Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ingrediente pentru 2 tavi:

- 5 oua

- 2 pachete mari de piscoturi

- 6 plicuri de cafea 3 in 1

- 500 g de mascarpone

- 15 linguri de zahar

- 1 lingura cacao

 

Se prepara plicurile de cafea. Se separa in doua recipiente albusurile de galbenusuri. Se adauga peste albusuri 7 linguri de zahar si se omogenizeaza cu ajutorul mixerului, pana se obtine o spuma. Se adauga peste galbenusuri 8 linguri de zahar, o lingura de cacao si cele 500 g de mascarpone, dupa care se amesteca cu mixerul, iar cand omogenizarea este obtinuta se toarna pasta peste spuma obtinuta din albusuri. Se amesteca tot continutul cu ajutorul unei linguri.

Piscoturile sunt inmuiate in cafea si asezate in tava (de preferinta sa fie inalta pentru a putea suprapune mai multe straturi). Dupa ce s-a obtinut primul strat format din piscoturi, se va aseza crema obtinuta din amestec, uniform peste toate piscoturile.

Se inmoaie urmatoarele piscoturi, peste stratul de crema, pentru a forma al doilea strat. Dupa ce al doilea strat de piscoturi este format, se va aseza un strat de crema peste ele.

Se lasa la frigider in jur de doua ore, dupa care se haleste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Eu fac altfel aceastra prajitura...ingrediente: un pachet de piscoturi, 4 oua, 15 linguri de zahar, o cutie de mascarpone(500gr), cafea, esenta de rom, cacao (o lingura).

Se bat albasurile cu un praf de sare, pana se obtine o spuma tare; galbenusurile se freaca cu 10 linguri de zahar, dupa care se adauga mascaroponele si se obtine o crema densa ce se va amesteca cu albusurile, de jos in sus, astfel incat albusurile sa nu se lase.

Separat, se prepara cam 2 cani de cafea tare care se indulceste cu 5 linguri de zahar, iar apoi se adauga esenta de rom.Dupa ce s-a racit cafeaua se inmoaie cate un picot (se trece doar prin acea cafea, daca va absorbi prea mult lichid, pajitura va curge) si se va forma primul strat de piscoturi. Se toarna jumatate din cantitatea de crema(sau trei sferturi- acest lucru depinde de cat de mare este tava)si se trece la formarea celui de-al doilea strat de piscoturi(inmuiate in cafea);deaspra ultimului strat de piscoturi se toarna crema ramasa si se pudreaza cu lingura de cacao, dupa care se tine la frigider pana la servire. :) tiramisu.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, asa este, se poate adauga si cognac sau orice alta esenta, mie personal imi place romul. Dar aceasta reteta nu este batuta in cuie, unora nu le place cafeaua, de exemplu... se pot folosi fructe(capsuni, piersici, fructe de padure etc)tiramisufragole.jpg sau 108088296_bb5c79dc8a.jpg:angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, asa este, se poate adauga si cognac sau orice alta esenta, mie personal imi place romul. Dar aceasta reteta nu este batuta in cuie, unora nu le place cafeaua, de exemplu... se pot folosi fructe(capsuni, piersici, fructe de padure etc)

excelenta idee, se vede ca romanul e inventiv...voi incerca, merci

Editat de Aseneth
scurtat citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu placere, dar nu eu am inventat aceste retete, probabil ca exista de vreo 60 de ani ;) , doar ca reteta cu cafea este cea mai raspandita... si in plus mie imi place sa experimentez in bucatarie, tie? sunt convinsa ca da :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tiramisu = prajitura cu cafea. Daca pui alta esenta e orice altceva dar nu e tiramisu.

 

Cand am chef fac si eu acasa si o mananc tot eu ca ai mei urasc gustul de cafea :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am chef fac si eu acasa si o mananc tot eu ca ai mei urasc gustul de cafea :haha:

Credeam ca's singuru' om din lume caruia nu'i place tiramisu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine nu suporta cafeaua amara - de obicei Tiramisu se face cu cafea amara - cafeaua se poate indulci. E bun si asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×