Sari la conținut
Forum Roportal
candela

Ecumenismul:Erezie mondiala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu cred ca ecumenismul este o erezie. Dar totusi sunt convins ca ecumenismul practicat astazi a cam luat-o razna

[snapbacca]62053[/snapbacca]

cam tot ce se mediatizeaza astazi pare sa o fi luat-o razna, dar este doar o parere indusa de necesitatile de macaeting

 

adevaratul ecumenism nu se face in usa bisericii sau pe internet, ci se face in cadrul intalnirilor intre teologi ca reprezentanti ai bisericilor

 

daca privim atent, observam ca cei care se exprima in legatura cu ecumenismul nu sunt deloc dintre cei care participa la intalnirile despre care vorbeam, ci persoane particulare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunosc documentul . Ce propui sa ii facem?

 

 

Cum pot gasi si eu documentul cu pricina? Ma intereseaza subiectul.

 

 

Cunosc documentul . Ce propui sa ii facem?

 

 

Cum pot gasi si eu documentul cu pricina? Ma intereseaza subiectul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere unire intre toti crestini sub o singura biserica soborniceasca si apostoleasca nu se poate face decat intr-un singur fel sub biserica ortodoxa. Crearea unei noi biserici ecumenice nu are de ce sa intereseze biserca ortodoxa sau pe ortodocsi pentru ca nu exista decat o singura biserica a lui Hristos si aceasta este biserica ortodoxa, restul catolici protestanti si neoprotestanti sunt schisme erezi ei nu ar trebui sa se puna o astfel de problema. Peste ceva timp o sa ni se propuna sa luam toate religile de pa Pamant si vedem punctele comune si sa facem o religie a Terei una comuna sa fim seriosi unire prin crearea a ceva nou nu se poate relaliza unirea se poate realiza doar atunci cand ceea ce ne-a separat in 1054 prima data dispare si deci toti schismatici catolici protestanti si neoprotestanti sa renunte la ideile lor sa se intoarca de unde au plecat adica la biserica catolica de rasarit. Eu am insa convingerea ca daca cineva crede si il iubeste pe Dumnezeu cu toata firea lui si respecta legile lui cu timpul mai devreme sau mai tarziu va intelge si se va intoarce la biserica ortodoxa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Din punctul meu de vedere unire intre toti crestini sub o singura biserica soborniceasca si apostoleasca nu se poate face decat intr-un singur fel sub biserica ortodoxa. Crearea unei noi biserici ecumenice nu are de ce sa intereseze biserca ortodoxa sau pe ortodocsi pentru ca nu exista decat o singura biserica a lui Hristos si aceasta este biserica ortodoxa, restul catolici protestanti si neoprotestanti sunt schisme erezi ei nu ar trebui sa se puna o astfel de problema. Peste ceva timp o sa ni se propuna sa luam toate religile de pa Pamant si vedem punctele comune si sa facem o religie a Terei una comuna sa fim seriosi unire prin crearea a ceva nou nu se poate relaliza unirea se poate realiza doar atunci cand ceea ce ne-a separat in 1054 prima data dispare si deci toti schismatici catolici protestanti si neoprotestanti sa renunte la ideile lor sa se intoarca de unde au plecat adica la biserica catolica de rasarit. Eu am insa convingerea ca daca cineva crede si il iubeste pe Dumnezeu cu toata firea lui si respecta legile lui cu timpul mai devreme sau mai tarziu va intelge si se va intoarce la biserica ortodoxa.

 

Profetiile spun ca biserica Catolica va domina, si observam ca papa e cel care trage sforile, biserica Ortodocsa e cam mica sa poata sa fie deasupra rivalei sale.

 

Imi pare rau dar biserica Ortrodocsa a cam pierdut teren si nu va fi biserica ,,mama.. tot Catolicismul e la putere,cat de curand toti se va aduna la unitatea de care se vorbeste, doar o singura biserica va sta de partea lui Dumnezeu.

 

Acea biserica care pazeste poruncile lui Dumnezeu si are marturia lui Isus Cristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crearea unei noi biserici ecumenice nu are de ce sa intereseze biserca ortodoxa sau pe ortodocsi
nici pe catolici nu ii intereseaza - miscarea ecumenica este cu totul altceva, nu vizeaza o "biserica ecumenica" decat in imaginatia celor ce nu vor sa vada...

miscarea ecumenica vizeaza o "intelegere" intre crestini, astfel incat ei sa marturiseasca in fata intregi lumi, fiecare in felul lui, credinta in Isus Cristos - ceea ce scandalizeaza cel mai mult pe necrestini este faptul ca noi, crestinii, nu ne intelegem intre noi, chiar daca fiecare Biserica striga sus si tare ca este adevarata biserica crestina, dar mai ales ca celelate sunt false!

 

Eu am insa convingerea ca daca cineva crede si il iubeste pe Dumnezeu cu toata firea lui si respecta legile lui cu timpul mai devreme sau mai tarziu va intelge si se va intoarce la biserica ortodoxa.
poti astepta intoarcere de la ortodocsi, dar de la evrei, musulmani, budisti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti astepta intoarcere de la ortodocsi, dar de la evrei, musulmani, budisti...

 

 

Dumnezeu asteapta sa ne intoarcem la El, nu la o biserica anumea.

 

El zice: Veniti la MIne voi cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna pentru sufletele voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti astepta intoarcere de la ortodocsi, dar de la evrei, musulmani, budisti...

 

Dumnezeu asteapta sa ne intoarcem la El, nu la o biserica anumea.

El zice: Veniti la MIne voi cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna pentru sufletele voastre.

 

aici se facea referire la ALTE RELIGII. adica oameni care nu cred in Isus si care nu se pot intoarce la ortodoxism crestin, pentru ca nu-s crestini!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×