Sari la conținut
Forum Roportal
LittleKitty

Un alt topic util

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello first of all, sunt noua pe forum si la initiativa mea si a unei prietene m-am gandit sa meditam cum sa devenim 'fazani':-)). Ei bine, nu ati inteles nimic pana aici. Intr-o noapte torida de vara (adica azi noapte), un amic (mentionez ca e insurat) ne povestea mie si mai multor fete ce inseamna fidelitate- sau lipsa ei, indiferent de starea civila. Talentat de felul lui baiatul, apeleaza la metafore pentru a ne explica (virgula) cum sta treaba: iti iei o supa buna , si mananci din ea zilnic, e condimentata, asa pe gustul tau...toate bune si frumoase pana aici...si mananci din supa aia dimineata, mananci la amiaza, mananci la cina...dar ce te faci ca, oricat de buna ar fi, la un moment dat parca ai gusta si dintr-o friptura, dintr-un mar, dintr-o cireasa...sa mai schimbi gustul, sa variezi. Bineinteles, fiecare procedeaza asa la un moment dat, iar hotul neprins=negustor cinstit. Dar (ne subliniaza el foarte hotarat), daca ai norocul sa ai zilnic o portie de 'fazan' cu arome imbietoare, cu un gust delicios, uns cu toate mirodeniile, ce mai, ceva special si care nu intra in tiparele banalului, deja parca nu iti mai arde sa variezi. De fapt nici nu iti pui problema, esti prea 'dependent'. Bineinteles, alegoria facea referire atat la barbati, cat si la femei, dar eu si amica mea, ca doua 'femele fazan' in devenire, am hotarat sa dezvoltam ideea,avand revelatia ca ca ne dorim sa devenim femei fazan :ermm:))). Nu neaparat in cadrul casniciei, sa ne asiguram oarecum ca masculul nu isi va dori alta mancarica, ci sa facem in asa fel incat sa ne modelam astfel ca intr-o relatie, sa fascinezi partenerul, sa ai un 'acel ceva' care sa il tina permanent cu gandul la tine, sa il fascinezi, sa ii acaparezi intreaga atentie din pucnt de vedere amoros. In profunda noastra judecata, eu si mademoisella am hotarat ca pentru a deveni femeie fazan, trebuie intai de toate sa te cunosti pe tine insati, sa iti cunosti limitele, sa fii echilibrata din punct de vedere emotional, sa stii sa te apreciezi fara a deveni narcisista, sa stii sa speculezi slabiciunile oamenilor. Ideea e ca trebuiesc accentuate si puse in valoare calitatile, si mascate cat mai inteligent defectele. Voi ce ziceti, care sunt elementele de care trebuie tinut cont pentru a deveni 'femeie fazan'? :o: Perfectiunea nu poate fi atinsa, nici nu avem pretentia. E vorba si de putin exercitiu, ideea e sa cream un model bazat pe anumite trasaturi de caracter, atitudini, gesturi, care sa ne scoata din tiparul femeii banale. Asteptam pareri:D .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu si mademoisella am hotarat ca pentru a deveni femeie fazan, trebuie intai de toate sa te cunosti pe tine insati, sa iti cunosti limitele, sa fii echilibrata din punct de vedere emotional, sa stii sa te apreciezi fara a deveni narcisista, sa stii sa speculezi slabiciunile oamenilor.

 

De ce sa speculezi? Ce naiba, aia nu e femeie fazan, e curva in toata regula. Prefer curcile in cazu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa speculezi? Ce naiba, aia nu e femeie fazan, e curva in toata regula. Prefer curcile in cazu asta.

In dragoste si in razboi e totul permis :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In dragoste si in razboi e totul permis :-

Tu deja te-ai metamorfozat..? :ermm:

 

....................

Si cred ca titlul topicului era mai potrivit : Un alt topic futil :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb: poate ce e fazan pt mine nu e fazan pt tine.. si invers. Oare "fazanismul" nu depinde de la persoana la persoana? Putem chiar asa se generalizam, sa ne pliem toate/toti dupa un anumit tipar?... cu gesturi, trasaturi de caracter, asa cum spui tu?

