Sari la conținut
Forum Roportal
plugar_cu_sapa

Crucea de fier/crucea patee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna sunt un tanar din cluj si in ultima vreme ma bate gandul sa imi cumpar un tricou dintr-un magazin cu simbolul crucii patee, dar ma tem sa nu fiu luat ca neonazist(bineinteles nu sunt nici pe departe ), ma tem intr-o oarecare masura sa nu fie confundata cu crucea de fier, cruce asociata nazistilor, desi stiu ca este o decoratie militara cum mult aparuta inaintea lui hitler...oare s-ar lega de mine ceva politist ca port un asa tricou sicer sa spun nu vreau sa am de-a face cu ei....

Editat de plugar_cu_sapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna sunt un tanar din cluj si in ultima vreme ma bate gandul sa imi cumpar un tricou dintr-un magazin cu simbolul crucii patee, dar ma tem sa nu fiu luat ca neonazist(bineinteles nu sunt nici pe departe ), ma tem intr-o oarecare masura sa nu fie confundata cu crucea de fier, cruce asociata nazistilor, desi stiu ca este o decoratie militara cum mult aparuta inaintea lui hitler...oare s-ar lega de mine ceva politist ca port un asa tricou sicer sa spun nu vreau sa am de-a face cu ei....

 

De fapt, crucea de fier era simbolul cavalerilor maltezi. Nazistii (in general, miscarile de dreapta) doar au preluat asa ceva. Eu port o sapca cu acest simbol, insa n-am nicio treaba cu ideile de dreapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca in Romania s-ar intampla sa se lege de tine "diversi" pentru asa ceva. Insa in Germania de exemplu nu ar fi recomandabil. Pentru ca nu trec 2 saptamani sa nu vezi la TV stiri despre confruntari intre nationalisti si "auslanderi"........de multe ori se bat pana se omoara :good: .Ba chiar in multe orase, burguri, vezi scris la intrare "aici nu toleram rasismul" etc,dar de obicei au probleme cu asta si nu prea pot controla fenomenul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

naziştii au preluat crucea malteză pentru că era deja o decoraţie a armatei germane de multă vreme. şi hitler avea crucea de fier primită

Editat de seraphimovic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e interzisa. Si la Bill Kaulitz am vazut una nu cred ca e nazist :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt, crucea de fier era simbolul cavalerilor maltezi. Nazistii (in general, miscarile de dreapta) doar au preluat asa ceva. Eu port o sapca cu acest simbol, insa n-am nicio treaba cu ideile de dreapta.

 

 

 

ehe...eu am un tricou cu crucea si cand am mers la gym sa sara instructorul pe mine,nu alta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simbolurile 'naziste' sunt interzise.

Asta nu inseamna ca nu e o enormitate, mai ales avand in vedere ca -asa cum spui si este de fapt- nu sunt naziste deloc, doar au fost folosite SI de catre ei.

 

 

Ar trebui sa nu mai fie interzise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×