune si nimeni nu ne poate spune cat adevar poate cuprinde acest film .

Spiritul acela poate a plecat in lumina si te vegheaza de acolo fara insa a-ti da de veste . sufletele dragi se-ntorc numai atunci cand din lumea lor sesizeaza ca ai nevoie de ei . ca sa ma-ntelegi mai bine despre ce vorbesc iti voi mai povesti ceva legat de persoane plecate si dragi, calauze pentru noi din lumea de dincolo ...

Eram pustoaica cand a trecut in nefiinta un var mai mic decat mine cu doi ani ... il iubeam ca pe fratele meu si trecerea lui in nefiinta m-a durut cum nu-ti poti imagina . Ani de zile nu l-am visat, cu toate ca mi-as fi dorit din suflet ... apoi dupa un timp am inceput sa-l visez si de fiecare data cand o faceam, in ziua respectiva mi se-ntampla ceva rau ... L-anceput n-am inteles si am urat sa-mi mai apara in vis, apoi am priceput ca de fapt el doar ma avertiza si am stiut de-atunci sa fiu atenta in fiecare zi dupa o noapte in care-l visam .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand te rogi cere iertare de la toate entitatile fata de care ai gresit si iarta toate entitatile care au gresit fata de tine din suflet

cum zicea maat uneori nu apar ca sa nu ne doara si mai tare despartirea de ei. uneori cand au nevoie apeleaza si cer ajutor. nu e nimic batut in cuie.

 

Poate asta este,ca nu sunt mereu iertatoare.Chiar daca am impresia la suprafata ca am iertat este posibil ca adinc in suflet sa mai port inca vreo farama de ranchiuna si nu-mi dau seama. De cerut iertare mi-e usor dar de iertat eu insumi nu prea. Cam ipocritic din partea mea.Mersi de sfat.O sa incerc.

 

eu am asa zis 2 bunici in lumea araba care intr-o dimineata au venit sa ma ia cu ei daca nu ma trezea cineva m-as fi dus.

 

:tease: OMG!!!! Cum asa sa te ia cu ei? Se poate intimpla asta? Ai bagat frica in mine acum nu mai dorm in noaptea asta. :o:

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×