Si mai am o problema ... chiar e asa de rau sa fi tu insati? Trebuie sa "speculezi slabiciunile oamenilor"? Poate am imbatranit degeaba, dar mie asta imi cam suna a falsitate... ca sa nu spun ipocrizie. Oare merita sa faci toate astea pentru cineva? Il minti si pe el... si pe tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stau si ma intreb: poate ce e fazan pt mine nu e fazan pt tine.. si invers. Oare "fazanismul" nu depinde de la persoana la persoana? Putem chiar asa se generalizam, sa ne pliem toate/toti dupa un anumit tipar?... cu gesturi, trasaturi de caracter, asa cum spui tu?

Si mai am o problema ... chiar e asa de rau sa fi tu insati? Trebuie sa "speculezi slabiciunile oamenilor"? Poate am imbatranit degeaba, dar mie asta imi cam suna a falsitate... ca sa nu spun ipocrizie. Oare merita sa faci toate astea pentru cineva? Il minti si pe el... si pe tine...

Da ai dreptate ...tocmai de aceea amica mea Kitty a precizat ca ar fi bine ca fiecare sa scrie ce inseamna pt ea/el a fi femeia/barbatul ideal si irezistibil...adica ce pattern de manifestare trebuie sa aibe :o:

Cat despre falsitate ...nu e chiar falsitate...mi se pare mai mult un joc inocent ...iar asta doar fiind cat mai naturala ...nici de cum sa afisezi o imagine care nu te reprezinta pt ca atunci chiar ca esti sortita esecului :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stau si ma intreb: poate ce e fazan pt mine nu e fazan pt tine.. si invers. Oare "fazanismul" nu depinde de la persoana la persoana? Putem chiar asa se generalizam, sa ne pliem toate/toti dupa un anumit tipar?... cu gesturi, trasaturi de caracter, asa cum spui tu?

Si mai am o problema ... chiar e asa de rau sa fi tu insati? Trebuie sa "speculezi slabiciunile oamenilor"? Poate am imbatranit degeaba, dar mie asta imi cam suna a falsitate... ca sa nu spun ipocrizie. Oare merita sa faci toate astea pentru cineva? Il minti si pe el... si pe tine...

 

Hmm, da, nici mie nu imi suna extraordinar partea cu specularea slabiciunilor oamenilor...dea naiba sa intalnesc eu pe cineva care incearca sa-mi speculeze slabiciunile... :o: De asta nici nu imi arat slabiciunile...ca sa nu poata fi speculate... :-

 

In timp ce imi beam cafeaua, ma gandeam la cum ar trebui sa fie o femeie pentru a fi cat mai atractiva. Adevarul e ca nu se poate da o reteta universal valabila... Barbatii sunt foarte diferiti intre ei si fiecare isi doreste altceva. Ma rog, exista cateva categorii de baza cred, in functie de preferinte, adica unii prefera femeia gospodina si supusa, altii femeia independenta si majoritatea un echilibru intre cele doua cu una din laturi mai accentuata...

 

Exista cateva lucruri care NU le plac barbatilor in general sau care, zic eu, distrug imaginea unei femei in ochii omului iubit... dar despre astea si ce le place barbatilor sunt pline revistele pentru femei... Daca le-am pune in aplicare pe toate... :ermm:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

First of all :airkiss:...chiar nu sunt asa naiva incat sa nu stiu ca nu exista femeie care sa fie 'fazan' pentru fiecare. Atunci reformulam...cum sa fii 'fazan' cu persoana care te intereseaza in mod desoebit...l-ai vazut, ti-a placut, ai zis 'al meu trebuie sa fie'. Si nu, a specula slabiciunile oamenilor nu inseamna a fi falsa, a fi curva si alte aberatii de genul. NU exista om care sa isi ascunda temeinic slabiciunile, si cine crede asta despre sine se supraapreciaza si devine automat mai vulnerabil. E o chestie care tine de feelling, de ceea ce iti inspira un om, trebuie sa ai putin cap sa intuiesti initial slabiciunile, si apoi sa le exploatezi in folosul tau....si acuma sa aud: asta inseamna a te folosi de oameni! Ei bine, cam asta facem zilnic mai mult sau mai putin constient. It's not sin to cheat the devil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×